اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139308051980030

از نگاه کاوشگران روابط عمومی بررسی می شود؛

شگردی ساده برای مقایسه و تعیین تیراژ مطبوعات

کد: 139308051980030

http://bit.ly/1wAYlDl

، تهران , (اخبار رسمی): مدیران و فعالان حوزه رسانه یک راه ساده برای تشخیص به روز بودن یک مدیر یا کارشناس روابط عمومی دارند ؛ کافی است این سوال را بپرسند که برآورد شما از تیراژ نشریات چیست ؟

شگردی ساده برای مقایسه و تعیین تیراژ مطبوعات

در تهران حدود 1200 کیوسک مطبوعاتی وجود دارد که مبنای خوبی برای ارزیابی تیراژ و فروش مطبوعات هستند. از این تعداد حدود 300 کیوسک درجه اول ،‌ 300 کیوسک درجه دوم و مابقی درجه سه و چهار هستند.

در پاسخ به این سوال ‌،‌ فقط آن دسته از کارشناسان روابط عمومی می توانند از این آزمون ساده سربلند بیرون بیایند که اطلاعات و آمار خود را صرفا از کانال آژانس های تبلیغاتی نگرفته باشند ، در دام شگردهای خاص برای بزرگنمایی برندهای رسانه ای نیفتاده باشند و از همه مهمتر واقعیت های چاپ و توزیع نشریات را بدانند تا بتوانند بزرگنمایی ها را تشخیص دهند.

مدیران و فعالان حوزه رسانه یک راه ساده برای تشخیص به روز بودن یک مدیر یا کارشناس روابط عمومی دارند ؛ کافی است این سوال را بپرسند که برآورد شما از تیراژ نشریات چیست ؟ در پاسخ به این سوال ‌،‌ فقط آن دسته از کارشناسان روابط عمومی می توانند از این آزمون ساده سربلند بیرون بیایند که اطلاعات و آمار خود را صرفا از کانال آژانس های تبلیغاتی نگرفته باشند ، در دام شگردهای خاص برای بزرگنمایی برندهای رسانه ای نیفتاده باشند و از همه مهمتر واقعیت های چاپ و توزیع نشریات را بدانند تا بتوانند بزرگنمایی ها را تشخیص دهند .  برای راستی آزمایی اطلاعات خود از تیراژ و فروش رسانه های مکتوب  یک شگرد ساده وجود دارد.

اول از همه بد نیست بدانید که در تهران حدود 1200 کیوسک مطبوعاتی وجود دارد که مبنای خوبی برای ارزیابی تیراژ و فروش مطبوعات هستند. از این تعداد حدود 300  کیوسک درجه اول ،‌ 300 کیوسک درجه دوم و مابقی درجه سه و چهار هستند.کیوسک های درجه 4 اصلا روزنامه فروش نیستند و فقط روزنامه ها را برای دکور در اختیار دارند. برآورد تجربی من این است که اگر در کیوسک درجه اول از یک نشریه 10 عدد توزیع می شود ، کیوسک درجه دوم این میزان به 5 نسخه ،‌ کیوسک درجه سوم به سه نسخه و کیوسک درجه چهارم حداکثر یک نسخه است. 
با این فرض به چند کیوسک با درجه های مختلف مراجعه کنید و تعداد روزنامه مورد نظر و میزان فروش را چک کنید. کافی است این اطلاعات را در حجم کیوسک ها ضرب کنید و آمار برآوردی خود را از توزیع یک نشریه به دست آورید  و سپس آن را با اطلاعات آژانس های تبلیغاتی یا گزارش های آماری وزارت ارشاد و بقیه آمارها چک کنید.

برای مثال اگر به کیوسک روزنامه فروشی جنوب میدان هفت تیر به عنوان کیوسک درجه مراجعه کرده اید و با شمارش عینی روزنامه متوجه شده اید 20 نسخه توزیع و 15 عدد فروش می رود ، در بهترین حالت روزنامه مورد نظر 12 هزار نسخه در تهران توزیع می کند.  بنابراین اگر کسی گفت تیراژ تهران یک روزنامه 30 هزار نسخه است به راحتی می توانید بر اساس مشاهدات عینی خود از کیوسک ها صحت آن را تعیین کنید.

معمولا تیراژ نشریات و روزنامه های سراسری با نسبت 60 درصد تهران و 40 درصد شهرستان ها تقسیم می شود. بنابراین با استناد به تیراژ تهران می توانید تیراژ و فروش شهرستان ها را هم برآورد کنید. البته نسبت 60 به 40 ممکن است بنا به دو فاکتور تغییر کند؛ اول محتوای نشریه و دوم  قیمت.

