کد: 13951016215245464

کشت فراسرزمینی برنج ایرانی در ویتنام

کد: 13951016215245464

https://goo.gl/JX5zVR

، تهران ، (اخبار رسمی): راه های گسترش همکاری های ایران و ویتنام در حوزه های کشت فراسرزمینی، تجارت محصولات کشاورزی و همکاری های علمی و فنّی بررسی شد.

کشت فراسرزمینی برنج ایرانی در ویتنام

به گزارش اخبار رسمی به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، در دیدار هومن فتحی مدیرکل امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی با هونگ تک سفیر ویتنام در تهران که در محل این وزارت صورت گرفت، دو طرف در زمینه حسن اجرای توافقات صورت گرفته بین دولت های ایران و ویتنام در جریان بازدید رسمی اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری به همراه محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی از هانوی به رایزنی پرداختند. 
در این دیدار، سفیر ویتنام آمادگی دولت خود برای آغاز همکاری ها در زمینه کشت فراسرزمینی و حضور شرکت های ایرانی در ویتنام برای اخذ اراضی و تولید محصول برنج در این کشور اعلام کرد. 
هونگ تک گفت: فهرست پروژه های سرمایه گذاری همراه با مشخصات و اطلاعات اساسی پروژه ها اخیراً تهیه و به تهران ارسال شده است. 
مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این دیدار،ضمن تاکید بر پیگیری کلیه توافقات صورت گرفته در جریان بازدید اخیر مقامات عالی ایران از هانوی، رئوس همکاری های در دستور کار دو کشور در بخش کشاورزی را در حوزه های کشت فراسرزمینی، تجارت محصولات کشاورزی و همکاری های علمی و فنّی عنوان کرد. 
وی معرفی بلوک های اراضی بزرگ مقیاس و یکپارچه و نیز انجام مطالعات و بررسی های مرتبط با معرفی واریته های جدید برنج متناسب با ذائقه مصرف کنندگان ایرانی از سوی دولت ویتنام را به عنوان اولین گام در زمینه توسعه کشت فراسرزمینی ایرانیان در ویتنام برشمرد.
در این دیدار، فتحی از تمایل تهران برای افزایش تجارت محصولات کشاورزی بین دو کشور به ویژه در چارچوب سیاست اصولی بازار در ازای بازار وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و جزئیات این سیاست را تشریح کردد. 
وی تصریح کرد: ایران و ویتنام در تولید محصولات کشاورزی می توانند مکمل یکدیگر باشند چراکه ویتنام از طرفی تولید کننده محصولات گرمسیری مانند موز، آناناس، انبه و نارگیل است و از طرف دیگر بخشی از میوه ها و خشکبار مورد نیاز خود را از سایر کشورها وارد می کند؛ بنابراین می تواند به یکی از کشورهای عمده در بهره برداری از سیاست بازار در ازای بازار بخش کشاورزی ایران تبدیل شود. 
هونگ تک ضمن استقبال از این پیشنهاد، مبادله محصولات کشاورزی بین ایران و ویتنام در این چارچوب را فرصتی برای توسعه تجارت دو جانبه دانست و آمادگی کشور متبوعش برای اجرائی شدن آن را اعلام کرد. 
در این دیدار همچنین، در خصوص حل و فصل موضوعات موجود بین بخش های بهداشت دامی و نباتی دو کشور، سفر هیئت اقتصادی ویتنام به تهران در پی ملاقات سازنده نمایندگان دو کشور در هانوی با وزیر جهاد کشاورزی و نیز پیگیری همکاری های فعالان اقتصادی دو کشور در حوزه شیلات که از مدتی پیش آغاز شده است، مذاکره شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستا ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره مورد اهتمام و تایید قانونگذاران ، برنامه ریزان و دستگاه های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری به وجود آمده است.

منتشر شده در سرویس:

صنایع غذایی و کشاورزی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.