اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140009165565212528

نکات قانونی تغییرکاربری ملک از مسکونی به تجاری

کد: 140009165565212528

https://bit.ly/3dX5sQR

، تهران , (اخبار رسمی): اگر شخصی ملک که به صورت مسکونی است را برای امور تجاری اجاره دهد برخلاف قانون است و باید با متخلف برخورد شود.

نکات قانونی تغییرکاربری ملک از مسکونی به تجاری
نکات قانونی تغییرکاربری ملک از مسکونی به تجاری

اصولا تمامی ساختمان ها دارای یکی از سه حالت تجاری، اداری، مسکونی به عنوان کاربری ساختمان هستند.

اگر قصد تغییر کاربری ملک از مسکونی به تجاری را دارید باید نکات ریز و درشت قانونی آن را بدانید. در این مقاله «مجله ملکی دلتا» توضیحات کامل را شرح خواهد داد.

شاید تا به حال اصطلاح تغییر کاربری به گوشتان خورده باشد. این موضوع بدان معناست که هر ساختمانی که ساخته می‌شود برای هدف خاصی باید از آن استفاده شود.

ممکن است ساختمانی به‌ منظور سکونت‌ یا تجارت و… بنا شود، که همه این موارد در شناسنامه ساختمان که به پروانه ساختمان معروف است، از قبل مشخص شده است.

برخی از کاربران ساختمان بدون در دست داشتن مجوز، کاربری مسکونی ساختمان را به تجاری تغییر می دهند یا از برخی از قسمت های ساختمان مانند پارکینگ برای کاربری تجاری استفاده می کنند، که انجام تمامی این موارد برخلاف قانون می باشد.

اصولا تمامی ساختمان ها دارای یکی از سه حالت تجاری، اداری، مسکونی به عنوان کاربری ساختمان هستند. در صورتی که در آن ساختمان و منطقه غیر تجاری فعالیتی خلاف کاربری و به حالت تجاری انجام شود، شهرداری مورد را در کمیسیون مقرر مطرح می کند.

کمیسیون در صورت احراز تخلف مالک یا مستأجر، با تعیین مهلت مناسب که نباید از دو ماه بیشتر شود، در مورد تعطیل شدن آن محل تصمیمات لازم را می گیرد و فرقی نیم کند که این تغییر کاربری به بخضی از ساختمان مربوط باشد یا تمام ساختمان.

برای تغییرکاربری ملک از مسکونی به تجاری باید چه کار کنیم؟

برای این که کاربری بخشی از ساختمان یا تمامی قسمت های ساختمان تغییر کند باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول) مراجعه به دفاتر خدمات نوسازی

مرحله دوم) بازرسی از محل مورد نظر

مرحله سوم) صدور دستورنقشه

مرحله چهارم) صدور پروانه جدید برای کاربری جدید

در نظر داشته باشید که برای تغییر کاربری ملک از مسکونی به تجاری لازم است تا رضایت همسایگان را داشته باشیم. در واقع برای انجام هرگونه تغییری در کاربری باید قبل از آن با همسایگان هماهنگ شود و رضایت آن ها جلب شود.

درخصوص هزینه تغییر کاربری ملک از مسکونی به تجاری می توان گفت که هزینه آن به موارد زیادی بستگی دارد که در بین آن ها می توان به متراژ ملک، موقعیت در بافت شهری و ساختمانی، موقعیت جغرافیایی ملک و .. اشاره کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مجله دلتا

مجله اینترنتی دلتا هر روز شما را از جدیدترین مطالب در بخش های سلامتی، هنر آشپزی، گردشگری، دکوراسیون، حقوقی، اخبارمسکن و صدها موضوع دیگر مطلع می نماید. مجله اینترنتی دلتا می تواند سرگرمی روزانه شما باشد و مطمئناً با یکبار مطالعه مجله دلتا، آن را به دیگران هم توصیه می کنید. علاوه بر این در بخش ثبت و جستجوی ملک، مالکان و متقاضیان براحتی می توانند ملک خود را ثبت و یا ملک مورد نظر خود را جستجو کنند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه