اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139708063245610095

بواسیر، علت، علائم و روش‌های درمان آن چیست؟

کد: 139708063245610095

https://goo.gl/GDw82j

، تهران , (اخبار رسمی): بواسیر، هموروئید یک بیماری است که توسط عروق خونی در راست روده یا همان رکتوم و یا در مقعد به وجود می‌آید.که معمولا علت اصلی آن فشارهای شکمی است. شایع‌ترین نشانه‌ها و علائم در این مورد خونریزی بدون درد است.

درمان قطعی بواسیر یا هموروئید با لیزر بدون درد در 1 جلسه و بدون بازگشت
درمان قطعی بواسیر (هموروئید) در کلینیک مهنا

درمان بواسیر با لیزر یکی از بهترین روش‌های درمان این بیماری است و پزشک به طور کامل می‌تواند ریشه‌ها و شاخه‌های جانبی را ببیند به همین خاطر است که امکان عود مجدد بسیار کم است

بواسیر یا هموروئید به عروق خونی متورم و بزرگ شده‌ای گفته می‌شود که در ناحیه تحتانی راست روده (رکتوم) و مقعد قرار دارند. عروق خونی به دلیل افزایش فشار داخلی متورم می‌شوند. هموروئید معمولا با افزایش فشار داخل شکمی ایجاد می‌شود. برخی از علل بالقوه آن‌ها عبارتند از:

وجود سختی و فشار در زمان حرکات روده (این وضعیت ممکن است به علت یبوست و یا اسهال بیش از حدباشد.)

 • در طی دوران بارداری
 • چاقی
 • نشستن‌های طولانی
 • سرطان رکتوم
 • مقاربت مقعدی
 • بیماری‌های التهابی روده (بیماری کرونوکولیت اولسراتیو)

انواع بواسیر یا (هموروئید)

بواسیر یا هموروئید داخلی در قسمت داخلی رکتوم قرار دارد و نمی تواند احساس شود، مگر اینکه پرولاپس پیش آمده و از مقعد بیرون بزند و باعث ایجاد درد و خارش شود.

بواسیر یا هموروئید خارجی در زیر پوست در قسمت بیرونی مقعد قرار دارد. علائم ممکن است شامل خونریزی توام با حرکت روده و دفع مدفوع و وجود توده‌ای کامل که می‌تواند در ناحیه مقعد احساس شود. بواسیر یا هموروئید خارجی ترومبوزه زمانی رخ می‌دهد که خون در داخل رگ‌های خونی لخته شده و ممکن است که باعث ایجاد درد و تورم قابل توجهی شود.

شما چگونه می‌توانید متوجه شوید که بواسیر یا (هموروئید) دارید؟

شایع‌ترین نشانه‌ها و علائم در این مورد خونریزی بدون درد است. ممکن است خون قرمز روشن بر روی مدفوع، روی کاغذ توالت دیده شود و یا اینکه بر روی کاسه توالت افتاده باشد. خونریزی معمولا به خودی خود محدود و کمتر می‌شود.

 بواسیر،هموروئید داخلی و یا پرولاپس شده (بیرون زده) چیست؟

در اغلب موارد، بواسیر یا (هموروئید) داخلی هیچ نشانه‌ای ندارند، اما تنها در صورت وجود خونریزی همزمان با حرکات روده‌ای متوجه این موضوع شده و یا در مورد بواسیر یا (هموروئید) پرولاپس یافته که در ناحیه مقعد احساس می‌شوند. این موضوع ممکن است باعث ایجاد خارش و درد و همچنین خونریزی شود.

بیرون زدگی یا پرولاپس یک بواسیر یا همان هموروئید داخلی موقعی رخ می‌دهد که هموروئید داخلی متورم شده و از محل استقرار اولیه خود در رکتوم به سمت مقعد می‌روند.

نشانه‌های بواسیر یا (هموروئید) داخلی پرولاپس یافته:

می‌تواند به عنوان یک توده در خارج از مقعد احساس شود.

می تواند با وارد ساختن فشار آرامی از طریق مقعد به سمت داخل رانده شود، این مساله ممکن است که محل استقرار هموروئید را برطرف کند، اما خود مشکل بواسیر را برطرف نمی‌کند

ممکن است به اندازه‌ای بزرگ‌تر و متورم‌تر شود که دیگر نتوان آن را با فشار به عقب و داخل برگرداند.

می‌تواند مزاحمت و انسداد ایجاد کند، که نیازمند اقدامات فوری پزشکی است.

بواسیر یا (هموروئید) همچنین ممکن است باعث ایجاد خارش مقعدی و احساس دائمی نیاز به دفع مدفوع شود.

