اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950717153355950

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تاکید کرد:

الزام شتاب‎بخشی به تکمیل سکوهای پارس جنوبی

کد: 13950717153355950

https://goo.gl/zOKZbf

، تهران , (اخبار رسمی): مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در نشست کاری برای ارزیابی ساخت 10 سکوی پارس جنوبی در یارد صدرا بر تقویت فعالیت های اجرایی و شتاب هرچه بیشتر در ساخت سکوهای گازی فازهای باقیمانده پارس جنوبی تاکید کرد.

الزام شتاب‎بخشی به تکمیل سکوهای پارس جنوبی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از شرکت ملی نفت و گاز پارس ، محمد مشکین فام٬ از سکوهای درحال ساخت پارس جنوبی در یارد صدرا (بوشهر) بازدید کرد و روند پیشرفت، منابع مالی و تامین تجهیزات مورد نیاز ساخت این سکوها را در نشست کاری مشترک مورد ارزیابی قرار داد.

هم اکنون 10 سکوی گازی فازهای 13، 17bو 18b (جایگزین سکوهای فاز 14 ) و 22 تا 24 پارس جنوبی در یارد صنعتی صدرا واقع در بوشهر در حال ساخت است.

نصب و راه اندازی هرکدام از این سکوها 500 میلیون فوت مکعب به ظرفیت برداشت گاز از پارس جنوبی می افزاید. براساس پیش بینی های انجام شده، کار ساخت وبهره برداری از این سکوها تا اواخر سال 96 پایان خواهد یافت.

باتوجه به پایان بخش عمده ای از پالایشگاه خشکی و سکوهای دریایی فازهای اولویت دار 19- 20 و 21  طی یک سال گذشته و همچنین پس از اجرای برنامه جامعاقدام مشترک (برجام )٬ گشایش های زیادی در حوزه تامین منابع مالی و تجهیزات مورد نیاز در تمام فازهای در حال توسعه روی داده است.

براساس اعلام مشکین فام، طرح های در انتظار ساخت فازهای باقیمانده پارس جنوبی نیز در ماه های گذشته با تامین منابع مالی اولویت دار شده اند.

با توجه به اهمیت ساخت 10 سکوی پارس جنوبی در یارد صدرا٬ مدیرعامل و مجریان پروژه های پارس جنوبی در شرکت نفت وگاز پارس٬ از یک سال گذشته تاکنون٬ به طور مداوم از روند ساخت این سکوها بازدید کرده اند. 

هم اکنون فعالیت های توسعه ای در پارس جنوبی، با توجه به تسهیل در پرداخت های کارفرما به پیمانکاران، دریافت کالا از گمرکات و سفارش گذاری تجهیزات جدید،تحرک بیشتری گرفته تا جایی که در نخستین بازدید محمد مشکین فام٬ مدیرعامل جدید شرکت نفت و گاز پارس از یارد صنعتی صدرا، رونق ساخت این سکوها و تلاش های مدیریت جدید پیمانکار، تایید نسبی شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس پس از بازدید از ساخت سکوهای فازهای 13 و 22 تا 24 گفت: با توجه به کمک های مالی کارفرما (شرکت نفت وگاز پارس)٬ انتظار می رود پیمانکار نیز براساس برنامه زمان بندی مشخص پیش رفته و بر همین مبنا فعالیت های اجرایی خود را با سرعت بیشتری انجام دهد.

مشکین فام در این نشست بر تقویت فعالیت های اجرایی و شتاب هر چه بیشتر در ساخت 10 سکوی گازی فازهای باقیمانده پارس جنوبی تاکید کرد.

وی با اشاره به رفع مشکلات صدرا و پشتیبانی همه جانبه کارفرمای طرح ها از این شرکت، گفت: لازم است برنامه ریزی برای سرعت یافتن فعالیت ها در ساخت این سکوها انجام شده و با تلاش بیشتری کارها پیگیری شود.

افزایش 5 میلیارد فوت مکعبی گاز با بهره برداری ازسکوهای یارد صدرا

مشکین فام تصریح کرد: با تکمیل و بهره برداری از سکوهای موجود در یارد صدرا شاهد افزایش پنج میلیارد فوت مکعبی در برداشت گاز از پارس جنوبی خواهیم بود.

وی افزود: دستیابی به این حجم از منابع گازی کشور در پارس جنوبی، نشان دهنده وظیفه بزرگ و قرار داشتن مسئولیت ملی بر عهده مجریان طرح ها و پیمانکاران پارس جنوبی است که این موضوع ضرورت نظارت، برنامه ریزی و فعالیت های جدی تر را بیشتر می کند.

بنابر گزارش مجریان این طرح ها، با توجه به بازدیدهای کاری انجام شده در سال 95 از یارد صدرا، بخشی از سکوهای دریایی در حال ساخت در نیمه نخست سال آیندهنصب و راه اندازی می شوند.

راه اندازی بخش نخست پالایشگاه های فازهای 13 و 22 تا 24 تا اواسط سال آینده

در همین رابطه، پیام معتمد٬ سرپرست طرح توسعه فاز 13 اعلام کرد: باوجود پیشرفتی که در مدت اخیر در ساخت سکوها ایجاد شده، انتظار می رود سرعت فعالیت ها افزایش یابد، به گونه ای که با پایان عملیات ساخت، بارگیری، نصب و راه اندازی به موقع سکوها، برای ارسال گاز از حوزه دریا به پالایشگاه خشکی محدودیتی ایجاد نشود.

معتمد گفت: فاز نخست این طرح تا پایان امسال از طریق گاز ترش خشکی فازهای 8-7-6 وارد مدار بهره برداری خواهد شد و در نیمه نخست سال آینده (96) آمادگی پالایش گاز غنی دریا را دارد.

 فرهاد ایزدجو٬ مجری طرح توسعه فازهای 22 تا 24 نیز از راه اندازی دوسکوی اصلی و اقماری فاز 22 و 24A با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب معادل 28میلیون مترمکعب گاز در روز تا مهر ماه سال 96 خبر داد. 

وی گفت: با توجه به این که سکوی 22 با پیشرفت ساخت 64 درصدی دارای بیشترین میزان پیشرفت در میان سکوهای این فازها است، بر اساس برنامه ریزی انجامشده، مراحل ساخت این سکو و سکوی اقماری آن (24A) تا اردیبهشت سال آینده تکمیل شده و برای نصب به موقعیت فراساحل این فاز انتقال خواهد یافت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

نفت و گاز پارس

شرکت نفت و گاز پارس یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران می‌باشد که در 1 دی 1377 تأسیس شد. ماموریت‌این شرکت، بهره‌برداری و توسعه کلیه فازهای میدان مشترک پارس جنوبی و میدان‌های گازی پارس شمالی، گلشن، فردوسی و همچنین توسعه لایه نفتی پارس جنوبی می‌باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نفت، انرژی و صنایع وابسته