کد: 13951020217656226

وضعیت بازار سرمایه در روز درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

بورس شوکه شد

کد: 13951020217656226

https://goo.gl/4eYN7d

، تهران ، (اخبار رسمی): خبر ناگهانی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تالار شیشه‌ را نیز شوکه کرد. با روند رو به جلوی شاخص بورس در روز گذشته انتظار بر ادامه این روند می‌رفت اما امروز با بازگشت 223 واحدی بورس به عقب دیدگاه‌ها تغییر کرد.

بورس شوکه شد

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد، شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افزایش 223 واحدى به رقم 78 هزار و 609 واحد رسید اما شاخص کل هم‌وزن با 69 واحد کاهش عدد 15 هزار و 263 واحد را تجربه کرد. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 3.2 واحدی به رقم 86 هزار و 187 واحد رسید.

همچنین امروز دوشنبه بیستم دی ماه 95 شاخص بازار اول با کاهش 131 واحدی عدد 55 هزار و 882 واحد را تجربه کرد و شاخص بازار دوم با 629 واحد کاهش به عدد 166 هزار و 820 واحد رسید.

در معاملات سهام امروز سه شرکت معدنی‌وصنعتی‌چادرملو، توسعه‌معادن‌وفلزات‌ و فولاد مبارکه اصفهان به ترتیب با 24، 10 و 8 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس را ثبت کردند.

همچنین سه شرکت ایران‌ خودرو، پالایش نفت اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس به ترتیب با 37، 21 و 16 واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در نماگر شاخص بورس داشتند.

بر اساس این گزارش، ارزش کل معاملات امروز بورس 1 میلیارد و 966 هزار و 164 تومان بود که ناشی از خرید و فروش 857 میلیون و 173 هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله در 46 هزار و 103 نوبت است.

در معاملات امروز، نماد معاملاتی شرکت‌های بین‌المللی توسعه ساختمان، مواد ویژه لیا، اوراق مشارکت صدانا، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد شرکت‌های پالایش نفت تبریز، اوراق مشارکت سخاور، اوراق مشارکت سایتل، اوراق مشارکت لیزینگ امید، اوراق مشارکت میدکو، اوراق مشارکت نفت و گاز پرشیا، گلوکوزان، سامان گستر اصفهان، سرمایه‌گذاری نیرو، کاغذ‌سازی کاوه و بین‌المللی توسعه ساختمان متوقف شدند.

بر اساس این گزارش، بازار سهام در حالی معاملات متعادل و رو به منفی را تجربه کرد که با حمایت ضعیف برخی حقوقی‌ها در نمادهای پر بیننده و شاخص‌ساز، در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) نوسان معاملات مدیریت شد. این در حالی بود که در گروه معدنی‌ها و با پیشرو شدن سنگ‌آهنی‌ها اقبال عمومی برای خرید سهام پررنگ‌تر بود.

همچنین اجباری شدن خرید سهام از سوی صندوق‌های با درآمد ثابت بر اساس کف حداقلی 5 درصدی دارایی‌ها در بازار سهام در حالی از روز گذشته ابلاغ شد که بررسی‌ها نشان می‌دهد، صندوق‌های درآمد ثابت براساس اساسنامه و چینش دارایی‌ها هیچ گاه نمی‌توانند کمکی به بازار سهام کنند، چراکه چهارچوب تعریف شده برای آنها برای تمرکز بر بازار سهام تفاوت اساسی با اساسنامه صندوق‌های با درآمد ثابت دارد.

همچنین شاخص کل فرابورس (آی‌فکس) با کاهش تقریبی 8 واحدی در کانال 826 واحدی رسید.

در معاملات امروز فرابورس سه شرکت فولاد هرمزگان جنوب، سهامی ذوب آهن اصفهان و توسعه خدمات دریایی وبندری سینا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس داشتند.

همچنین سه شرکت پتروشیمی مارون، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پالایش نفت لاوان بیشترین تاثیر منفی را در نماگر شاخص فرابورس داشتند.

بر اساس این گزارش، ارزش کل معاملات امروز فرابورس 1 میلیارد و 512 هزار و 810 تومان بود که ناشی از خرید و فروش 325 میلیون و 589 هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله در 21 هزار و 670 نوبت است.

امروز آگهی عرضه اولیه 47 میلیون و 182 هزار و 31 سهم شرکت ریل سیر کوثر در نماد حسیر برای روز چهارشنبه این هفته در فرابورس منتشر شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

نسیم اقتصاد

این پایگاه خبری در تابستان سال 1395 از سوی وزارت ارشاد اسلامی، مجوز خود را به منظور انتشار اخبار اقتصادی و تحلیل آنها، اخذ کرد.

منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.