اطلاعات تماس
  • 021284*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970312298698874

نقش ایده‌های خلاقانه در کارآفرینی اجتماعی و بهبود جامعه

کد: 13970312298698874

https://goo.gl/wuHFTX

، تهران , (اخبار رسمی): کارآفرینی اجتماعی از طریق روش‌های خلاقانه و با رویکردی متقاوت از استراتژی‌های شناخته شده، با هدف کاهش فقر، تغییری سیستماتیک و پایدار اجتماعی، در جامعه ایجاد می‌کند.

نقش ایده های خلاقانه در کارآفرینی اجتماعی و بهبود جامعه
نقش ایده‌های خلاقانه در کارآفرینی اجتماعی و بهبود جامعه

کارآفرینی به معنای توانایی هدایت، مدیریت، یا انجام کارها نیست؛ چراکه میلیون‌ها نفر هستند که می‌توانند این کارها را به خوبی انجام دهند

ایده‌های خلاقانه، یکی از مهره‌های اصلی در پروژه‌های اجتماعی

به گزارش ویکی نیکی؛ کارآفرینی اجتماعی علاوه بر اینکه با رویکردهای عملی به آموزش، سلامت، اصلاحات رفاهی، حقوق بشر، حقوق کارگران، محیط زیست، توسعه اقتصادی، کشاورزی و غیره به حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی می‌پردازد، بر نقش نوآوری و ایجاد ایده‌های خلاقانه در حل مشکلات اجتماعی نیز تاکید دارد.

 بسیاری از مردم خلاقانه فکر می‌کنند و ایده‌های خلاقانه زیادی را نیز تولید می‌کنند، اما باید دانست که همه این موارذ به تنهایی کافی نیستند و مشکلات پروژه‌های اجتماعی، به خودی خود خود حل نخواهند شد.

طبق گفته‌های "ویلیام درایتون" (William Drayton) سیاستمدار، بانکدار و نویسنده آمریکایی، تاثیر کارآفرینی اجتماعی، بر روی تغییر پارادایم‌های کل جامعه است:

"انسان‌های خلاق، نوع‌دوست و اخلاق‌گرای زیادی با ایده‌های نو وجود دارند ولی فقط یک نفر از هزاران نفر، توانایی خلق کارآفرینی مورد نیاز برای مهندسی تغییرات اجتماعی در مقیاس بزرگ را دارد.

کارآفرینی به معنای توانایی هدایت، مدیریت، یا انجام کارها نیست؛ چراکه میلیون‌ها نفر هستند که می‌توانند این کارها را به خوبی انجام دهند. این توانایی خاص در کسی وجود دارد که شخصیت درونی او، خواستار تغییر اساسی در کل جامعه باشد."

اکثر محققان و هنرمندان، ایده‌های خود را فقط به عنوان سرگرمی و بدون جدیت بیان می‌کنند. بسیاری از مدیران وقتی مشکلات شرکت یا موسسه خود را حل می‌کنند، آرامش می‌یابند. اکثر فعالان بازار کسب‌وکار زمانی که رضایت مشتریان خود را جلب می‌کنند خوشحال می‌شوند ولی فقط کارآفرینان اجتماعی هستند که به معنای واقعی کلمه تا زمانی که تغییرات مورد نظرشان را در کل جامعه مشاهده نکنند، متوقف نمی‌شوند. در ادامه دو مثال از ایده‌های خلاقانه موفق که توانستند نقش موثری در بهبود جامعه ایفا کنند آورده شده است:

"اندرو کارنگی" مبتکر سیستم کتابخانه‌ای

فرض کنید که "اندرو کارنگی" (Andrew Carnegie)، پیش از اینکه ایده سیستم کتابخانه عمومی خود را عملی کند، فقط یک کتابخانه عمومی می‌ساخت. سیستم کتابخانه عمومی، سیستمی است که در حال حاضر میلیون‌ها شهروند آمریکایی از آن استفاده می‌کنند. کتابخانه عمومی کارنگی، فقط می‌توانست به افراد حاضر در محل کتابخانه خدمات‌رسانی کند، ولی سیستم خلاقانه وی، کتابخانه‌ای یکپارچه و دائمی است که به تمام شهروندان، این اطمینان را می‌دهد که می‌توانند به دانش و داده‌های مورد نیاز خود به آسانی دسترسی داشته باشند و دقیقا همین ایده بود که او را به یک کارآفرین اجتماعی تبدیل کرد.

