اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139709263339610095

دلایل مختلف درد مقعد و بهترین درمان

کد: 139709263339610095

https://goo.gl/8siWai

، تهران , (اخبار رسمی): درد مقعد می‌تواند علل بسیاری داشته باشد زیرا این عامل یکی از نشانه‌های مهم در انواع بیماری‌های مقعدی به شمار می‌رود.

دلایل مختلف درد مقعد و بهترین درمان
دلایل مختلف درد مقعد و بهترین درمان

درد در ناحیه مقعد یا رکتوم می‌تواند نشان از بیماری‌های مختلفی باشد و یا به علت یک کوفتگی ساده ناشی از زمین خوردن روی دهد

در هر حال نیازی به نگرانی برای درمان نخواهد بود زیرا که راهکارهای مختلفی برای درمان درد مقعدی در نظر گرفته شده است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود:

درد مقعد نشانه چیست؟

در اغلب موارد لخته شدن خون در رگ‌های بواسیری و یا ایجاد شقاق (ترک در اطراف ناحیه مقعد) عامل ایجاد درد مقعد شناخته می‌شود اما در مواردی دیگر درد مقعد ناشی از وجود یک آبسه، بیماری آمیزشی، خارج شدن راست روده از محل طبیعی خود و یا بیماری‌ها یا التهاب روده روی می‌دهد.

دلایل درد مقعدی

در اغلب موارد درد مقعد ناشی از بروز انواع بیماری‌ها در این ناحیه رخ می‌دهد که به شرح مهمترین آنها پرداخته می‌شود. انواع بیماری‌هایی که باعث درد مقعدی می‌شود، به این شرح است:

هموروئید

هموروئید، شایع‌ترین بیماری ناحیه مقعد است که حدود نیمی از افراد جامعه به آن مبتلا می‌شوند. بواسیر با هموروئید را می‌توان التهاب و یا تورم بالشتک‌های هموروئیدی که به دفع مدفوع از بدن کمک می‌کنند، تعریف کرد. این بیماری ناشی از زور زدن و وارد آمدن فشار بیش از اندازه به این ناحیه رخ داده و شامل علایمی از جمله خارش و خونریزی، بیرون‌زدگی، خون در مدفوع و درد مقعد است. این بیماری را می‌توان توسط لیزر قطعی و بدون درد و خونریزی درمان کرد.

شقاق یا فیشر مقعدی

یکی از بیماری‌های کمتر شایع ناحیه مقعد است که موجب ترک یا پارگی در اطراف ناحیه مقعد می‌شود. شقاق معمولا در اثر دفع مدفوع سفت ایجاد شده و در اغلب موارد بدون هیچ درمان خاصی بهبود می‌یابد. این بیماران معمولا خارش، خونریزی و ترشح از مقعد را تجربه کرده و در اغلب موارد درد مقعد را هنگام دفع و پس از آن تجربه خواهند کرد. این بیماری را می‌توان در صورت مزمن شدن توسط لیزر به راحتی و بدون درد درمان کرد.

آبسه آنورکتال

شیوع این آبسه در بین مردان و کسانی که مبتلا به بیماری‌های گوارشی هستند، بیشتر است. در این بیماری یک آبسه دقیقا در ناحیه سوراخ مقعد و یا به طور عمیق در جدار راست روده تشکیل می‌شود. از علائم شایع این آبسه می‌توان به درد مقعد، تورم، درد ضربان دار، تب و درد هنگام اجابت مزاج اشاره کرد.

زگیل‌های جنسی

زگیل‌های جنسی در اطراف ناحیه پوست مقعد و یا داخل ناحیه تحتانی رکتوم ایجاد شده و از بین بردن آنها مشکل است. این زگیل‌ها به شکل توده‌های گل کلمی ایجاد شده و گاهی منفرد و گاهی مجتمع است از علائم این بیماری می‌توان به درد مقعد، خونریزی و بوی بد اشاره کرد.

درد راست روده زودگذر

چنین شرایطی معمولا در زنان جوان و افراد جوان کمتر از 45 سال رخ داده و دلیل آن به طور واضح مشخص نشده است. اما می‌توان گفت اسپاسم عضلات مقعد باعث ایجاد چنین شرایطی خواهد شد. درد مقعد در این حالت زودگذر، ناگهانی و شدید است و معمولا کمتر از یک دقیقه به طول می‌انجامد.در مواردی نادر این اسپاسم مدت طولانی به طول انجامیده و ممکن است درد آن به حدی باشد که فرد را از خواب بیدار کند.

درمان خانگی درد مقعدی

مهمترین راهکارهای درمان درد مقعد به این شرح است:

تشت آب گرم: نشستن روزانه 2 تا 3 بار در تشت آب گرم به مدت 15 دقیقه، می‌تواند در درمان درد مقعدی مفید عمل کند. همچنین می‌توان این روش را با استفاده از پوشاندن مقعد با حوله خیسانده در آب گرم نیز اجرا کرد.

بی حس کردن: پوشاندن ناحیه مقعد با استفاده از داروهای بنزوکائین یا ایبوکائین می‌تواند در درمان درد مقعدی موثر واقع شود.

نوشیدن آب: بی شک نوشیدن آب می‌تواند در درمان انواع بیماری‌ها از جمله درمان درد مقعدی مفید باشد. به همین منظور توصیه می‌شود که روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.

مصرف غذاهای حاوی فیبر: مصرف میوه‌ها و سبزیجات حاوی فیبر در درمان درد مقعدی بسیار مفید است. مصرف این غذاها حجم و نرمی مدفوع را افزایش داده و فشار بر رگ‌های خونی ناحیه مقعد را کاهش خواهد داد.

مسهل بخورید: مصرف این دارو باید مجوز پزشک انجام شود. این دارو می‌تواند دفع مدفوع را آسان‌تر کند و مانع فشار بر رگ‌های ناحیه مقعد شود.

ورزش کگل: این ورزش جهت قوی کردن ماهیچه‌های ناحیه مقعد و درمان بی اختیاری مدفوع کاربرد دارد. به علاوه انجام این ورزش می‌تواند در درمان درد مقعدی نیز کاربرد داشته باشد.

شنا: می‌توان از این ورزش برای درمان درد مقعدی و منظم کردن دفع مدفوع استفاده کرد.

مراجعه به پزشک برای درمان درد مقعد

در صورت دارا بودن هر یک از شرایط زیر لازم است هر چه سریع‌تر برای درمان درد مقعدی به پزشک مراجعه کرد:

  • تکرار درد ناحیه مقعدی که تمام نمی‌شود.
  • مشاهده خونریزی از رکتال
  • ایجاد توده‌ای در این ناحیه که بهبود نمی‌یابد.

کلینیک مهنا مرکز درمان با لیزر انواع بیماری‌های مقعدی و نشیمنگاهی در کمترین زمان و بدون درد و خونریزی است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک مهنا

کلینیک مهنا مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی از جمله: فیستول مقعدی، کیست مویی، شقاق، بواسیر (هموروئید) و زگیل تناسلی با به روز ترین متد جراحی (لیزر درمانی)

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان