اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950718155385898

ثبت 15روز هوای سالم در پاییز 95

کد: 13950718155385898

https://goo.gl/NfpSvN

، تهران , (اخبار رسمی): شهر تهران دومین هفته مهر ماه1395 را در شرایط مطلوب کیفی هوا سپری کرد تا شمار روزهای هوای سالم پاییز به عدد 15 برسد.

ثبت 15روز هوای سالم در پاییز 95

به گزارش اخبار رسمی به نقل از  شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، «مریم نادری» مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: ارزیابی هفتگی کیفیت هوای تهران نشان می دهد کیفیت هوای پایتخت طی هفته گذشته (روزهای 10 الی 16مهر) در شرایط سالم قرار داشته و تحت تأثیر از شرایط آب و هوایی حاکم و انتشار ناشی از تردد خودروها دستخوش نوسان شده است.

به گفته نادری، در اوایل هفته گذشته با تداوم شکل گیری پدیده گرد و غبار بر روی کشور عراق و وزش بادهای شدید شرق سو توده عظیمی از ریزگردها وارد استان های غربی و جنوب غربی کشور و با غلظت کمتر به استان تهران انتقال یافتند. همین امر سبب افزایش موقتی غلظت ذرات معلق و غبارآلودگی هوای پایتخت شد. بررسی تصاویر ماهواره ای برای روزهای مذکور نیز نشان می دهد منشأ گرد و غبارهای هفته گذشته عمدتا خارجی بوده و از سمت کشورهای همسایه در نواحی غربی و جنوب غربی به سطح شهر آورده شده است. همچنین نمودار گل باد مربوط به روزهای شنبه و یکشنبه نشانگر وزش بادهای قوی (با سرعت 4-5 متر بر ثانیه) از سمت نواحی غربی (متغیر بین شمال غرب تا جنوب غرب) می باشد.عمق میدان دید نیز در اثر خیزش گرد و خاک و غبار آلودگی در سطح شهر دستخوش تغییر شد و در برخی ساعات به 8 کیلومتر رسید.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، به تدریج ازروز دوشنبه تا پایان هفته از میزان ناپایداری جوی کاسته شده که در برخی ساعات سکون نسبی هوا را به همراه داشت و این شرایط به ویژه در ساعات اولیه اکثر روزها کاملا محسوس بود. برقراری شرایط جوی نسبتا پایدار در طول شب به همراه افزایش تردد خودروها در صبحگاه تجمع آلاینده­هارا به دنبال داشت. هرچند این شرایط پابرجا نبوده و طی ساعاتی در بعدازظهر روزهای مذکور، به دلیل نوسانات روزانه دما، وزش بادهای محلی با بزرگی متغیر بین 3 تا 5 متر بر ثانیه (با جهت متغیر بین جنوب شرقی تا جنوب غربی) رخ داده که شرایط مساعد برای پراکندگی آلاینده­ها از سطح شهر را فراهم کرده و به تبع منجر به بهبود کیفیت هوا شده است. شایان ذکر است، میانگین سرعت باد طی روزهای مذکور حدود 2 متر بر ثانیه گزارش شده است. اطلاعات غلظت آلاینده ها بر اساس داده ایستگاه های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در سال 1372 توسط شهرداری تهران تأسیس شده است. در حال حاضر این شرکت دارای دو معاونت مالی- اداری و معاونت فنی (واحد راهبری و اندازه گیری و واحد پایش و پیش بینی آلودگی هوا و صوت). این شرکت ضمن جرای پروژه های تخصصی، مطالعاتی- پژوهشی، 43 ایستگاه اندازه گیری صوت و 21 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در نقاط مختلف شهر تهران دارد و با روش های مختلف آن را به شهروندان اطلاع رسانی می کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه