اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950925201465464

دستیابی به زنجیره شیر ممتاز برای تولید شیرخشک

کد: 13950925201465464

https://goo.gl/43L1eo

، تهران , (اخبار رسمی): معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام که دیروز از 3 طرح بزرگ در استان فارس بازدید کرد، جزییات پروژه های در دست بازدیدش را تشریح کرد.

دستیابی به زنجیره شیر ممتاز برای تولید شیرخشک

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی، حسن رکنی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی، گفت: واحد کشت و صنعت فارس که یکی از زیرمجموعه‌های صنایع شیر ایران است، اقدامات تکمیلی برای ایجاد زنجیره تولید انجام داده که به نوع خود می‌تواند برای دیگر واحدها الگو باشد.

حسن رکنی با اشاره به اینکه این واحد بزرگ توانسته خود را به طور مستقیم به بازار متصل کند، افزود: با تلاش‌های صورت گرفته مقدمات تشکیل زنجیره تولید شیرخشک بر پایه کودک فراهم شده که اتفاقا مورد تایید دستگاه‌های نظارتی نیز بوده است.

به گفته رکنی، این مجموعه با سرمایه‌گذاری حدود 10 میلیارد تومانی، توانسته اقدامات جدیدی را پایه‌گذاری کند که تولید خود را از میانگین 28 کیلوگرم به ازای هر راس گاو شیری، به 39,5 کیلوگرم برساند و روزانه بیش از 92 تن شیرخام به بازار عرضه کند. البته طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است این میزان در سال آینده به بالای 100 تن برسد.

وی ادامه داد: بار میکروبی پایین شیر و ویژگی ممتازی که این نوع شیر دارد، موجب شده حتی برندهای بین‌المللی نیز این محصول را تایید کرده و برای تولید شیرخشک از آن استفاده کنند. بنابراین واحد یاد شدهبر ، جزو معدود واحدهایی است که شیر آن، برای تولید شیرخشک پایه کودک استفاده می‌شود. البته 7 یا 8 واحد نیز در کشور هستند که چنین پتانسیلی در اختیار دارند.

رکنی درباره این واحد 6 هزار راسی، عنوان کرد: وجود سیستم تصفیه فاضلاب و استفاده آن در اراضی کشاورزی، مدرنیزاسیون فراوری و تولید خوراک و تامین تلیسه برای واحد وابسته به این کشت و صنعت، از دیگر مزایای واحد مذکور به شمار می‌رود.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگر از سخنانش، با اشاره به بازدید از یک کشتارگاه صنعتی طیور در مرودشت استان فارس، گفت: این کشتارگاه با ظرفیت 6 تا 8 هزار قطعه ساعت کشتار مرغ، از آخرین تکنولوژی‌های جهان استفاده کرده و قطعا به راحتی کد IR را نیز دریافت  خواهد کرد.

رکنی اضافه کرد: سرمایه‌گذاری این کشتارگاه که توسط بخش خصوصی انجام گرفته، 24 میلیارد تومان سرمایه گذاری در بر داشته و به همین خاطر، از تمام حلقه‌های تکمیلی زنجیره که لازمه یک کشتارگاه مدرن محسوب می‌شود، برخوردار است.

این مقام مسوول، با بیان اینکه تاسیس چنین واحدهایی می‌تواند در صادرات مرغ ایران به بازارهای جهانی بسیار موثر باشد، افزود: تفکیک قطعات لاشه، خالی کردن امعا و احشا و درجه بندی به صورت مکانیزه، خنک کردن لاشه توسط هوا، بازیافت ضایعات کشتارگاهی برای استفاده در خوراک دام و همچنین تصفیه فاضلاب و استفاده در اراضی کشاورزی، از دیگر مزایایی است که می‌توان برای این کشتارگاه برشمرد.

وی در رابطه با سومین رویداد مورد بازدید دیروز در این استان، گفت: در بازدیدی که از یکی از واحدهای صنایع لبنی صورت گرفت، بیشتر بررسی مشکلات دامداران و چگونگی تعامل آنها با کارخانه‌ها مد نظر بود.

به گفته رکنی، ارائه راهکارهای مورد نیاز برای ورود لبنیات استان فارس به بازارهای بین‌المللی و ایجاد ارزش افزوده در حلقه‌های تولیدی، از مهم‌ترین مسائلی بود که در این مرحله مورد بررسی قرار گرفت.

وی در پایان بیان کرد: رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، معاون استانداری، معاون امور دام و تعدادی از مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان در این بازدید حضور داشتند تا از نزدیک، با مشکلات و مسائل دامداران و صنایع لبنی آشنا شوند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستا ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره مورد اهتمام و تایید قانونگذاران ، برنامه ریزان و دستگاه های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری به وجود آمده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]