اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950917196565898

آلودگی هوا و صدا فشارخون را بالا می برد

کد: 13950917196565898

https://goo.gl/nbwgEv

، تهران , (اخبار رسمی): بزرگ‌ترین مطالعه انجام‌شده روی بیش از 41هزار نفر در کشورهای مختلف طی 5 تا 9 سال نشان می دهد که آلودگی هوا و صدای ناشی از ترافیک با شیوع مشکل فشارخون بالا، ارتباط مستقیم دارد.

آلودگی هوا و صدا فشارخون را بالا می برد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، «مریم نادری» مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: این مطالعه که در 25 اکتبر سال جاری در مجله اروپایی «قلب» منتشر شد، نشان داد که در میان بزرگسالان، از هر صد نفر که در نقاط آلوده زندگی می کنند، نسبت به همین تعداد کسانی که در نقاط با آلودگی کمتر به سر می برند، یک نفر بیشتر دچار عارضه فشارخون می شود. این خطر مشابه تأثیر اضافه وزن با شاخص توده بدنی (BMI) بین 25 الی 30 در قیاس با شاخص توده بدنی معمولی 18 تا 25 است. فشارخون بالا، مهم‌ترین عامل خطر برای بیماری و مرگ زودرس است.

به گفته نادری، این مطالعه یکی از اولین تحقیقاتی است که آلایندگی هوا و صدای ناشی از ترافیک را به شکل هم‌زمان مورد بررسی قرار داده و دریافت که صدای ناشی از ترافیک با افزایش فشارخون در ارتباط است. در مجموع 41072 نفر ساکن کشورهای نروژ، دانمارک، سوئد، آلمان و اسپانیا در مطالعه طولانی مدت تأثیر آلودگی هوا بر سلامت انسان، شرکت یافتند. اطلاعات فشارخون افراد در ابتدای مطالعه جمع آوری شده و در طول دوره مطالعه چندساله نیز مورد پیگیری قرار گرفت. هیچ‌کدام از افراد شرکت‌کننده در ابتدای دوره، مشکل فشارخون نداشتند اما در طول مدت پیگیری، 6207نفر(15 درصدشرکت‌کنندگان) دچار فشارخون شده و یاداروی کاهش فشارخون مصرف می کردند.

بین سال های 2008 و 2011 محققان در سه بازه دوهفته ای، آلودگی هوا را اندازه گیری کردند. آنان با استفاده از فیلترهای مخصوص، PM10، PM2.5 و دوده را در 20 نقطه از هر منطقه مورد آزمایش، اندازه گرفتند و همین‌طور اکسیدهای نیتروژن نیز در 40 نقطه هر منطقه مورد آزمایش،موردسنجش قرار گرفت. حجم ترافیک نیز در اطراف منازل شرکت‌کنندگان ارزیابی‌شده و بر اساس رهنمودهای اتحادیه اروپا، صدای ناشی از آن مدل‌سازی شد. محققان دریافتند که به ازای هرµg/m35 از ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون، خطر فشارخون برای ساکنان مناطق آلوده نسبت به ساکنین مناطق با آلودگی کمتر تا 22درصد افزایش می یابد. به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در مورد مواجهه با صدای ناشی از ترافیک نیز محققان دریافتند که افرادی که در خیابان های پر سروصدا زندگی می کنند و با متوسط شدت صدای 50 دسی بل در هنگام شب روبرو می باشد، 6 درصد بیشتر از کسانی که با صدای 40دسی بل مواجه هستند، دچار مشکل فشارخون می شوند. بر طبق نظر محققین، تأثیر آلودگی هوا و سروصدا بر روی عملکرد بدن می تواند متفاوت بوده و یا به‌طور کامل مشابه نباشد. آلودگی هوا بر روی عملکرد قلب و رگ های خونی مؤثر بوده و همین‌طور می تواند موجب بروز عدم تعادل در سیستم عصبی شود. صدا نیز سیستم های عصبی و هورمونی را تحت تأثیر قرار می دهد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در سال 1372 توسط شهرداری تهران تأسیس شده است. در حال حاضر این شرکت دارای دو معاونت مالی- اداری و معاونت فنی (واحد راهبری و اندازه گیری و واحد پایش و پیش بینی آلودگی هوا و صوت). این شرکت ضمن جرای پروژه های تخصصی، مطالعاتی- پژوهشی، 43 ایستگاه اندازه گیری صوت و 21 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در نقاط مختلف شهر تهران دارد و با روش های مختلف آن را به شهروندان اطلاع رسانی می کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

شهر و جامعه | سلامت و زیبایی