15 نکته معاون اول رئیس جمهور در جمع مدیران بانکی

صرافی ها باید به کار اصلی خود بازگردند

کد: 13951019216345500

https://goo.gl/qQrRgx

، تهران ، (اخبار رسمی): 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و پیش بینی می شود این رقم به 50میلیارد دلار هم برسد، در 9 ماهه امسال 33 درصد رشد افزایش صادرات نفتی داشتیم که امیدواریم در ماه های پایانی سال این رقم افزایش یابد.

صرافی ها باید به کار اصلی خود بازگردند

به گزارش اخبار رسمی به نقل از اتاق بازرگانی تهران، اسحاق جهانگیری دیروز در جلسه بررسی و ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در زمینه پروژه های اقتصاد مقاومتی که با حضور رییس و معاونین بانک مرکزی برگزار شد، شرکت کرد. دراین نشست معاون اول رئیس جمهوری بر 15 نکته مهم تاکید کرد که به شرح زیر است:

(1) 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و پیش بینی می شود این رقم به 50میلیارد دلار هم برسد، در 9 ماهه امسال 33 درصد رشد افزایش صادرات نفتی داشتیم که امیدواریم در ماه های پایانی سال این رقم افزایش یابد.

(2) دلار حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی باید به سیستم کشور بازگردد و قابل قبول نیست که اگر در دوره ای صادر کنندگان با پیمان سپاری پرداخت می کردند و گفته شد نرخ ارز خود را به نرخ آزاد بفروشند، درحال حاضر نیز تاکید داریم ارز خود را به بانک مرکزی بفروشند.

(3) تعللی نسبت به عرضه ارز یا فروش آن توسط صادرکنندگان به بانک مرکزی صورت نگیرد و نیاز نباشد که آنان را مکلف کنیم و در حال حاضر می توانند ارز را به قیمت آزاد به بانک مرکزی بفروشند.

(4) همه قوا موظف هستند بخشنامه دولت را رعایت کنند و صرافی ها باید به کار اصلی خود بازگردند، کسی که می خواهد از صرافی ها ارز خریداری کند باید بر مبنایی باشد که رقم آن را بانک مرکزی در این هفته اعلام می کند.

(5) اگر کسی می خواهد از صرافی ارز خریداری کند معادل ریالی آن و دلار خریداری شده باید مشخص شود که در چه مسیری مورد استفاده قرار می گیرد. اگر فردی میزان بالایی دلار خریداری کرد اما مشخص نباشد که برای چه کاری است، هیات سه نفره ای برای بررسی این موضوع و رصد آن مشخص شده است تا اخلالی در بازار صورت نگیرد.

(6) محوریت بانک مرکزی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مهم است و از طرفی استقلال نهاد سیاستگذاری پولی و بانکی کشور جزو مهم ترین موضوعاتی است که در لایحه جدید دولت که به مجلس ارائه خواهد شد در نظر گرفته شده است.

(7) اصلاح شبکه نظام پولی و بانکی کشور یکی از آن موارد است که در این زمینه جلسات زیادی برگزار شد و بانک مرکزی باید به طور جدی آن را در دستور کار قرار دهد.

(8) انتظام بخشی به موسسات غیرمجاز از دیگر موضوعاتی است که سران قوا در آن اتفاق نظر دارند و باید با موسسات غیرمجاز برخورد شود و این موسسات باید در چارچوب نظام بانکی و پولی و کشور کار کنند. این مسئله از طرح های مهمی است که باید اتفاق بیفتد چرا که فساد و رانت ایجاد می کند و از سویی شفاف نبودن نرخ ارز سبب می شود سرمایه گذار نتواند به درستی تصمیم گیری کند، بنابراین باید به سمت تک نرخی کردن ارز پیش برویم و زمان آن از لحظه ای آغاز می شود که بانک مرکزی اعلام کند به نقطه مطلوب رسیده و آن را عملیاتی خواهد کرد.

(9) استفاده از منابع خارجی نیز از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و این که امروز در گزارش گفته شد باید 10 میلیارد دلار منابع خارجی جذب شود، یکی از مهم ترین برنامه های کشور در ایجاد ارتباط با دنیا استفاده از منابع خارجی برای طرح های بزرگ کشور در زمینه نفت و گاز، حمل و نقل و صنعت است.

(10) قرارداد خرید هواپیمای ایرباس به صورت اجاره به شرط تملیک است که منابعی وارد کشور می شود و بعد تبدیل به سرمایه گذاری خواهد شد .

(11) یکی از اقدامات خوب بانک مرکزی کمک در جهت هدف گذاری دولت برای فعال کردن هفت هزار و500 واحد صنعتی در سال جاری بود، هرچند برخی فکر می کردند این کار ممکن است منابع را هدر بدهد یا سیستم بانکی کشور همراهی نکند.

(12) امروز در گزارش بانک مرکزی اعلام شد که بیش از 19 هزار واحد صنعتی بیش از 13 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی دریافت کرده اند .

(13) نمی توان در شعار بگوییم دنبال حل مسئله بیکاری هستیم ولی زمانی که تریبون به دست می گیریم بر ضد این مسائل هم در عرصه داخلی و بین المللی موضع گیری کنیم.

(14) قبل از برجام با پیچیدگی های بزرگی در فضای بین المللی روبرو بودیم، حتی کسانی که به سیاست خارجی آشنایی داشتند، رسیدن به یک توافق با قدرت های بزرگ را غیرقابل دسترس می دانستند از این منظر باید بتوانیم از این دستاورد در بخش های مختلف کشور استفاده کنیم.

(15) عزم دولت و رییس جمهوری بر این است به مسائل اساسی مردم بپردازیم و کشور را از تنش و حاشیه دور نگهداریم و در کنار آن با جدیت در مبارزه با فساد پافشاری کنیم تا فشارها و مشکلات اقتصادی را برطرف کنیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

سال 1263 مجلس «وکلای تجار» به عنوان اولین نهاد حامی تجار ایران شکل گرفت. این نهاد بعدها به اتاق بازرگانی تغییر نام داد. مورخان تاریخ اقتصاد ایران اعتقاد دارند، پایه تمامی فعالیت‌های صنفی و تخصصی بخش بازرگانی کشور از همین نهاد شکل گرفته است.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.