اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970221295198404

غار یخی چما کجاست؟

کد: 13970221295198404

https://goo.gl/pZRnaz

، تهران , (اخبار رسمی): غار یخی چما غاری در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری از روستای چلگرد است.

غار یخی چما کجاست؟
غار یخی چما

فصل تابستان و گرمای آن بهترین زمان برای سفر به نقاط سرد کشورمان است. شاید مانند خیلی‌های دیگر، دیدن برف زمستان و خنکای آن به خصوص در گرمای طاقت‌فرسای خورشید، شما را هم خوشحال کند، اگر چنین است پس باید بار سفرتان را ببندید و به سمت استان چهارمحال و بختیاری رهسپار شوید. یکی از نادرترین غارهای ایران، غار یخی چما است.  این غار به اندازه‌ای زیباست که هیچ نمونه مشابه دیگری در ایران ندارد و اگر بخواهید مانند آن را ببینید باید به روسیه یا ایسلند سفر کنید.

در ادامه می خواهیم راجع به این شگفتی طبیعت بیشتر بگوییم.

غار یخی چما غاری در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری از روستای چلگرد است و همان طور که از نام آن پیدا است، جایی سراسر پوشیده از برف و یخ است که حتی در ماه‌های گرم تابستان هم سرمای خود را حفظ می‌کند. البته در فصل تابستان که هم گرم‌تر است و هم میزان بارش باران کمتر، ضخامت بعضی از لایه‌های یخی کمتر می‌شود و سست هم می‌شوند. به همین دلیل هر آن احتمال ریزش یکی از آن‌ها وجود دارد، بنابراین باید از عبور روی آن‌ها خودداری کرد. ارتفاع بعضی از قسمت برف‌ها تا ۴۵ متر هم می‌رسد.

این غار در وسط دره‌ی چما قرار دارد و به دلیل موقعیت قرارگیری و ریزش برف در طی چندین سال و انباشت آن، این برف و یخ‌ها فصلی نبوده و به صورت دائمی در آمده‌اند. علاوه بر این، غار یخی چما بزرگترین منبع آب شیرین ایران هم است. در زیر یخ‌های این غار یخی، چشمه‌ای روان است که آب بسیار سرد و زلالی دارد. آب این چشمه به سد کوهرنگ می‌ریزد.

در سفر به این پهنه‌ی یخی زیبا پیشنهاد می‌کنیم دوربین عکاسی را فراموش نکنید، می‌توانید در دهانه غار بایستید و عکس‌های شگفت‌انگیزی را ثبت کنید. پیشنهاد می‌شود حتما کفش ورزشی مناسب بپوشید، در صورتی که بخواهید روی برف و یخ‌ها راه بروید، احتمال لیز خوردن بسیار زیاد است.

چطور به غار یخی چما بریم؟

مسیر رفتن به این غار زیبا بسته به اینکه در کجای ایران باشید می‌تواند دور یا نزدیک باشد اما قطعا ارزش صرف زمان را دارد. برای این منظور باید به سمت استان چهار محال و بختیاری و کوهرنگ بروید و از آنجا به سمت چلگرد راهتان را کج کنید. بعد از رسِدن به چلگرد، یک مسیر ۲۵ کیلومتری پر ماجرا در پیش رو است که از روستا و رود زیبایی می‌گذرد. البته مقداری از مسافت این جاده هنوز آسفالت نشده است.

متاسفانه علیرغم طبیعت و چشم‌انداز شگفتی که دارد، این غار هنوز برای خیلی‌ها ناشناخته است. البته به لطف تبدیل شدن به محل برگزاری مسابقات اسکی، تا حدی بیشتر معرفی شده است. غار یخی چما یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری و طبیعت‌گردی استان چهار محال و یکی از کمیاب‌ترین چشم‌اندازهای طبیعی ایران است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سایت 1اشاره

سایت نیازمندی های 1اشاره با هدف ایجاد سامانه ای جهت کسب و کار برای صاحبان مشاغل، صنایع و افراد مستقل که قصد تبلیغ محصولات و یا خدمات خود را از طریق فضای مجازی دارند ایجاد شده است. خدمات این وب سایت، در واقع برقراری ارتباطی سالم و بدون واسطه میان متقاضیان آگهی و عرضه کنندگان کالا و خدمات می باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی