اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950607102065464

جلوی ورود 150 تن انبه آلوده به کشور گرفته شد

کد: 13950607102065464

https://goo.gl/E7Xd29

، تهران , (اخبار رسمی): معاون سازمان حفظ نباتات بابیان اینکه این سازمان جلوی واردات محموله 150 تنی انبه از پاکستان به ایران را گرفت گفت: این محموله باوجودداشتن گواهی بهداشتی واردات، در شرایط نامناسبی نگهداری و آلوده شده بود.

جلوی ورود 150 تن انبه آلوده به کشور گرفته شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات مهدی قائمیان، اظهار کرد: سازمان حفظ نباتات جلوی واردات محموله 150 تنی انبه که از پاکستان به ایران صادرشده بود را گرفت و اجازه ورود آن به کشور را نداد.
وی با اشاره به اینکه انبه‌های وارداتی از پاکستان به آفاتی آلوده بوده‌اند که با استانداردهای ایران مطابقت نداشته است افزود: این محموله 150 تنی انبه دارای گواهی بهداشت نیز بوده است اما به  دلیل نگهداری در محل نامناسب آلوده‌شده‌اند.
قائمیان در ادامه در واکنش به اظهارات سلطانی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران در خصوص سختگیری‌های بیش‌ازحد این سازمان برای صادرات محصولات کشاورزی گفت: محصولات کشاورزی صادراتی باید با قوانین و شرایط کشور مقصد تطابق داشته باشند و درصورتی‌که این موارد رعایت نشود باعث لکه‌دار شدن حیثیت ایران در مجامع بین‌المللی می‌شود.
وی افزود: بر اساس قوانین کنوانسیون‌های بین‌المللی موظف هستیم شرایط بهداشتی کشورهای مقصد واردات را رعایت کنیم. معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات ادامه داد: با عدم رعایت شرایط مطلوب آن کشور می‌تواند از ما شکایت کند چراکه ازلحاظ بهداشتی شرایط آن‌ها را در گواهی‌های خود رعایت نکردیم.
این مقام مسئول در رابطه با میزان تطابق کیفیت محصولات ایرانی با استانداردهای جهانی گفت: کشور مقصد از ما گواهی می‌خواهد که محصول صادراتی دارای ما آفاتی که آنان مشخص کرده‌اند، نداشته باشد به همین منظور ما اگر آن کالا به آفات مشخص‌شده آلوده نباشد، اجازه صادرات آن را خواهیم داد.
معاون سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه صادرکنندگان ما به قوانین کشورهای مقصد آشنا هستند اظهار کرد: صادرکنندگان ما بر اساس تجربه می‌دانند که چه محصولاتی مورد قبول آن کشور است. لذا ما در موارد بسیارکمی اجازه صادرات کالایی را به دلیل وجود آفات نداده‌ایم. 
قائمیان هدف اصلی سازمان حفظ نباتات را تداوم تجارت صادرکنندگان بیان کرد و یادآور شد: ممکن است برای یک مورد اشتباه، کشور مقصد دیگری به صادرکنندگان ما اجازه صادرات را ندهد به همین منظور است که ما باید سخت‌گیری لازم برای بررسی محصولات کشاورزی به آفات را داشته باشیم.
بنابراین گزارش نایب‌رئیس اتاق ایران سازمان حفظ نبات ایران را به دلیل سخت‌گیری‌های بیش‌ازاندازه در صادرات محصولات کشاورزی کاسه داغ‌تر از آش خوانده بود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستا ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره مورد اهتمام و تایید قانونگذاران ، برنامه ریزان و دستگاه های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری به وجود آمده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]