رئیس خانه معدن:

صداوسیما صادرات کلینکر را خاک فروشی اعلام کرد

کد: 13951026220445500

https://goo.gl/t7YELe

، تهران ، (اخبار رسمی): تقاضای سیمان در بازارهای داخلی کاهش‌یافته و دسترسی به بازارهای خارجی محدودشده ولی باید در شرایط فعلی با تمام توان برای سرپا نگه‌داشتن این صنعت تلاش کرد.

صداوسیما صادرات کلینکر را خاک فروشی اعلام کرد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، وزیر راه و شهرسازی دیروز از راه‌اندازی سیستم اعتباری خرید سیمان با ال سی داخلی با هماهنگی بانک مسکن خبر داد. قرار است با راه‌اندازی این روش مصرف سیمان در کشور افزایش پیدا کند. سیمانی که به گفته فعالان این عرصه در سال‌های 93 و 94 تولید آن کاهش پیداکرده است و البته مازاد تولید هم از صادرات به بازارهای هدف جامانده و انبارها پر از سیمان است. از سوی دیگر رکود ساخت‌وساز در کشور مشکلات را پیچیده‌تر کرده است. 

محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن دراین‌باره گفت: صنعت سیمان ما ظرفیت تولید بیش از 80 میلیون تن سیمان را دارد اما در شرایط فعلی نمی‌توانیم بیشتر از 45 میلیون تن تولید داشته باشیم. عدم تقاضا در بازار داخلی، عدم دسترسی به بازارهای خارجی و رکود فعالیت‌های عمرانی، رکود ساخت‌وساز به‌ویژه در واحدهای کوچک باعث شده سیمان به‌عنوان خوراک این بخش‌ها با رکود تقاضا مواجه شود.

بهرامن گفت: چالش جدی این بخش در حال حاضر نقدینگی است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: صنعت سیمان یک صنعت زیربنایی است که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در عمل از سال‌های 77 به بعد توانست موفقیت‌های خوبی را کسب کند. توانستیم تولید کارخانه‌های سیمان را تا جایی افزایش دهیم که علاوه بر نیاز داخل بازارهای مصرف منطقه‌ای را هم تأمین کنیم. در حال حاضر در دسترسی به بازارهای صادراتی دچار مشکلات زیادی هستیم و باید از هر راهی این صنعت را سرپا نگه‌داریم. پیشنهاد ال سی داخلی برای افزایش تقاضای سیمان در داخل یک راه‌حل کوتاه‌مدت و چاره‌ساز است و در کنار آن این صنعت می‌تواند برنامه‌های توسعه‌ای را هم پیش ببرد.

رئیس خانه معدن در ادامه با اشاره به گزارش صداوسیما از خاک فروشی گفت: از ما کلینکر می‌خریدند اما این مسئله در صداوسیما به‌عنوان خاک فروشی مطرح شد و به این اقدام حمله شد. این مسئله  سرمایه‌گذاران این صنعت را نگران کرده است.

بهرامن ادامه داد: در حال حاضر باید از هر مسیر تقاضای سیمان کشور را افزایش دهیم. این صنعت به گردش مالی نیاز دارد تا از بحران عبور کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در پاسخ به سؤالی درباره صادرات سیمان به آفریقا گفت: اگر شرایط حمل‌ونقل را تسهیل کنیم امکان صادرات این محصول به کشورهای دورتر از آفریقا هم وجود دارد. در تمام کشورها دولت‌ها برای افزایش صادرات مشوق‌هایی را در نظر می‌گیرند که قبول هزینه‌های حمل‌ونقل یکی از این مشوق‌هاست. با توجه به کیفیت سیمان ایران و استانداردهای رعایت شده در این سیمان باید گفت که امکان حضور مؤثر در بازارهای صادراتی به‌شرط برقراری مشوق‌ها برای این صنعت وجود دارد.

بهرامن ادامه داد: گزارش ناعادلانه صداوسیما درباره خاک فروشی درحالی‌که صادرات کلینگر انجام می‌شد به صادرات این محصول آسیب زد. خریدار کلینگر با انتشار این گزارش احساس خطر کرده و قراردادهای آتی برای خرید را به هم زد. از صداوسیما انتظار داشتیم که این گزارش ناعادلانه را اصلاح کند اما چنین اقدامی انجام‌نشده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

سال 1263 مجلس «وکلای تجار» به عنوان اولین نهاد حامی تجار ایران شکل گرفت. این نهاد بعدها به اتاق بازرگانی تغییر نام داد. مورخان تاریخ اقتصاد ایران اعتقاد دارند، پایه تمامی فعالیت‌های صنفی و تخصصی بخش بازرگانی کشور از همین نهاد شکل گرفته است.

منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | کارآفرینی و استارتاپ

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.