کد: 13950631132755500

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اعلام کرد

سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به حوزه معادن ایران

کد: 13950631132755500

https://goo.gl/GqayK3

، تهران , (اخبار رسمی): بزرگ ترین مشکل کنونی بانکی و مالی است و هنوز آنچنان که باید و شاید این چالش حل نشده است و ارتباط مالی بین المللی کشور برای جذب سرمایه گذاران و دریافت فاینانس برقرار نشده است.

سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به حوزه معادن ایران

به گزارش اخباررسمی به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، چند روز پیش معاون شرکت ریوتینتو یکی از غول های معدنی جهان به همراه گروهی از کارشناسان و مدیران این شرکت به ایران سفر و بعد از دیدار با مدیرعامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام آمادگی کرد که در طرح‌های زنجیره آلومینیوم در ایران سرمایه گذاری کند. از این دست نشست ها در یک سال گذشته که از توافق هسته ای و برجام می گذرد زیاد برگزار شده است ولی تاکنون چقدر از آن ها به نقطه اجرایی و سرانجام رسیده است؟

بهادر احرامیان مدیرعامل فولاد یزد و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه شرکت های زیاد معدنی برای حضور در ایران و همکاری های مشترک با شرکت های ایران ابراز علاقه کرده اند، می گوید:« باوجود برگزاری نشست هایی بین شرکت های ایرانی و طرف های خارجی در حوزه معدن و سفرهای متعدد شرکت های خارجی و نمایندگانشان به ایران و همچنین برگزاری همایش های معدنی با حضور شرکت های خارجی در حوزه ایران هنوز سرمایه گذاری عینی صورت نگرفته است و شاهد موفقیت آنچنانی در این زمینه نبوده ایم.»

او با اشاره به اینکه گویا تنها توافقی که تاکنون به نتیجه رسیده است درباره معدن مهدی آباد بوده، می گوید:« باوجود رفت و آمدها پرشمار شرکت ها تنها موفقیتی که تاکنون شاهد بوده ایم در مورد معدن مهدی آباد است که یک شرکت سوئیسی در مناقصه ای که در این باره برگزار شد، شرکت کرد و موفق شد با شرکت ایرانی که در این معدن کار می کند کنسرسیومی را شکل بدهد و ما امیدواریم در این معدن شاهد توسعه و اتفاق های مثبتی باشیم.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه انتظارات در حوزه جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه معدن و توسعه معدنکاری هنوز اصلا برآورده نشده است، درباره مشکلات پیش روی جذب سرمایه گذاران خارجی می گوید:« واقعیت این است که بزرگ ترین مشکل کنونی بانکی و مالی است و هنوز آنچنان که باید و شاید این چالش حل نشده است و ارتباط مالی بین المللی کشور برای جذب سرمایه گذاران و دریافت فاینانس برقرار نشده است. البته در این بین مشکلات دیگری در حوزه قوانین و ... هم وجود دارد ولی بزرگ ترین چالش به نقل و انتقالات مالی و بین المللی برمی گردد.»

احرامیان در بخش دیگری از صحبت های خود به پتانسیل ها و ظرفیت های بالای کشور در حوزه معدن و علاقه شرکت ها برای حضور در ایران اشاره می کند و می گوید:« شرکت های بزرگ معدنی جهان علاقه بسیاری به حضور و سرمایه گذاری در ایران دارند و این فرصت بسیار خوبی را برای کشور و توسعه حوزه معدن به وجود آورده است که باید با رفع چالش های مالی از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. در این باره حتی گزارش های بین المللی هم در مجلات معتبر تخصصی حوزه معدن منتشر شده است که نشان دهنده علاقه مندی شرکت های خارجی برای حضور در ایران و سرمایه گذاری در حوزه معدن است.»  

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

سال 1263 مجلس «وکلای تجار» به عنوان اولین نهاد حامی تجار ایران شکل گرفت. این نهاد بعدها به اتاق بازرگانی تغییر نام داد. مورخان تاریخ اقتصاد ایران اعتقاد دارند، پایه تمامی فعالیت‌های صنفی و تخصصی بخش بازرگانی کشور از همین نهاد شکل گرفته است.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.