کد: 13951014213505464

کمیته انحلال اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران تشکیل شد

کد: 13951014213505464

https://goo.gl/Wa1yYc

، تهران ، (اخبار رسمی): امسال با کاهش سطح زیر کشت سیب‌زمینی از ۱۸۰ هزار هکتار به ۱۵۰ هزار هکتار بیش از ۴,۵ میلیون تن سیب‌زمینی در کشور تولید شد که ۵۰۰ هزار تن نسبت به سال گذشته کمتر بود.

کمیته انحلال اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران تشکیل شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، محمد صادقی رئیس اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران با اعلام این خبر گفت: کاهش دمای روزهای پایانی شهریور نیز، که باعث آسیب به مزارع سبز سیب‌زمینی در استان‌های تولیدکننده این محصول شد، در کاهش تولید امسال مؤثر بود.

 افزود: با وجود کاهش سطح زیر کشت و تولید کمتر، امسال هم سیب‌زمینی‌کاران مانند سه سال گذشته زیان دیدند.

وی بیان کرد: قیمت تمام‌شده تولید هرکیلوگرم سیب‌زمینی یک‌هزار تومان است در حالی که قیمت خرید سیب‌زمینی از تولیدکنندگان در ابتدای فصل برداشت (اردیبهشت‌ماه) ۱۵۰ تومان و پایان آن (آذرماه) ۳۰۰ تومان بود.

رئیس اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران ایران تفاوت قیمت سیب‌زمینی از مزارع تا بازار مصرف را قابل توجه عنوان کرد و ادامه داد: هم‌اکنون سیب‌زمینی درجه یک انباری در بازار یک‌هزار و ۵۰۰ تا دوهزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد و سود سرشاری را عاید دلالان می‌کند.

صادقی سرانه مصرف سیب‌زمینی در کشور را ۴۵ تا ۵۰ کیلوگرم عنوان کرد و یادآور شد: می‌توان با تعیین الگوی کشت مناسب عرضه و تقاضا را متوازن و از استمرار زیان کشاورزان جلوگیری کرد.

وی صادرات سیب‌زمینی را مغایر با مصالح کشور دانست و عنوان کرد: سیب‌زمینی محصولی آب‌بر است و با توجه به شرایط اقلیمی کشور و بحران کم‌آبی صادرات به صلاح کشور نیست. بهتر است با برنامه‌ریزی درست سیب‌زمینی را به اندازه نیاز مصرف کشور تولید کنیم و از مازاد تولید جلوگیری شود.

صادقی درباره سرنوشت اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران تأکید کرد: با وجود تمام مخالفت‌ها از سوی ۱۹ اتحادیه استانی و اعضاء آنها، کمیته انحلال اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران ایران با انتخاب اعضاء تشکیل شده است و به‌زودی این اتحادیه منحل خواهد شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستا ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره مورد اهتمام و تایید قانونگذاران ، برنامه ریزان و دستگاه های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری به وجود آمده است.

منتشر شده در سرویس:

صنایع غذایی و کشاورزی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.