کد: 13950631132825500

دولت بازیگر نقش های متعدد در اقتصاد است

کد: 13950631132825500

https://goo.gl/uiPlJ8

، تهران , (اخبار رسمی): برای بهبود تعاملات بخش خصوصی، پس از تصویب قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی شکل گرفته است اما متاسفانه تاکنون تغییر رفتار دولت را با بخش خصوصی شاهد نبوده ایم که تنها دلیل آن نقش های تصدی گرایانه دولت در ایران است.

دولت بازیگر نقش های متعدد در اقتصاد است

به گزارش اخباررسمی به نقل روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد به طور کلی به دلیل ایجاد انضباط مالی و پیش بینی پذیر کردن اقتصاد از سوی بخش خصوصی قابل قبول ارزیابی می شود اما دولت و بخش خصوصی هنوز راه طولانی برای بهبود تعاملات و تحقق مطالبات پیش رو دارند. مهدی پورقاضی رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران معتقد است دولت یازدهم هرچند در نمونه هایی به خواسته های بخش خصوصی توجه کرده است اما به طور کلی تغییر محسوسی در رفتار این دولت با بخش خصوصی نسبت به دولت های گذشته ایجاد نشده است.

مهدی پورقاضی، رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران گفت: از نظر من دولت یازدهم در عمل به وعده همکاری بهتر و بیشتر با بخش خصوصی عملکرد موفقیت آمیزی نداشته است. دولت برای همکاری بیشتر با تشکل های بخش خصوصی قانون تعریف کرده است اما نتوانست این قانون را هم اجرایی کند.

پورقاضی با اشاره به این که دولت بدون مشورت با تشکل ها تصمیم می گیرد گفت: در موضوع همکاری دولت با بخش خصوصی به دولت نمره قبولی نمی دهم  و فکر نمی کنم طی سه سال گذشته از سوی دولت به طور جدی از بخش خصوصی نظر خواهی شده باشد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران درباره برخی مطالبات بخش خصوصی که در سه سال گذشته محقق شده است گفت: به طور حتم در این سه سال مصادیقی در عملکرد دولت وجود دارد که نشان دهنده توجه دولت یازدهم به مطالبات بخش خصوصی است اما بطور کلی در رفتار این دولت با بخش خصوصی تغییر قابل توجهی دیده نمی شود. پایین آمدن بهره بانکی متناسب با نرخ تورم از نمونه های توجه دولت به خواسته بخش خصوصی است اما در کل نمی توان رفتار دولت یازدهم با بخش خصوصی را متفاوت از دیگر دولت ها ارزیابی کرد. دولت در ایران بسیار فربه شده است و بعید به نظر می رسد با توجه به تعدد نقش های دولت در اقتصاد، تعامل دولت ها با بخش خصوصی در ایران بهبود پیدا کند. در این زمینه به چابک سازی دولت، کوچک شدن آن و کاهش نقش تصدی گری دولت ها نیاز داریم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

سال 1263 مجلس «وکلای تجار» به عنوان اولین نهاد حامی تجار ایران شکل گرفت. این نهاد بعدها به اتاق بازرگانی تغییر نام داد. مورخان تاریخ اقتصاد ایران اعتقاد دارند، پایه تمامی فعالیت‌های صنفی و تخصصی بخش بازرگانی کشور از همین نهاد شکل گرفته است.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.