اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970724322269073

شناخت بازار هدف در کمپین تبلیغاتی

کد: 13970724322269073

https://goo.gl/2FQNJY

، تهران , (اخبار رسمی): در طراحی و اجرای یک کمپین تبلیغاتی بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بازار هدف خود را بسیار گسترده انتخاب کنید. اینکه بخواهید هر مخاطب باربط و بی‌ربطی را جذب کنید نه تنها منجر به هدررفت زمان و سرمایه می‌شود، موجب گم شدن پیام سایت شما نیز می‌شود.

شناخت بازار هدف در کمپین تبلیغاتی
شناخت بازار هدف در کمپین تبلیغاتی

در طراحی و اجرای یک کمپین تبلیغاتی بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بازار هدف خود را بسیار گسترده انتخاب کنید. اینکه بخواهید هر مخاطب باربط و بی‌ربطی را جذب کنید نه تنها منجر به هدررفت زمان و سرمایه می‌شود، موجب گم شدن پیام سایت شما نیز می‌شود. برای موفقیت کمپین تبلیغات آنلاین یا آفلاین باید مخاطبان خاصی برای کسب  کار خود در نظر بگیرید و با درک خواسته‌های آنها محصولات و خدمات متناسب عرضه کتید. شناسایی مخاطب مناسب پیش از عملیات جذب مشتری امری حیاتی در یک کمپین تبلیغاتی محسوب می‌شود. در ادامه به تکنیک‌هایی پرداخته می‌شود که به شما در شناسایی بازار هدف کسب و کارتان کمک زیادی می‌کند.

 

بازار هدف چیست؟

بازار هدف مجموع مخاطبانی است که به خدمات یا محصولات شما نیاز دارند. این افراد یا مشتری حال حاضر شما را شامل می‌شود و یا مخاطبین بالقوه‌ای که پتانسیل تبدیل شدن به مشتری را دارند. برای یک بازاریابی صحیح و یک کمپین فروش موفق برای محصولات قبل از هرچیزی شما باید ابتدا مخاطبین هدف خود را شناسایی کنید. اگر لوازم التحریر می‌فروشید مخاطبین شما احتمالا بیشتر شامل کودکان و نوجوانان خواهند بود ولی اگر ابزارآلات صنعتی می‌فروشید بچه مدرسه‌ای‌ها بازار هدف آن نخواهد بود. تعریف دقیق بازاری که در آن پای می‌گذارید در انتخاب و طراحی کمپین فروش شما بسیار تاثیرگذار است.

 

شناخت مخاطب و بازار هدف بر روی انتخاب ابزارها و روش‌های بازاریابی شما تاثیرگذار است. نوع بازار هدف بر همه جوانب ارزیابی شما از تولید محتوا گرفته تا حضور در شبکه‌های اجتماعی و انتخاب کانال‌های ارتباطی تاثیر می‌گذارد. چرا که نیاز دارید روشی را استفاده کنید که مستقیما به بازار هدف متصل باشید. شناخت این بازار هدف در واقع همان شناخت ویژگی مخاطبین هدف شماست اما در یک کمپین تبلیغاتی چگونه به شناسایی این ویژگی‌ها بپردازیم؟

 

مشتریان حال حاضر خود را شناسایی و بررسی کنید

یکی از بهترین راه‌های شروع یک کمپین تبلیغاتی بررسی مشتریان حال حاضر کسب و کار می‌باشد. این کار می‌تواند به شما در شناسایی نیازهای کاربرانتان بسیار کمک کند. بعد از شناسایی این نیازها می‌توانید بر روی استراتژی‌های تبلیغاتی برای این کاربران و کاربران مشابه تمرکز کنید. وقتی در حال کار بر روی مشتریان خود هستید این سوالات را نزد خود مطرح کنید:

 

  • جنسیت کاربران بیشتر شامل مردان است یا زنان؟
  • گروه سنی مخاطبان هدف شما چیست؟
  • مخاطبان شما اهل کجا هستند؟
  • شغل مشتریان شما چیست؟
  • مشتریان شما به صورت میانگین چه درآمدی دارند؟
  • چه ویژگی مشترکی بین همه مخاطبان شما پیدا می‌شود؟

 

 شناخت بازار هدف و ویژگی‌های مخاطبانتان به شما کمک می‌کند تا از چه کانالی و به چه لحنی ارتباط برقرار کنید. این مسئله در اتخاب روش‌های بازاریابی شما برای جذب مخاطبان بسیار به کار می‌آید. (برای مطالعه بیش‌تر به مطلب پرسونا مخاطب مراجعه کنید)

 

محصولات خود را ارزیابی کنید

 شناخت و بررسی محصولات نه تنها کمک می‌کند همخوانی ذهن شما با مشتریان بیشتر شود بلکه با بررسی میزان فروش و موفقیت هرکدام از خدمات می‌توانید دریابید مشتریان شما بیشتر به چه چیزی احتیاج دارند و کدام خدمات شما آنها را راضی نکرده است و باید بر روی آن کار شود.