درجات بواسیر یا هموروئید داخلی

درجه 1: رگ‌های خونی برجسته بدون پرولاپس

درجه 2: پرولاپس قابل تحمل، اما با برطرف شدن خود به خودی

درجه 3 : پرولاپس قابل تحمل، اما نیاز به اقدامات درمانی اولیه و پایه‌ای

درجه 4: پرولاپس با عدم موفقیت در اقدامات درمانی اولیه و پایه‌ای

علائم و نشانه‌های بواسیر خارجی یا بواسیر ترومبوزه چیست؟

بواسیر یا (هموروئید) خارجی ترومبوزه یک وضعیت دردناک هستند. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون در داخل رگ‌های هموروئیده شده ایجاد می‌شود و باعث ایجاد التهاب و تورم می‌شود.هنگامی که یک لخته خون در یک هموروئید اتفاق می‌افتد، بواسیر متورم‌تر خواهد شد. این تورم منجر به افزایش درد خواهد شد.

درد معمولا با حرکات روده‌ای بدتر می‌شود و ممکن است که در موقع نشستن افزایش یابد. یک هموروئید خارجی ترومبوزه، ممکن است به خودی خود برطرف شود، با این حال، این وضعیت اغلب به انجام اقدامات پزشکی نیاز دارد. وجود خون و خونریزی همراه با حرکات روده‌ای و دفع مدفوع هرگز طبیعی نیستند و باید حتما به یک پزشک برای بررسی بیشتر مراجعه کرد.

در حالی که بواسیر شایع‌ترین علت خونریزی همراه با حرکات روده است، ممکن است دلایل دیگری از جمله بیماری‌های التهابی روده، عفونت و تومورها نیز برای ایجاد خونریزی وجود داشته باشند.

علل رایج درد رکتوم

چهار علت شایع برای درد،فشار و یا ناراحتی رکتوم، عبارتند از:

 • هموروئید
 • شقاق مقعدی
 • اسپاسم‌های مقعدی آنی و زودگذر
 • دیگر اسپاسم‌های عضلانی دائمی (سندرم( Levator ani

تفاوت‌های بین بواسیر یا (هموروئید) داخلی، خارجی و یا ترومبوزه چیست؟

هموروئید داخلی یک رگ خونی متورم است که از داخل رکتوم و بالای خط پکتینات به وجود می‌آید. این نوع هموروئید هیچ علامت و نشانه‌ای را ایجاد نمی‌کند، مگر اینکه خونریزی همراه با حرکات روده‌ای ایجاد شود، و یا اینکه دچار پرولاپس شده و بعد از آنکه از مقعد خارج شود، قابل حس کردن باشد.

یک بواسیر یا (هموروئید) خارجی از تورم عروق خونی که مقعد را فراتر از خط پکتینات احاطه کرده‌اند، ایجاد می‌شود .آنها مشکلات زیادی را ایجاد نمی‌کنند مگر اینکه به سرعت در حال گسترش و لخته شدن باشند. معمولا این لخته‌ها به طور خود به خودی برطرف شده و پوست ناحیه را ترک می‌کنند.

بواسیر یا (هموروئید) خارجی ترومبوزه زمانی اتفاق می‌افتد که لخته شدن خون که در یک هموروئید خارجی شکل می‌گیرد، برطرف نشده و باعث افزایش تورم و درد در بافت هموروئیدی می‌شود.

علل ایجاد هموروئید- بواسیر چیست؟

بواسیر یا همان هموروئید شریان و یا ورید نیستند، بلکه رگ‌های خونی طبیعی هستند که تحت عنوان سینوسوئیدها نامیده می‌شوند و در محل دیواره‌هایی قرار دارند که رکتوم و مقعد را احاطه کرده‌اند. هنگامی که فشار وریدی درون این رگ‌های خونی افزایش می یابد، هموروئیدها متورم و منبسط می‌شوند، زیرا خالی شدن خون از آنها بسیار دشوار است. این موضوع باعث ایجاد شایع‌ترین نشانه‌های بواسیر- هموروئید که همانا خونریزی و تورم هستند، می‌شود.

