کد: 13951018216025464

صادرات دام سبک کاهش یافت

بره ایرانی ۱۴۵ دلار، بره کویتی ۹۰ دلار

کد: 13951018216025464

https://goo.gl/Epu4y4

، تهران , (اخبار رسمی): نماینده بخش خصوصی صادرکنندگان دام، از کاهش میزان صادرات دام سبک در ماه‌های جاری خبر داد.

بره ایرانی ۱۴۵ دلار، بره کویتی ۹۰ دلار

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، منصور پوریان رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام ایران با اعلام این خبر گفت: معمولاً در فصول سرد سال، صادرات دام افت می‌کند که امسال نیز همین اتفاق افتاد.

وی با اشاره به اینکه کاهش تقاضای مشتریان خراجی، یکی از دلایل نزول صادرات است، افزود: علاوه بر آن، شرایط آب و هوایی و اقلیمی نیز مؤثر است، زیرا در حمل و نقل دام، خلل ایجاد می‌کند.

وی اوج تقاضای بازارهای بین‌المللی را از اردیبهشت تا اوایل مهرماه هر سال دانست و عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون کمتر از ۶۰۰ هزار رأس دام سبک به کشورهای مختلف صادر شده که این مقدار در مقایسه با جمعیت دامی کشور بسیار اندک است، در حالی که از ماه مهر تا ماه جاری، به طور متوسط ماهانه تنها صادرات ۳۰ هزار رأس دام سبک به ثبت رسیده، اما برای دی‌ماه تا همین امروز فقط دوهزار رأس برای صادرات ثبت شده است.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام کشور معتقد است: دام ایرانی با وجود قیمت بالایی که دارد، در میان کشورهای عربی متقاضی پیدا کرده و مشتریان ثابتی یافته است. به طوری که اگرچه بره ایرانی حدود ۱۴۵ دلار قیمت دارد، اما بره کویت، ۹۰ دلار ارزش دارد، با این حال، بخش کوچکی از بازار آنها به روی تجار ایرانی باز است. ضمن اینکه قیمت همین محصول در عراق، ۷۵ دلار است، اما مشتریان سنتی، درصد کمی از دام ایران را خریداری می‌کنند.

به گفته پوریان، یکی از علت‌های اصلی کاهش تقاضا از طرف کشورهایی مانند کویت، امارات، قطر و عمان که واردکننده دام ایرانی هستند، افزایش زایش‌های داخلی در آن منطقه‌ها بوده و ورود دام ایران به بازارهای‌شان، ممکن است تنظیم بازارشان را به هم بریزد. البته شرایط زایش‌ها در داخل کشور هم بسیار مطلوب بوده و بیشتر میش‌ها دوقلوزایی داشته‌اند.

وی تأکید کرد: بنابراین با توجه به اینکه صادرات، تا اردیبهشت‌ماه سال آینده رونق نمی‌گیرد، تا کمتر از ۲۰ روز آینده، شاهد هجوم گله‌های عظیم دام سبک به بازار داخلی خواهیم بود.

پوریان در پایان با اشاره به سخنان رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی، مبنی بر کمبود دام سبک در کردستان به‌خاطر صادرات بی‌رویه، یادآور شد: کل صادرات منطقه کردستان، از ابتدای سال تاکنون یک‌هزار و ۸۰۰ راس بوده که مقداری بسیار ناچیز است، بنابراین بهانه جویان گرانی گوشت، نمی‌توانند تقصیر افزایش قیمت را به گردن صادرات دام از کردستان بیندازند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستا ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره مورد اهتمام و تایید قانونگذاران ، برنامه ریزان و دستگاه های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری به وجود آمده است.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.