کلینیک چشم "Unite For Sight" به عنوان یک کارآفرینی اجتماعی  

کلینیک چشم اتحاد برای بینایی (Unite For Sight) از طریق سرمایه‌گذاری منابع انسانی و مالی، با هدف از بین بردن موانع بر سر راه بیماران نیازمند مراقبت از چشم، در سطح جهانی به فعالیت‌های اجتماعی خود می‌پردازد.

روستاها و محله‌های زاغه نشین که کلینیک چشم اتحاد برای بینایی و شرکای آن، در حال حاضر در آنها فعالیت می‌کنند، مکان‌هائی بودند که قبلا دسترسی به مراقبت از چشم به دلیل بسیاری از موانع، برای بیماران وجود نداشت.

مدل فعالیت اجتماعی کلینیک اتحاد برای بینایی، چشم پزشکان محلی را قادر می‌سازد تا تغییرات واقعی و پایدار ایجاد کنند. این برنامه‌ها پایدار هستند چرا که بر پرورش و توسعه توانایی‌های محلی تاکید دارند تا مرتفع کردن نیازهای مراقبت از چشم افراد محلی. برنامه‌های مراقبت از چشم نه تنها توسط کارکنان محلی هدایت می‌شوند، بلکه داوطلبان محلی نیز به عنوان کارمندان پشتیبانی توسط داوطلبان متخصص از جمله چشم‌پزشکان، اپتومتریست‌ها و پرستاران چشم پزشکی، برای کار در کلینیک‌های محلی آموزش می‌بینند.

توسعه پنل‌های خورشیدی و میوه‌های خشک

حمید احراری، مهندس مشاور و پیمانکار ایرانی گنبد کاووسی، سراغ راه‌اندازی کاری هم‌راستا با عدالت و متناسب با توسعه پایدار و محیط‌زیست رفته است. او طرحی برای تولید میوه‌های خشک با استفاده از انرژی خورشیدی در منطقه‌ای محروم و مرزی، در "اینچه‌برون" و در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان، در روستای «دوز اولوم» را پیش برده است. 

این منطقه کم‌بارش است، امکان اندکی برای کشاورزی دارد. احراری با الهام از خانه‌های ترکمنی، از انرژی خورشیدی برای خشک کردن میوه‌ها و از مصالح بومی استفاده کرده است تا شرایطی برای توسعه محلی فراهم کند. 
پنل‌های خورشیدی در این منطقه محروم که مشکل برق نیز دارد به‌کار گرفته‌ می‌شوند. درختکاری هم صورت گرفته اما با توجه به کم‌آبی منطقه، شیوه خاصی برای آبیاری آنها طراحی شده است تا کمترین آب مصرف شود.

روستای "دوز اولوم" تا اندک زمانی پیش روستایی خشک، فقیر و دورافتاده ای بود با مردمانی صبور، اما امروز درحالی که 120 نفر در دوزاولوم مشغول به کار هستند، این روستا در حال تبدیل شدن به یک الگوی توسعه درونزا با اتکا بر جامعه مدنی است. 

کاری که حمید احراری با اتکا به مردم بومی انجام داده است در مقیاس توسعه‌نیافتگی روستایی و وسعت مشکل بیکاری جامعه ایران، موفقیتی کوچک به شمار می‌رود؛ اما شایسته توجه بسیار زیادی است.

مترجم و گردآورنده : فاطمه ولی محمدی

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ویکی نیکی

اولین سامانه ارائه خدمات در حوزه نیکوکاری و اقدامات بشردوستانه در ایران مى باشد که با هدف بالابردن کیفیت و اثربخشى خدمات در این حوزه شروع به کار نموده است. ویکى نیکى به نیکوکارانی که می‌خواهند بدانند کمک‌هاى آن‌ها در کجا و چگونه هزینه می‌شود و به دنبال تاثیرگذارى بیش‌تر در جامعه هستند، یاری می رساند. همچنین ویکی نیکی، با ارائه مشاوره و در اختیار قرار دادن زیرساخت هاى فنى مورد نیاز به موسسات خیریه به کارایى و بهره‌ورى آنان کمک می کند. ویکى نیکى نقش پل ارتباطی بین بنگاه های اقتصادی(مسئولیت اجتماعی) و موسسات خیریه معتبر را ایفا می کند. ویکی نیکی، به شرکت‌ها و بنگاه‌هاى اقتصادى، در زمینه تاثیرگذاری بیش‌تر مسئولیت‌ اجتماعی آن‌ها، راهکارهای عملی ارائه می دهد.

اطلاعات تماس
  • 021284*****
[نمایش اطلاعات]