رئیس خانه معدن ایران:

درآمد نفتی بایددر سرمایه گذاری زیرساخت‌ها دیده شود

کد: 13950928201855500

https://goo.gl/4YLuN8

، تهران ، (اخبار رسمی): آنچه که از لایحه بودجه 96 برآمده مشخص می کند که درآمدهای نفتی افزایش پیدا کرده است.

درآمد نفتی بایددر سرمایه گذاری زیرساخت‌ها دیده شود

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران، درباره لایحه بودجه96 گفت: آنچه که از لایحه بودجه 96 برآمده مشخص می کند که درآمدهای نفتی افزایش پیدا کرده است. 

وی ادامه داد: از همین رو ما یکسری نگرانی داریم که نکند اگر درآمدهای نفتی بالا رود نگاه در بخش های دیگر ضعیف تر شود. همیشه هم همین طور بوده است. هر زمانی که درآمد نفتی بالا بوده نگاهمان به بخش های دیگر اقتصاد ضعیف تر شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: به همین دلیل به اعتقاد من بایستی درآمدهای نفتی با نیت سرمایه گذاری در زیرساخت ها دیده شود. اگر این اتفاق رخ دهد، حرکت، حرکت درستی خواهد بود. اما مشروط بر اینکه بخش های دیگر هم سرجای خودشان مورد توجه قرار بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب ما باید بدانیم که درآمدهای نفتی را کجا هزینه کنیم و چه فاکتورهایی نیاز داریم. به طور مثال بخش معدن نیاز به زیرساخت ها دارد، اگر زیرساخت های این بخش را فراموش کنیم قطعا نمی توانیم توسعه ای هم در پیش داشته باشیم.

بهرامن اضافه کرد: در برنامه توسعه رشد 8 و9 درصدی برای صنعت و معدن پیش بینی شده است. به عبارتی سهمی که این دو بخش در رشد اقتصادی دارند خیلی مهم است. اما اگر لازم باشد این رشد ایجاد شود، باید زیرساخت ها آماده شود. این زیرساخت ها هم از خود بخش تامین نمی شود. قاعدتا بهترین جایی که می شود پیش بینی کرد از درآمدهای نفتی است. بنابراین وقتی بودجه را تنظیم می کنیم باید بخش هایی که وظیفه توسعه را در اختیار دارند در نظر گرفت.

رئیس خانه معدن ایران، اظهار کرد: همچنین باید مشوق هایمان را در بخش های صادراتی بالا ببریم تا بتوانیم کرسی های جدیدی در دنیا بدست آوریم. قطعا حضور و کسب بازارهای جدید یکی از مسایلی است که در تمام دنیا و دولت ها برای یک دوره 10 ساله یا 5 ساله برای آن برنامه ریزی می کنند. از همین جا ما می توانیم برنامه هایی داشته باشیم و برایش استراتژی های سه ساله یا 5 ساله تعریف کنیم و این درآمدهای نفتی را در این بخش ها هزینه کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اما متاسفانه نه آن استراتژی را داریم و هم از طرف دیگر نگرانیم که این درآمدها نفتی به بخش هایی برود که نگاه کشور به توسعه بخش های صنعتی فراموش شود.  

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

سال 1263 مجلس «وکلای تجار» به عنوان اولین نهاد حامی تجار ایران شکل گرفت. این نهاد بعدها به اتاق بازرگانی تغییر نام داد. مورخان تاریخ اقتصاد ایران اعتقاد دارند، پایه تمامی فعالیت‌های صنفی و تخصصی بخش بازرگانی کشور از همین نهاد شکل گرفته است.

منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.