 

مثل خریدار فکر کنید

در همه‌ی بخش‌های بازاریابی باید خود را جای مخاطب قرار دهید و ببینید جذاب و راضی کننده هست یا خیر. مثلا در طراحی سایت هر مخاطب انتظار دارد با گرافیک جذاب، سرعت بالا روبه‌رو شود و همزمان بتواند با یک تجربه کاربری خوب سریعا نیازهای خود و صفحات مربوط به آن را سریعا پیدا کند. در کمپین تبلیغاتی هم باید خود را جای مخاطب قرار دهید و نیاز آن‌ها را شناسایی کنید.

 

رقیبانتان را شناسایی و بررسی کنید

در بازار کسب و کارهای اینترنتی که بسیار گسترده است طبعا رقابت نیز داغ تر و هیجان انگیزتر خواهد بود. به رقبای خود توجه کنید و نگاهتان به آنها باشد. گاهی اوقات بررسی روش‌های بازاریابی آنها می‌تواند به شما نشان دهد در ایده‌های بازاریابیتان جای چه چیزی خالیست؟ نگاه کنید آن‌ها در کمپین تبلیغاتی خود چرا کانال ارتباطی خاصی را انتخاب کرده‌اند و از آن به ویژگی خاصی از بازار هدف که رقیبتان به آن دست یافته، دست یابید.

کلمه‌های کلیدی مربوط به کسب و کار خود را در اینترنت جستجو کنید اگر رقیبانتان از کلمات کلیدی خاص و مشترکی استفاده می‌کنند یعنی به احتمال بالا مخاطبان هدف شما نیز همان را جستجو می‌کنند پس نیازهای اساسی آن‌ها را نیز بهتر خواهید شناخت و بیش‌تر مثل آن‌ها فکر خواهید کرد. اگر کلمه‌ی کلیدی خاصی کمتر استفاده شده است می‌توانید از آنها نیز استفاده کنید و بیش از پیش با مخاطبان تعامل داشته باشید.

 

از مخاطبانتان سوال بپرسید

نظرسنجی‌ روش مناسبی برای تعریف بازار هدف است. نظرسنجی کمک می‌کند با نیازها، افکار و انگیزه‌های مخاطبین هدف خود بیشتر آشنا شوید. هنگام این کار باید اول در نظر بگیرید چه ویژگی منحصر بفرد یا کلی از مخاطبانتان را می‌خواهید درک کنید و سپس با طراحی پرسش‌های مناسب و عرضه‌ی آن‌ها می‌توانید به بازخورد مخاطبین دست یابید.

مستقیم ترین کانال ارتباطی را انتخاب کنید و در آن افرادی که به خرید می‌پردازند را کشف کنید و مسئول خرید را پیدا کنید. با پرسش‌های مناسب انگیزه‌ی او را از خرید پیدا کنید و به پیشنهادات و انتقادات او گوش فرادهید. اطلاعاتی که این نظرسنجی‌ها به شما می‌دهند بسیار ارزشمند هستند و علل نیاز به خدمات شما را آشکار می‌کنند. ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید یا پس از خرید مشتریان به آنها ایمیل بزنید.

ایجاد نظرسنجی در وبسایت روش بسیار خوبی در تعریف دقیق‌تر بازار هدف می باشد. این نظرستجی ها به شما کمک می کنند تا با افکار و انگیزه‌های کاربران بیشتر آشنا شوید. در هنگام انجام این کار مهمترین کار تعیین چیزیست که قرار است بفهمید. ایجاد پرسش ها مناسب می تواند به گرفتن فیدبک درست کمک زیادی کند.

 

از شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان چشم‌پوشی کرد

شبکه‌های اجتماعی بهترین و سریعترین راه‌های ارتباطی این روزهاست و معادلات بازاریابی و کسب اطلاعات و داده‌ها را شدیدا تغییر داده است. اگر کمپین فروش دارید باید در پلتفرم‌هایی مثل اینستاگرام حضور داشته باشید و شبکه‌های اجتماعی را نادیده نگیرید. در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات سریعا دست به دست می‌شود و بازخورد کاربران و جهت دهی آنها سریعا مشخص می‌شود. مخاطبین بیش‌تری نیز درگیر هستند و حضور در شبکه‌های اجتماعی یعنی ارتباط با تعداد کاربران بیشتر و راه ارتباطی سریعتر. در این بستر می‌توان به میزان بیشتر از نتیجه‌های فعالیت خود با خبر شوید.

