اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951128236385464

هدف‌گذاری افزایش جمعیت گاومیش به 224هزار راس

کد: 13951128236385464

https://goo.gl/ocGruK

، تهران , (اخبار رسمی): معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از هدفگذاری برای افزایش جمعیت گاومیش کشور به 224 هزار راس و تولید شیر از این محل به 160 هزارتن تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داد. 

هدف‌گذاری افزایش جمعیت گاومیش به 224هزار راس

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی،  حسن رکنی گفت: جمعیت گاومیش کشور در حال حاضر 214 هزار راس و در هفت استان پراکنده است که 80 هزار راس آن در استان خوزستان قرار دارد.

وی میزان تولید شیر کشور را 9 میلیون و 600 هزارتن اعلام کرد و افزود:از این میزان نزدیک به 130 هزارتن از محل شیر گاومیش تامین می شود.

رکنی با اشاره به ویژگی های سازگار بودن گاومیش با شرایط اقلیمی سخت استان خوزستان،قانع بودن از نظر تغذیه و مقاومت به بیماری،پرورش و توسعه این دام در خوزستان را یکی از مصادیق برنامه های اقتصاد مقاومتی دانست.

وی افزود: شیر گاومیش در خوزستان نزدیک به هفت درصد چربی دارد که بیش از دو برابر چربی موجود در شیر گاومیش سایر نقاط کشور است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی،تنوع در تغذیه گاومیش از طریق سرشاخه های نیشکر استان خوزستان را از دیگر برنامه های این معاونت برای توسعه پرورش گاومیش برشمرد و گفت: سالانه نزدیک به دو میلیون تن سرشاخه نیشکر در مزارع خوزستان تولید می شود که منبع غذای مناسبی برای این دام است.

وی میزان تولید گوشت گاومیش را نیز 9 هزار و 300 تن اعلام و پیش بینی کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته درصدد هستیم این میزان تولید گوشت را به 11 هزار و 300 تن تا پایان برنامه ششم توسعه برسانیم.

رکنی بر ارتقای ژنتیکی گاومیش تاکید کرد و اظهار داشت: در این راستا،برای نخستین بار 20 دز جنین در واحدهای صنعتی کشور در رحم گاومیش های داخلی کشت شده است.

وی ادامه داد: به منظور تهیه نقشه راه برای رصد ژنتیکی این دام،2080 گله تحت ثبت مشخصات قرار گرفته اند که اطلاعات اولیه 47 هزار راس تاکنون به ثبت رسیده است.

رکنی در عین حال بهینه کردن سیستم های پرورش گاومیش در کشور به منظور ایجاد شرایط بهتر برای نسل جدید را ضروری خواند.

بنابراین گزارش،سومین همایش توسعه گاومیش داری با هدف بررسی چالش ها و ارائه راهکارها در دانشگاه رامین اهواز برگزار شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستا ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره مورد اهتمام و تایید قانونگذاران ، برنامه ریزان و دستگاه های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری به وجود آمده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنایع غذایی و کشاورزی