اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951209239675499

با موافقت معاون دبیرکل سازمان‌ ملل صورت می‌گیرد

تشکیل کمیته زیست‌محیطی اتاق ایران‌ و سازمان‌ملل

کد: 13951209239675499

https://goo.gl/vqnMbJ

، تهران , (اخبار رسمی): غلامحسین شافعی و اریک سولهایم پیرامون همکاری های مشترک در زمینه های اقتصاد سبز، بحران کم آبی و مشارکت بخش خصوصی برای کاهش اثرات منفی در محیط زیست گفت‌وگو کردند.

تشکیل کمیته زیست‌محیطی اتاق ایران‌ و سازمان‌ملل

به گزارش اخبار رسمی به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران و معاونان او ظهر امروز میزبان اریک سولهایم معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس برنامه محیط زیست، گری لوئیس نماینده سازمان ملل در تهران و هیات بلندپایه همراه بودند. دو طرف در این نشست در مورد همکاری های مشترک در زمینه های اقتصاد سبز، بحران کم آبی و مشارکت بنگاه های اقتصادی در کم کردن اثرات منفی تولید گازهای گلخانه ای مذاکره کردند.

غلامحسین شافعی هم زیستی مسالمت آمیز تکنولوژی و محیط زیست را یکی از مشکلات اصلی جوامع دنیا عنوان کرد و گفت: اقتصاد سبز به عنوان موضوعی جدید در مسائل اقتصادی و اجتماعی مطرح شده و شرایط مناسبی برای توسعه اقتصادی با درنظر گرفتن مسائل زیست محیطی فراهم آورده است.

شافعی گفت: میانگین امتیاز جهانی کشورهای دنیا در اقتصاد سبز 20 درصد است و این رقم برای ایران 0.5 درصد است که برای جبران آن نیازمند کار جدی و پیگیری برنامه ها با حساسیت بالا هستیم.

وی به ایجاد کمیسیون اقتصاد سبز در اتاق ایران اشاره کرد و افزود: کمیته ویژه ای با حضور نمایندگان وزارتخانه ها نیز در کنار کمیسیون اقتصاد سبز ایجاد شده که هدف آن تعامل با دولت و برگزاری نشست های تخصصی با فعالان اقتصادی پیرامون اهمیت مسائل محیط زیستی است.

رئیس اتاق ایران خواستار تبادل اطلاعات و استفاده از تجربیات کشورهای مختلف در مورد اقتصاد سبز شد و گفت: به دنبال تدوین نقشه راه جامع با کمک سازمان های بین المللی هستیم. آموزش و برنامه های لازم برای آگاه سازی بخش های دولتی و خصوصی می تواند گامی موثر برای توسعه اقتصاد سبز باشد.

شافعی تحریم های یک دهه قبل را از دلایل اصلی عقب ماندن ایران از تکنولوژی های نوین توصیف کرد و افزود: در مسیر جبران عقب ماندگی و خسارت های ناشی از این تحریم ها قرار داریم و علاقمند همکاری با سازمان های بین المللی تاثیرگذار هستیم. همچنین بخش خصوصی استفاده از انرژی های تجدید پذیر را مدنظر قرار داده است.

وسایل نقلیه برقی، راه حلی برای آلودگی هوای تهران

اریک سولهایم، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس برنامه محیط زیست، با تاکید بر اینکه توجه به محیط زیست باعث رفع مشکلات اقتصادی می شود، تصریح کرد: رفع مشکلات زیست محیطی با کمک فعالان اقتصادی روی سطح زندگی مردم تاثیرگذار است.

سولهایم به استفاده ایران از سیستم های قدیمی مصرف انرژی و  اضافه شدن مشکلات بخاطر شرایط تحریم اشاره کرد و گفت: اکنون ارزش انرژی های تولید شده توسط نیروگاه های بادی و خورشیدی با سوخت های فسیلی برابری می کند و ایران باید با نگاه به این شرایط برای آینده تصمیم گیری کند.

وی به تجربیات کشورهای مختلف مانند چین و نروژ در بکار گیری نیروگاه های خورشیدی و ماشین های الکتریکی اشاره کرد و افزود: استفاده از تکنولوژی های نوین می تواند اشغال زایی و کسب درآمد را به همراه داشته باشد.