معمولا رسانه های پرطرفدار در استان ها و شهرستان ها با محتوایی عامه پسندتر هستند و قیمت شان هم پایین تر است . در بعضی نشریات این نسبت به 30 درصد تهران و 70 درصد شهرستان و یا بالعکس هم می رسد.

در مثال روزنامه بالا در صورتی که قیمت روزنامه 1000 تومان باشد و محتوای آن هم سیاسی و روشنفکرانه باشد با احتساب همان 60 به 40 ،‌حداکثر تیراژ روزنامه در استان ها 8 هزار نسخه است  و مجموع تیراژ روزنامه مورد نظر 20 هزار نسخه در روز است .

چه شگردهایی به کار می رود که برآوردهای شما درست از آب درنیاید؟

گاه یک ناشر فقط در کیوسک های یک منطقه توزیع می کند و حتی به توزیع و کیوسک دار هزینه پرداخت می کند که روزنامه و نشریه خود را علی رغم فروش نرفتن در معرض دید قرار دهد.  چون کیوسک داران بنا به تجربه و سابقه فروش ، روزنامه ها و نشریات دارای مشتری را در معرض دید قرار می دهند و حتی رتبه بندی توزیع نشریات را هم خود انجام می دهند و هر نشریه که به مشتری نزدیک تر است ، مشتری بیشتری دارد. ( به غیر از نشریات با قیمت بالا که احتمال سرقت آن هست)  پس سعی کنید اطلاعات خود را از کیوسک های مناطق مختلف کسب کنید و فقط به تعداد روزنامه یا نشریه توزیع شده در یک کیوسک اکتفا نکنید.  میزان فروش و نظر کیوسک دار را هم بگیرید.

شگرد مکمل این است که ناشر اقدام به توزیع رایگان روزنامه در بین آگهی دهندگان می کند و اینگونه است که هر سازمان یا شرکتی که مراجعه می کنید ،‌ نشریه مورد نظر را می بینید و در صورت ادعای تیراژ بالا توسط یک آژانس تبلیغاتی یا سازمان آگهی نشریه ، احتمال بیشتری برای پذیرش آن خواهید داشت.

نشریات با تیراژ پایین معمولا در کیوسک های استانی توزیع نمی شوند وبا هدف جذب آگهی دولتی فقط  توسط نمایندگی اگهی روزنامه به ادارات دولتی استان ها ارسال می شوند.

با این شگردها متاسفانه روزنامه هایی وجود دارد که با تیراژ 2 هزار نسخه در روز ادعای تیراژ 50 هزار نسخه ای دارند و بر همین مبنا هم آگهی های دولتی و خصوصی را جذب می کنند.

 

دو نکته  مهم:

اول :‌ روش مشاهده عینی کیوسک ها بیشتر از اینکه در  تعیین تیراژ و فروش یک نشریه موثر باشد ،‌ در مقایسه بین نشریات و روزنامه ها  موثر است.  کافی است تعداد ، میزان فروش و جانمایی روزنامه ها را در چند کیوسک بررسی کنید تا تصویری کلی از نسبت نشریات و روزنامه های پرتیراژ و پرمخاطب داشته باشید.

دوم :‌ دستیابی به تیراژ واقعی نشریات و روزنامه ها به معنی این نیست که روزنامه ای با تیراژ 20 هزار نسخه و 60 درصد فروش  ضریب نفوذ پایینی در جامعه دارد. چه بسا یک روزنامه ای با این مشخصات معادل کل برنامه ها و شبکه های تلویزیونی توانایی تاثیر بر افکارعمومی داشته باشد و بتواند با جریان سازی خبری در برنامه های روابط عمومی مثمر ثمر باشد.  چون برخلاف کشورهای غربی که روزنامه یک کالای شخصی است در جامعه ما هر روزنامه را معمولا چند نفر در محل کار یا خانواده می خوانند  و به راحتی می توان مدعی شد که ضریب 3 نفر را برای هر نسخه روزنامه و 5 نفر را برای مجله باید در نظر گرفت.  به علاوه اینکه بازنشر اخبار و اطلاعات روزنامه ها بسیار بیشتر از سایر رسانه هاست. 

امیر حسینی - کاوشگران روابط عمومی

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کاوشگران روابط عمومی

سایت کاوشگران روابط عمومی در سال 1387 با دهدف اطلاع رسانی و ایجاد فضای تبادل دیدگاه های کارشناسان راه اندازی شده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]