اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395041963585500

تغییرات قیمتی موادغذایی در ماه ژوئن منتشر شد

رشد 4.2 درصدی قیمت موادغذایی جهان

کد: 1395041963585500

http://goo.gl/Tb6LEx

، تهران , (اخبار رسمی): قیمت موادغذایی فائو، اولین پرش بزرگ ماهانه را در چهارسال گذشته به دست آورد. قیمت مواد غذایی در ماه جولای با افزایش 4.2 درصدی مواجه شد که شدیدترین افزایش ماهانه در چهارسال گذشته بوده است.

غلات

به گزارش اخبار رسمی و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، شاخص قیمت موادغذایی فائو که منتشر شده است؛ نشان می دهد قیمت ها در ماه ژوئن به طور متوسط 163.4 امتیاز داشته است.

این میزان همچنان یک درصد کمتر از سطح زمان مشابه سال قبل است. افزایش قیمت در این ماه برای پنجمین ماه متوالی در تمام بخش ها رخ داده است به جز روغن های گیاهی. حرکت قیمت بازتاب عرضه غلات و پیش بینی های تقاضا برای 2016-17 است.

شاخص قیمت شکر، 14.8 درصد نسبت به ماه می افزایش یافته است. این افزایش به دلیل باران های سنگین در برزیل به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده شکر در جهان بوده است. این بارش مانع برداشت و بازدهی محصول شده است.

شاخص قیمت غلات هم در این ماه 2.9 درصد افزایش را تجربه کرده است. اما همچنان 3.9 درصد کمتر از مقدار مشابه سال گذشته است. قیمت ذرت عمدتا به دلیل دسترسی و تدارکات در صادرات از برزیل رخ داده است.

شاخص قیمت محصولات لبنی هم رشد 7.8 درصدی نسبت به ماه می داشته است. این افزایش به دلیل نگرشی نامطمئن در اقیانوسیه و رشد تولید آهسته تر در اتحادیه اروپا بوده است. با این حال شاخص قیمت همچنان 14 درصد کمتر از مقدار یک سال گذشته خود است.

شاخص قیمت گوشت فائو هم رشد 2.4 درصدی را نشان می دهد. گوشت خوک، گاو و مرغ برای سومین ماه متوالی افزایش پیدا کرده اند.

اما در مقابل شاخص قیمت روغن های گیاهی کاهش 0.8 درصدی را در ماه مورد بررسی تجربه کرد.

پیش بینی عالی برای تولید گندم و مصرف غلات در سال  2017 تا2016

ذخیره غلات و تقاضای مختصر به چشم انداز بهبود تولید گندم اشاره دارد. تولید جهانی گندم در حال حاضر 732 میلیون تن بوده است که بیش از یک درصد بیشتر از ماه ژوئن پیش بینی شده است. این موضوع عمدتا به دلیل چشم انداز بهبود تولید در اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و ایالات متحده به عنوان نتیجه ای از شرایط آب و هوایی بهتر بوده است.

پیش بینی از تولید جهانی ذرت در سال 2016به دلیل قطع کشت دوم در برزیل و کاهش حمایت های دولت چین منجر به کشت کمتر این محصول خواهد شد. به طور کلی تولیدات غلات دانه درشت در این سال  1316.4 میلیون تن پیش بینی می شود که 0.6 درصدی کمتر از پیش بینی ماه گذشته است.

همچنین بهره برداری از غلات در سال 17/2016 ، 555.6 میلیون تن برآورد شده است که 1.3 درصدی بالاتر از تخمین میزان سال 16/2015 است.

در نتیجه، انتظار می رود سهام جهانی غلات در پایان فصل کشاورزی در سال 2017 با 635 میلون تن، 1.5 درصد کمتر از سطح شروع آن باشد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

سال 1263 مجلس «وکلای تجار» به عنوان اولین نهاد حامی تجار ایران شکل گرفت. این نهاد بعدها به اتاق بازرگانی تغییر نام داد. مورخان تاریخ اقتصاد ایران اعتقاد دارند، پایه تمامی فعالیت‌های صنفی و تخصصی بخش بازرگانی کشور از همین نهاد شکل گرفته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار