اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950804169005898

گرد و غبار آمد اما هوا سالم ماند

کد: 13950804169005898

https://goo.gl/uHb0Am

، تهران , (اخبار رسمی): وزش باد شدید و وقوع پدیده گرد و غبار در آخرین هفته مهرماه منجر به غبارآلودگی آسمان پایتخت شد اما کیفیت هوا در این هفته همچنان سالم ماند.

گرد و غبار آمد اما هوا سالم ماند

به گزارش اخبار رسمی به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، «مریم نادری» مدیر واحد پایش و پیش بینی این شرکت گفت: ارزیابی شاخص کیفیت هوای تهران طی هفته گذشته (روزهای 24 تا 30 مهر) گویای آن است که پایتخت با وجود برقراری شرایط جوی ناپایدار و وقوع پدیده گرد و غبار، اکثر روزها را در شرایط سالمسپری کرده و در برخی روزها تا مرز شرایط ناسالم برای گروه های حساس پیش رفت.

به گفته نادری، در اوایل هفته گذشته با حاکمیت شرایط جوی ناپایدار، شکل گیری پدیده گرد و غبار بر روی کشور عراق و وزش بادهای شدید شرق سو، توده عظیمی از ریزگردها وارد استان های واقع در غرب کشور و با غلظت کمتر به استان تهران انتقال یافتند. همین امر سبب افزایش قابل ملاحظه غلظت ذرات معلق و غبارآلودگی هوای پایتخت گردید. بررسی نمودارهای گل باد برای روزهای شنبه و یکشنبه نیز نشان می دهد وزش باد شدید (متغیر بین 6 تا 10.5 متر بر ثانیه) از سمت نواحی غربی رخ داده که افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به همراه داشته است. شایان ذکر است، منشأ عمده گرد و غبار مشاهده شده خارجی گزارش شده است. با افزایش میزان ناپایداری جوی در روز دوشنبه، روند افزایشی سرعت باد از بعدازظهر این روز آغاز شده که تا صبحگاه روز سه شنبه ادامه داشته وسبب شکل گیری پدیده گرد و غبار و به تبع کاهش کیفیت هوای پایتخت شد. از آنجا که شاخص کیفیت هوا برای بازه زمانی 24 ساعت محاسبه می شود شاخص آلودگی هوای روز سه شنبه گویای شرایط نامطلوب کیفیت هوا ناشی از وقوع پدیده گرد و غبار در دوشنبه شب است. همچنین پارامتر عمق میدان دید طی هفته گذشته در اثر خیزش گرد و خاک و غبار آلودگی در سطح شهر دستخوش تغییر شد و در برخی ساعات طی هفته مورد مطالعه به 5 کیلومتر رسید. به تدریج از روز چهارشنبه همراه با کاهش میزان ناپایداری جوی، از سرعت باد کاسته شده و تغییرات شرایط جوی به سمت بهبودی نسبی کیفیت هوا سوق پیدا کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در سال 1372 توسط شهرداری تهران تأسیس شده است. در حال حاضر این شرکت دارای دو معاونت مالی- اداری و معاونت فنی (واحد راهبری و اندازه گیری و واحد پایش و پیش بینی آلودگی هوا و صوت). این شرکت ضمن جرای پروژه های تخصصی، مطالعاتی- پژوهشی، 43 ایستگاه اندازه گیری صوت و 21 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در نقاط مختلف شهر تهران دارد و با روش های مختلف آن را به شهروندان اطلاع رسانی می کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

شهر و جامعه | محیط زیست