 

کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنید و سئوی قوی داشته باشید

جلب مشتریان از طریق موتورهای جستجو با ارزش ترین راه جذب مشتری حساب می‌شود چرا که این روزها همه نیازهای خود را در گوگل جستجو می‌کنند. شما بایستی در کلمات کلیدی مناسبی که نتیجه دربر دارد را انتخاب کنید و با رعایت اصول سئو در نتایج جستجو بالاتر قرار بگیرید.

بازار هدف کمپین تبلیغاتی شما رابطه مستقیمی با کلمات کلیدی استفاده شده در صفحات وب سایت دارد. وفتی مردم در اینترنت جستجو می‌کنند معمولا زیاد پیش می‌آید که نام منطقه‌ی خود را نیز در عبارت جستجوی خود بنویسند. مثلا اگر کاربری به دنبال یک فروشگاه لوازم آرایشی باشد و خودش اطراف خیابان انقلاب زندگی کند در گوگل بنویسد فروشگاه لوازم آرایشی نزدیک انقلاب. یا مثلا کلمات کلیدی دیگری نیز وجود دارد که به واژه‌های اصلی می‌چسبند و یکی از متداول ترین آنها واژه‌ی «ارزان» است. خیلی‌ها در اینترنت جستجو می‌کنند خرید کفش ارزان و جالب اینکه عمده‌ی این مخاطبان واقعا قصد استفاده از این محصولات یا خدمات را دارند یا مثلا واژه‌ی «رایگان» چه کسی است که از خدمات رایگان استقبال نکند؟

ابزارهای زیادی برای دست‌یابی به اطلاعات درمورد کلمات کلیدی وجود دارد که برای دست یابی به آن‌ها می‌توانید به متخصصین تولید محتوا مراجعه کنید. دستیابی به این اطلاعات کمک دیگری هم می‌کند که بیشتر با نیاز مخاطبان آشنا شوید. مثلا با همان زیر ذره بین قرار دادن مناطق مختلف ببینید در کجا بیش‌تر به خدمات شما احساس نیاز بیشتری پیدا می‌شود. این امر کمک می‌کند در کمپین تبلیغاتی هوشمندانه‌تر عمل کنید.

 

با مخاطبان خود صحبت کنید

برای ایجاد یک رابطه موثر با مخاطبان باید مانند آن ها اندیشید و به زبان آن‌ها صحبت کرد و در تولید محتوا از جملاتی استفاده کرد که برای آنها قابل درک باشد. بازهم از بستر شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید ببینید مخاطبان از چه لحنی و از چه پست‌هایی بیشتر خوششان می‌آید چون پست‌هایی که بهتر است بیشتر لایک می‌شود و همچنین در قسمت نظرات کاربران خیلی واضح تر نظرات خود را ابراز می‌کنند. اینکه لحن کاربرانتان محاوره‌ایست یا به صورت رسمی صحبت می‌کنند نشان می‌دهد با چه زبانی باید با آنها صحبت کنید.

مخاطبین شما عنصر حیاتی برند شما هستند

نیاز مشتریان روز به روز در حال تغییر است و نسل‌های جدیدتری روز به روز به مخاطبین هدف شما اضافه می‌شوند که عقاید و جهت‌گیری‌های جدیدی دارند. شما بایست با آنها همگام باشید و به نیاز آنها پاسخ دهید و متناسب با آنها تغییر کنید. شناسایی بازارهدف در یک کمپین تبلیغاتی یکی از بهترین راه‌های تعامل با کاربرانیست که به محصولات شما نیاز دارد و اطلاعاتی را برای شما فراهم می‌آورد تا بتوانید با انطباق خود با شرایط بازار خدمات بهتری را به مشتریان خود ارائه دهید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وبیما

رویکرد آژانس دیجیتال مارکتینگ وبیما بازاریابی نتیجه گراست. فرقی ندارد کسب و کار شما از چه نوعی باشد سنتی یا مدرن، تازه تاسیس یا بزرگ و با تجربه؛ ایده‌ی ما رشد تجارت شماست. وبیما با مشاوره تخصصی و ارائه تمام آنچه در مسیر بازاریابی نیاز دارید، نظیر خدمات دیجیتال مارکتینگ و آموزش پرسنل شما، در راستای اهداف سازمانی شما گام برمی‌دارد. ما به تجربه و تخصص خود در زمینه مشاوره کسب‌وکار و بازاریابی دیجیتال می‌بالیم و همواره پشتیبان مشتریان خود بوده‌ایم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تبلیغات و روابط عمومی