وضعیت‌ها و شرایط معمول و رایجی که باعث افزایش فشار داخل رگ‌های خون هموروئیدی و منجر به ناهنجاری‌های مربوطه می‌شوند، عبارتند از:

 • زور زدن زیاد برای حرکات روده و دفع مدفوع. این مساله ممکن است به علت وجود یبوست و یا اسهال باشد.
 • نشستن‌های طولانی 
 • نداشتن ورزش و تمرینات بدنی
 • رژیم کم فیبر
 • چاقی
 • بارداری
 • سرطان کولون
 • بیماری‌های کبدی
 • بیماری‌های التهابی روده
 • مقاربت مقعدی
 • آسیب‌های نخاعی

درمان هموروئید-بواسیر

بواسیر-هموروئید خارجی و داخلی با انجام یک معاینه بالینی و اخذ تاریخچه بیمار توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی تشخیص داده می‌شود. همچنین ممکن است که انجام سیگموئیدوسکوپی و یا کولونوسکوپی برای بررسی علل دیگر ایجاد خون در مدفوع ،توسط پزشک مربوطه تجویز شود.

درمان‌های متعددی در مورد هموروئید در دسترس هستند و شامل داروها و درمان‌های خانگی، مانند داروهای بدون نیاز به نسخه از قبیل نرم کننده‌های مدفوع، کِرِم‌ها و شیاف‌های تسکین‌دهنده و کاهنده درد و التهاب بافت هموروئید، تغییر در رژیم غذایی؛ حمام سیتز؛ ورزش؛ یا جراحی می‌شوند.

می‌توان از بروز هموروئید با نرم نگاه داشتن مدفوع ، باورزش منظم، استفاده از یک رژیم غذایی با فیبر بالا، نوشیدن مقدار زیادی مایعات؛ اجتناب از فشار در حرکات روده و اجتناب از نشستن برای مدت زمان طولانی به خصوص در زمان توالت، جلوگیری کرد.

درمان‌های جراحی شامل موارد زیر است:

 • حذف هموروئید، تحت عنوان هموروئیدکتومی
 •  سوزاندن بافت هموروئید توسط اشعه مادون قرمز، لیزر یا انعقاد الکتریکی.
 •  ایجاد لایه سازی به جهت کاهش بواسیریاهموروئید.

بهترین پزشک متخصص برای درمان بواسیر یا (هموروئید)

هموروئید یک مشکل رایج است که باید توسط و اغلب ممکن است توسط بهترین دکتر عمومی، دکتر داخلی و یا دکتر اورژانس درمان شوند. همچنین ممکن است که جراحان برای برداشتن بواسیر از نوع بزرگ و التهاب یافته اقدامات جراحی را انجام دهند.

درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر در کلینیک مهنا

جراحی با لیزر یکی از انواع نوین عمل درمان بیماری‌های نشیمنگاهی بشمار می‌آید در جراحی با لیزر به علت برش و انعقاد خون پس از بریدن، محل جراحی به طور کامل برای جراح باز و شفاف می‌شود و کاملا ریشه‌ها و شاخه‌های جانبی را می‌تواند به وضوح ببیند و امکان این که ریشه‌ها ناقص سوزانده شوند را به میزان زیادی کاهش می‌دهد به همین خاطر است که امکان برگشت بسیار کم و در حد صفر میشود.

در کلینیک مهنا با استفاده از بهترین و مجهزترین دستگاه‌های لیزر درمانی و همچنین کادر مجرب و حرفه‌ای بیماران را در سریع‌ترین زمان ممکن بدون بیهوشی، درد و خونریزی و بدون بازگشت معالجه کرده به طوری که آن‌ها هیچ نوع دردی را متوجه نشوند و بلافاصله پس از عمل لیزر بتوانند به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهند.

هزینه عمل لیزر درمانی بواسیر

هزینه‌های درمان با لیزر متغیر هستند و هرگز از هزینه درمان به روش سنتی بیشتر نمی باشد خوشبختانه در حال حاضر بیمارانی که از بیمه تکمیلی برخوردار هستند، با رایزنی‌های انجام شده می‌توانند پس از جراحی با نامه‌ای از سوی پزشک خود مبلغ عمل خود را از بیمه دریافت کنند.

در بیشتر بیماران تا وقتی که معاینه نشوند پزشک قادر نخواهد بود بیماری آن‌ها را تشخیص دهد . حال آنکه باید تشخیص داده شود آیا بیمار با درمان دارویی بهبود می‌یابد یا نیاز به جراحی با لیزر دارد. به همین خاطر در تماس تلفنی نمی‌توان در خصوص هزینه ریالی بیماری مبلغ واحدی را عنوان کرد. حتی اگر بیمار دارای علائم مشخصی از بواسیر را داشته باشد باید حتما معاینه شود به این دلیل که یک بیماری ممکن است در افراد گوناگون علایم متفاوتی داشته باشد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک مهنا

کلینیک مهنا مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی از جمله: فیستول مقعدی، کیست مویی، شقاق، بواسیر (هموروئید) و زگیل تناسلی با به روز ترین متد جراحی (لیزر درمانی)

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان