کد: 13950610108305464

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد

فرسوده بودن نخلستان‌ها بزرگ‌ترین مشکل خرما

کد: 13950610108305464

http://goo.gl/thoJF6

، تهران ، (اخبار رسمی): از سطح 200 هزار هکتاری بارور خرما در کشور، تولیدی معادل یک میلیون و 150 هزار تن در سال جاری قابل پیش‌بینی است.

فرسوده بودن نخلستان‌ها بزرگ‌ترین مشکل خرما

به گزارش اخباررسمی و به نقل ازروابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسن‌پور مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی  با اعلام این خبر گفت: باغ‌های خرما با سطح زیر کشتی معادل 230 هزار هکتار که 200 هزار هکتار آن بارور است تولیدی معادل یک میلیون و 150 هزار تن را قابل پیش‌بینی کرده‌اند.

وی افزود: برداشت خرما از نخلستان‌های استان‌های جنوبی کشور آغاز شده و تا اواخر مهرماه ادامه خواهد داشت.

او خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری به غیر از بیماری خشکیدگی خوشه خرما، حرارت بالا در برخی مناطق جنوبی کشور آسیب‌هایی را وارد کرد که البته به کاهش تولید منجر نشد.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: بیشترین مشکلی که باغ‌های خرما با آن روبه‌رو هستند، فرسوده بودن باغ‌های فعلی است که باید به سمت اصلاح و جایگزینی باغ‌های قدیمی قدم برداریم.

حسن‌پور تصریح کرد: برای جایگزینی و اصلاح باغ‌های قدیمی نیازمند اعتبار هستیم که امید می‌رود با تخصیص‌های مناسب بتوانیم میزان عملکرد در واحد سطح را افزایش دهیم چون باغ‌های قدیمی بیش از این ظرفیت افزایش تولید ندارد.

وی یادآور شد: در سال جدید با اضافه شدن یک‌هزار هکتار باغ جدید، افزایش 100 هزار تنی تولید خرما را پیش‌بینی می‌کنیم.

حسن‌پور در پایان تأکید کرد: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود،200 هزار تن از محصول خرمای تولیدشده در کشور به سایر کشورها صادر شود.

گفتنی است، گرمای هوا در روزهای سوم و چهارم تیرماه بسیار بالا بود و پیش‌بینی می‌شد تا 15 مردادماه نیز ادامه داشته باشد و این افزایش به‌صورت غیررسمی تا 60 درجه برآورد شده و ایستگاه‌های هواشناسی تا 52 درجه را نیز ثبت کرده‌اند و به گفته مدیر جهاد کشاورزی دلگان 80 درصد خرمای دلگان از بین رفته است./

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستا ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره مورد اهتمام و تایید قانونگذاران ، برنامه ریزان و دستگاه های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری به وجود آمده است.

منتشر شده در سرویس:

صنایع غذایی و کشاورزی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.