پتروشیمی‌ها تنها ارز خود را به شبکه بانکی می آورند

خرید ارز از صادرکنندگان نباید به رانت تبدیل شود

کد: 13951015214305500

https://goo.gl/E5LgvY

، تهران ، (اخبار رسمی): از ابتدا پتروشیمی ها ارزش خود را از طریق شبکه بانکی به فروش می رسانند و یا براساس دستورالعمل بانک مرکزی در چند سال گذشته به صرافی هایی که تحت نظر شبکه بانکی بودند ارز پتروشیمی ها به فروش می رسید.

خرید ارز از صادرکنندگان نباید به رانت تبدیل شود

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، مهدی شریفی نیک نفس، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درخصوص این مطلب گفت: در دستورالعمل ساماندهی بازار ارز صادرکنندگان از جمله پتروشیمی ها باید ارزشان را به شبکه بانکی بفروشند. البته از قدیم هم پتروشیمی ها ارزشان را در شبکه بانکی می آوردند و از طریق شبکه بانکی به فروش می رسانند و یا براساس دستورالعمل بانک مرکزی در چند سال گذشته به صرافی هایی که تحت نظر شبکه بانکی بودند ارز پتروشیمی ها به فروش می رسید.

وی ادامه داد: دولت می خواهد بازار ارز را ساماندهی کند و برای این ساماندهی هم دستورالعمل ابلاغ کرده است. معاون اول رییس جمهوری چند روز پیش در این ابلاغیه ضمن مکلف کردن صادرکنندگان محصولات و فرآورده های پتروشیمی، فولاد، مس، آلومینیوم، سنگ آهن و کنسانتره آهن، گاز مایع تولیدی پتروشیمی برای به فروش رساندن ارز حاصل از صادرات بر اساس سیاست گذاری و هماهنگی بانک مرکزی، این بانک را موظف کرد ظرف دو هفته در راستای مبارزه با پولشویی، گزارش مربوط به اقدامات انجام شده به منظور برقراری ضوابط لازم و اجرای کامل قوانین و مقررات را ارائه کند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی افزود: البته این ساماندهی روی دیگری هم دارد و تنها به صادرکنندگان محدود نمی شود بلکه در بخشی از مصوبه معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ضمن تعیین دستورالعمل اقدام نظام بانکی نسبت به انجام گشایش اعتبار برای واردات کالاهایی که واردات آن با نرخ آزاد مجاز است، تصریح شده که «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است ترتیبی اتخاذ نماید حداکثر تا ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ ارز حاصل از صادرات محصولات عمده صادراتی توسط بانک ها خریداری شود و صرافی ها به وظایف متعارف خود برگردند.»

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به فروش ارز واحدهای پتروشیمی در بازار، اظهار کرد: در دستورالعمل ساماندهی بازار ارز صادرکنندگان از جمله پتروشیمی ها باید ارزشان را به شبکه بانکی بفروشند البته از قدیم هم پتروشیمی‌ها ارزشان را در شبکه بانکی می آوردند و از طریق شبکه بانکی به فروش می‌رسانند و یا براساس دستورالعمل بانک‌مرکزی در چند سال گذشته به صرافی‌هایی که تحت نظر شبکه بانکی بودند ارز پتروشیمی‌ها به فروش می رسید؛ الان این مساله سرعت داده شده و شوک ارزی که در دو هفته گذشته ایجاد شده بود هم رو به کاهش رفته است. البته پتروشیمی‌ها خیلی به این مساله کمک کردند و اکثرا ارزهایشان را به بازار عرضه کردند و همچنان هم در حال عرضه ارزهایشان هستند.

وی گفت: قیمتی که پتروشیمی‌ها و صادرکنندگان قرار است ارزشان را با آن نرخ به شبکه بانکی بفروشند نرخ روز است و با یک دستورالعمل انجام می‌شود. یعنی یک مزایده‌ای برگزار می‌کنند و به نرخ روز و مناسب ترین قیمت این ارزها توسط شبکه بانکی خریداری می‌شود اما به هرحال این‌ها بنگاه‌های اقتصادی هستند و باید به صاحبان سهامشان یا دولت جوابگو باشند. به همین دلیل هم مناسب‌ترین نرخ را عرضه می‌کنند.

این نرخ هم حتما متناسب با نرخ بازار است چرا که اگر به این قیمت نباشد، رانتی این میان ایجاد می‌شود که این ارز را به چه کسی بدهند و چه کسی خواهد خرید. به طور مثال اگر این نرخ کمتر از نرخ بازار باشد سود این تفاوت را صرافی‌ها می‌برند. چرا که او که با 3600 این دلار را عرضه نمی‌کند. بنابراین اگر قیمت خرید ارز از صادرکنندگان به قیمت بازار نباشد یک رانت ایجاد می‌شود، بنابراین این دلار حتما به نرخ مناسب روز از صادرکننده خریداری می‌شود.

این اقدام صد درصد به بازار ارز کمک می کند و آن عرضه و تقاضای مازادی که ایجاد می شود را پوشش می‌دهد و بازار از تب‌وتاب می‌افتد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

سال 1263 مجلس «وکلای تجار» به عنوان اولین نهاد حامی تجار ایران شکل گرفت. این نهاد بعدها به اتاق بازرگانی تغییر نام داد. مورخان تاریخ اقتصاد ایران اعتقاد دارند، پایه تمامی فعالیت‌های صنفی و تخصصی بخش بازرگانی کشور از همین نهاد شکل گرفته است.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.