اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951117231825464

آبیاری تیپ در گندمزارها به ۱۰ هزار هکتار می‌رسد

افزایش ۲۰ درصدی ارقام گندم اقلیم سرد

کد: 13951117231825464

https://goo.gl/i2Pgrm

، تهران , (اخبار رسمی): هرساله مؤسسه‌های تحقیقاتی موظف به معرفی هشت رقم گندم آبی و هفت رقم گندم دیم به کشاورزان هستند که در سال زارعی جاری در ارقام معرفی شده اقلیم سرد ۲۰ درصد افزایش وجود داشته است.

افزایش ۲۰ درصدی ارقام گندم اقلیم سرد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری‌پور مجری طرح گندم با اعلام این خبر گفت: مؤسسه‌های تحقیقاتی با خواست وزارت جهاد کشاورزی و با هدف افزایش کیفی و کمی بذر گندم اقدام به اصلاح و تولید ارقام باکیفیت‌تر و با تولید بیشتر می‌کند.

وی افزود: به‌طور نمونه در سال رزاعی جاری رقم گندم شاهور با پروتئین ۱۲,۲ درصد برای برخی از مناطق خوزستان، جنوب فارس و دشت عباس، رقم گندم مهرگان با پروتئین حدود ۱۴ درصد برای مناطق دیگری از خوزستان و رقم گندم شوش با پروتئین ۱۲.۴ درصد به کشاورازن معرفی شدند که از کیفیت و کمیت بالایی برخوردار هستند.

وی با اشاره به محدودیت‌های منابع آبی در کشور بیان کرد: در حال حاضر سه‌هزار هکتار از مزارع گندم کشور در خراسان رضوی، فارس، بوشهر و هرمزگان زیر پوشش فناوری آبیاری تیپ قرار دارند و هفت‌هزار هکتار نیز در استان فارس در حال اجرا است که در مجموع مساحت زیر پوشش این طرح در مزارع گندم به ۱۰ هکتار خواهد رسید.

به گفته مجری طرح گندم، مجموع سطح زیرکشت گندم در سال زراعی جاری به پنج میلیون و ۸۳۰ هزار هکتار رسیده است که از این میزان دو میلیون و ۸۰ هزار هکتار به گندم آبی و سه میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار به گندم دیم اختصاص دارد.

امسال بیش از ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید شد که بیش از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از سوی دولت خریداری و بهای آن به‌طور کامل به حساب گندمکاران واریز شد. همچنین سال گذشته حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستا ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره مورد اهتمام و تایید قانونگذاران ، برنامه ریزان و دستگاه های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری به وجود آمده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنایع غذایی و کشاورزی