اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140010295647517442

ریشه زنی فرش چیست؟

کد: 140010295647517442

https://bit.ly/3fPY0rz

، تهران , (اخبار رسمی): ریشه زنی فرش دستباف یکی از خدماتی است که توسط قالیشویی های مجهز ارائه می شود، زمانی که ریشه فرش دستباف شما دچار پوسیدگی و پارگی شده باشد علاوه بر ظاهر نامناسبی که به خود میگیرد پس از مدتی موجب پارگی فرش شما خواهد شد پس بهتر است آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید تا ریشه آن را تعمیر کنند.

ریشه زنی فرش
ریشه زنی فرش چیست؟

فرش های دستباف در انتهای دو طرف خود یک قسمت بافته شده سفید رنگ دارند که امتداد چله فرش است و به آن ریشه فرش گفته می شود.

ریشه زنی فرش دستباف چیست؟

فرش های دستباف در انتهای دو طرف خود یک قسمت بافته شده سفید رنگ دارند که امتداد چله فرش است و به آن ریشه فرش گفته می شود. این ریشه های فرش مسئول محافظت از تار و پود و الیاف فرش هستند و طوری بافته می شوند که این الیاف گره خورده را در جای خود نگه دارند و مانع از هم گسستگی الیاف و در نتیجه پاره شدن فرش شوند. اما گاهی بر اثر عوامل مختلفی این ریشه ها دچار آسیب می شوند که در این صورت باید این ریشه ها ترمیم و تعمیر شوند که به این کار، ریشه زنی فرش دستباف گفته می شود.

عواملی که موجب خرابی ریشه فرش دستباف می شوند عبارتند از:

حمل و نقل نامناسب فرش دستباف

شستشوی غیر اصولی فرش و استفاده از مواد شوینده قوی

نگهداری فرش در مکان نامناسب مانند جای مرطوب و یا در معرض نور مستقیم خورشید

زمانی که به این موارد توجه نشود ریشه فرش دستباف دچار خرابی و پوسیدگی خواهد شد و در این صورت باید ریشه زنی فرش دستباف روی آن انجام گیرد.

ریشه فرش چیست؟

همانطور که گفته شد ریشه فرش ادامه نخ های چله فرش می باشد، یعنی در هنگام شروع بافت فرش مقداری از چله را رها می کنند و از چند متر بالاتر شروع به بافت فرش می کنند و در انتهای بافت نیز به همین ترتیب چند متر بالای چله را رها می کنند و هیچ بافتی روی آن انجام نمی دهند، و پس از اتمام بافت فرش این قسمت های چله را با روش های مختلفی گره میزنند و سپس قیچی می کنند و به این قسمت ها ریشه فرش گفته می شود.

شاید برای بسیاری از مردم این سوال پیش بیاید که چرا چنین کاری را انجام می دهند؟ در جواب باید گفت: تصور کنید برای فرش هیچ ریشه ای در ابتدا و انتهای آن در نظر گرفته نشود و از همان ردیف اول چله تا ردیف آخر الیاف فرش بافته شود، در این صورت پس از مدتی استفاده و راه رفتن روی فرش این الیاف از ابتدا و انتهای فرش جدا می شوند زیرا هیچ نگهدارنده ای برای آنها در نظر گرفته نشده است، و همین امر سبب پارگی فرش خواهد شد. پس برای همین است که برای فرش ریشه بافته می شود و به هنگام خرابی آن نیز می گویند سریعا باید ریشه زنی فرش دستباف و ماشینی برای آن انجام شود تا از ورود آسیب های جدی به فرش دستباف و ماشینی جلوگیری کند.

تعمیر ریشه فرش چیست؟

همانطور که میدانید فرش بر روی چله بافته می شود، یعنی الیاف در هم تنیده محکمی که گره های فرش بر روی آن زده می شود. زمانی که کار بافت فرش به اتمام می رسد این چله ها را کمی بالاتر از آخرین ردیف گره ها میبرند و در آخرین ردیف گره های فرش، آن را چند ردیف می بافند و محکم گره میزنند تا از تار و پود فرش محافظت کند و مانع از جدا شدن الیاف فرش شود. نام این قسمت از چله فرش که در دو سر فرش مشاهده می شود ریشه فرش است که نقش بسیار مهمی در سلامت فرش دارد و در صورت خرابی و پوسیدگی آن ممکن است به کل بافت فرش آسیب برسد. پس اگر ریشه فرش شما آسیب دیده است، قبل از خراب شدن کل فرش بهتر است به افرادی که کارشان ترمیم و تعمیرِ ریشهِ فرش است مراجعه کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنایع دستی