سولهایم استفاده از وسایل نقلیه برقی را عاملی تاثیرگذار در کاهش آلودگی هوای تهران عنوان کرد و افزود: دولت باید تسهیلات لازم برای استفاه از این نوع وسایل نقلیه را فراهم کند و بخش خصوصی در راستای محقق شدن اهداف بلند مدت، در جهت جایگزین کردن سیستم های مصرف انرژی گام بردارد.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد به افزایش تولید مواد پلاستیکی و بررسی های جهانی پیرامون این موضوع اشاره کرد و افزود: تا سال 2050 وزن زباله های پلاستیکی دریاهای دنیا با وزن تمامی ماهی های شناور برابری خواهد کرد و این خسارت بزرگی است که باید از امروز جلوی آن گرفته شود.

وی نیاز به برگشت مواد مصرف شده به چرخه اولیه و تولید سوخت از آن ها را از فرصت های مهم برای فعالان اقتصادی عنوان کرد و افزود: هر مشکل زیست محیطی، فرصتی برای اقتصاد فراهم می آورد و فعالان اقتصادی می تواند راهگشا باشند.

پیشنهاد همکاری اتاق ایران با سازمان ملل

سید محمدحسین شریعتمدار رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، به تفاهم نامه امضا شده توسط کشورهای دنیا در کنفرانس پاریس و تعهد ایران اشاره کرد و گفت: سهم ایران همزمان با رفع تحریم ها بالاتر رفته و با توجه به وضعیت بحرانی شاخص های زیست محیطی، ملزم به اقدام سریع در این زمینه هستیم.

شریعتمدار به بحران کم آبی در کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال افریقا اشاره کرد و افزود: در ایران برنامه هایی مانند تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی و افزایش بهره وری مصرف آب تدوین و در حال اجرایی شدن است.

وی به برنامه های مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران طی 5 سال اخیر اشاره کرد و گفت: اتاق ایران عضو شورای جهانی آب است و هرساله همایش ملی آب در اتاق ایران برگزار می شود.

شریعتمدار ضمن ارائه پیشنهادی برای امضای تفاهم نامه میان اتاق ایران و سازمان ملل با هدف بررسی راهکارهای توسعه همکاری در زمینه اقتصاد سبز گفت: ایران نیازمند همکاری سازمان های بین المللی برای شناسایی و مطالعه فرصت های جدید اقتصاد سبز و استفاده از تجربیات جهانی است.

شریعتمدار همچنین در این نشست پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک اتاق ایران و سازمان ملل با هدف توسعه همکاری در زمینه مسائل زیست محیطی و اقتصاد سبز را مطرح کرد که با موافقت نمایندگان سازمان ملل همراه شد.

سازمان ملل آماده همکاری است

گری لوئیس، نماینده سازمان ملل در تهران، که در بسیاری از برنامه های اجتماعی و زیست محیطی فعالیت دارد نیز بر اهمیت محیط زیست تاکید کرد و گفت: آماده ارائه بسته های آموزشی برای کودکان و نوجوانان در زمینه مصرف آب و مراقبت از محیط زیست هستیم. این کار نیاز به همکاری جدی دولت و بخش خصوصی ایران دارد.

وی بالا رفتن سطح آب دریاچه ارومیه از 10 درصد و رسیدن به حجم 50 درصد را طی 4 سال اخیر، اقدامی مهم برای احیای آن توصیف کرد و افزود: همگی اثرات منفی ناشی از کم شدن آب این دریاچه را لمس کردند؛ باید در خصوص ریزگردها و بیابان زدایی هم اقدامات جدی توسط بخش خصوصی انجام شود؛ اقداماتی مثل کاشت درخت، ایجاد بادشکن و مالچ نفتی. سازمان ملل آماده همکاری در زمینه های مطرح شده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران

در اواسط قرن سیردهم هجری شمسی، نماینده فعال هیات تجار تهران، جاج محمدحسن امین الضرب بود که توانست با حمایت جمعی از بازرگانان، نظر موافق ناصرالدین شاه را برای تشکیل مجلس وکلای تجار ایران جلب کند و شاه هم در 12 شوال سال 1301 هجری قمری (1262 شمسی) اساسنامه این مجلس را تایید کرد. مجلس وکلای تجار ایران که به اختصار آن را «مجلس تجارت» هم می گفتند،

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

کارآفرینی و استارتاپ | محیط زیست