اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950608103895500

رییس سندیکای آلومینیوم ایران مطرح کرد

هزینه مواداولیه، مشکل اصلی صنعت آلومینیوم

کد: 13950608103895500

http://goo.gl/QZmhqW

، تهران , (اخبار رسمی): ایران اولین کشور خاورمیانه در تولید آلومینیوم است اما در حال حاضر تولید این محصول در سطح بسیار پایین قرار دارد زیرا اصلی ترین مشکل در حوزه آلومینیوم قیمت بالای مواد اولیه آلومینیوم تولید داخل است.

هزینه مواداولیه، مشکل اصلی صنعت آلومینیوم

به گزارش اخباررسمی و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، هوشنگ گودرزی رییس سندیکای آلومینیوم ایران  درباره اصلی ترین مسئله صنعت آلومینیوم گفت: اصلی ترین مشکل ما در حوزه آلومینیوم قیمت بالای مواد اولیه آلومینیوم تولید داخل در ایران است. بخشی از مشکلات صنعت آلومینیوم مثل مشکلات دیگر بخش های صنعت و ناشی از فضای عمومی این بخش از اقتصاد است اما اصلی ترین مسئله صنعت ما در حال حاضر، مواد اولیه آلومینیوم صادراتی  با قیمت بسیار پایین تر از قیمت متداول در بازارهای جهانی و قیمت بالای این محصول در ایران است.  

گودرزی گفت: بالا بودن قیمت آلومینیوم در داخل کشور باعث شده است هزینه تمام شده محصولات آلومینیومی ایران افزایش پیدا کند و این مسئله به افزایش واردات محصولات آلومینیومی دامن زده است. رقبای خارجی مثل ترکیه که مواد اولیه آلومینیوم را با قیمت ارزان تر در اختیار دارند، محصولات ساخته شده را روانه بازار ایران می کند. بالا بودن نرخ بهره تامین مواد اولیه در صنعت ایران یک معضل عمومی است که باید برای صادرات محور شدن تولید کاهش پیدا کند. این معضل در صنایع آلومینیوم تشدید شده است.

رییس سندیکای آلومینیوم در ادامه و در ارزیابی عملکرد دولت یازدهم در حوزه صنعت گفت: از نظر من ارزیابی عملکرد دولت به طور یک جانبه اشتباه است. به این دلیل که صنعت آلومینیوم براساس انتظارات ما رشد نکرده است نمی توان عملکرد دولت را نامناسب دانست. از نظر من دولت یازدهم دولت موقری است و با توجه به امکاناتی که در اختیار داشته است، تمام تلاشش را برای خروج صنعت از رکود و حل مشکلات این بخش از اقتصاد به کار برده است. هرچند متاسفام از اینکه صنایع آلومینیوم در این دولت نتوانسته آنطور که باید به رشد قابل توجهی برسد.

گودرزی با اشاره به اینکه صنعت آلومینیوم طی سه  دهه گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته است گفت: این صنعت پس از انقلاب به رشد قابل ملاحظه ای نرسید و این در حالی است که ایران در دهه چهل شمسی اولین کشور خاورمیانه بود که به تولید آلومینیوم روی آورد. امروز با گذشت 37 سال، تولید این محصول در ایران به 400 هزار تن رسیده است و این در حالی است که کشورهای حوزه خلیج فارس معادل پنج میلیون تن آلومینیوم تولید می کنند. ایران از نظر تولید آلومینیوم جایگاه قابل توجهی در بین کشورهای جهان ندارد. این نقصان  تنها با حمایت از صنایع داخلی به منظور رونق تولید صادرات محور ممکن است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

سال 1263 مجلس «وکلای تجار» به عنوان اولین نهاد حامی تجار ایران شکل گرفت. این نهاد بعدها به اتاق بازرگانی تغییر نام داد. مورخان تاریخ اقتصاد ایران اعتقاد دارند، پایه تمامی فعالیت‌های صنفی و تخصصی بخش بازرگانی کشور از همین نهاد شکل گرفته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]