اطلاعات تماس
  • 026362*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139710223396510628

نقش برنامه‌ریزی و کنترل پروژه در پروژه‌های بزرگ

کد: 139710223396510628

https://goo.gl/rGyf4n

، محمدشهر , (اخبار رسمی): یک پروژه عبارت است از مجموعه اقدامات هماهنگ برای رسیدن به هدف مشخص در مدت زمان تعیین شده و با هزینه معلوم. این یک تعریف کلی است. مهمترین عامل در زمینه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شناخت فعالیت‌های موثر در پروژه و لیست کردن این فعالیت‌ها است. تقدم و تاخر این فعالیت‌ها در پروژه در مرحله بعد مشخص می‌شود.

نقش برنامه ریزی و کنترل پروژه در پروژهای بزرگ
نقش برنامه‌ریزی و کنترل پروژه در پروژه‌های بزرگ

مهمترین عامل در زمینه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شناخت فعالیت‌های موثر در پروژه و لیست کردن این فعالیت‌ها است. تقدم و تاخر این فعالیت‌ها در پروژه در مرحله بعد مشخص می‌شود

بنا به تعریف کلاسیک، یک پروژه عبارت است از مجموعه اقدامات هماهنگ برای رسیدن به هدف مشخص در مدت زمان تعیین شده، با هزینه معلوم. این یک تعریف کلی است. اما رسیدن به این هماهنگی در یک پروژه بزرگ صنعتی کاری دشوار و پیچیده است. از جمله شرکت‌های پروژه محور در ایران می‌توان به شرکت ملی نفت اشاره کرد، که این شرکت به عنوان کارفرما هر سال ده‌ها پروژه عظیم را تعریف و آنها را کنترل و برنامه‌ریزی می‌کند. هر ساله هزاران نفر از مهندسان تازه فارغ‌التحصیل از طریق آزمون، به استخدام شرکت نفت در می‌آیند و تحت آموزش‌های لازم برای فعالیت در این صنعت قرار می‌گیرند.

در یک پروژه مقیاس عظیم، گاه صدها شرکت کوچک و بزرگ و هزاران نیروی کار دخیل هستند. این شرکت‌ها و افراد تخصص‌های متفاوتی دارند، از مهندسان مشاور، مهندسان عمران، مهندستم صنایع، مهندسان برق و طراحان رشته‌های مختلف تا شرکت‌های سازنده قطعات و ماشین‌آلات صنعتی، پیمانکاران حمل و نقل، شرکت‌های ساختمانی، کارگران ساختمانی، برقکاران، تیم‌های جوشکاری و نصب؛ متخصصان راه اندازی، و حتی بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ و بیمه‌های اتکایی. کارهای این همه شرکت و افراد همگی مثل حلقه‌های زنجیر به هم وابسته است. اگر حتی یکی از این شرکت‌ها و افراد، کار خود را به موقع و با کیفیت انجام ندهد پروژه به موقع انجام نخواهد شد و صدها شرکت دیگر با تاخیر در انجام کار مواجه خواهند شد. این باعث تحمیل هزینه‌های سنگین مالی خواهد شد که در بعضی مواقع ممکن است پروژه را از حالت سود آور خارج کرده و امکان ادامه آن میسر نباشد.

اما هماهنگی بین این افراد و شرکت‌ها از طریق دانشی به نام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه صورت می‌پذیرد. این دانش موضوع رشته مهندسی صنایع است. دانش برنامه‌ریزی و کنترل پروژه در زمان جنگ جهانی به وجود آمد نیاز به هماهنگی کامل تدارکات و نیروها در زمان عملیات جنگی باعث به وجود آمدن و توسعه این دانش شد. کلیه فرآیندهای مربوط به کنترل پروژه و برنامه‌ریزی، از طریق نرم افزارهای کنترل پروژه نظیر MSP و یا پریماورا انجام می‌پذیرد. مدیران پروژه مجرب معمولا قبل از شروع کار نسبت به تشکیل تیم پروژه حرفه‌ای اقدام می‌کند و نسبت به استخدام مهندس صنایع با تجربه و تشکیل واحد کنترل پروژه و برنامه ریزی اقدام می‌کند.

مهمترین عامل در زمینه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شناخت فعالیت‌های موثر در پروژه و لیست کردن این فعالیت‌ها است. سپس تقدم و تاخر این فعالیت‌ها در پروژه باید مشخص شود. مثلا در یک پروژه عمرانی چه موقع باید نقشه‌های اجرایی تهیه شود؟ و در چه هنگامی باید متریال‌های مختلف را سفارش داد؟ یا در چه زمانی نسبت به استخدام مهندس عمران و دیگر عوامل اجرایی پروژه اقدام کرد. این‌ها سوالاتی است که در تعیین زمان پروژه می‌تواند به شدت تاثیرگذار باشد.

مسئله بعد زمان‌بندی شروع و پایان پروژه و قراردادن زمان‌های اجرای ریز فعالیت‌های دخیل در چهارچوب زمانی پروژه است، به نحوی که فعالیت‌های مرتبط به یکدیگر براساس تقدم و تاخر در چارچوب زمانی پروژه انجام پذیرد و سایر فعالیت‌ها نیز به صورت موازی بتوانند صورت پذیرند.

مسئله بعدی در زمینه کنترل پروژه کنترل هزینه است. در آغاز پروژه بودجه فعالیت‌های مختلف پروژه و هزینه نهایی برآورد می‌شود و نمودارهای ورودی نقدی cash in و خروجی نقدی cash out باید آماده شود.

در زمان اجرای پروژه و در بازه‌های زمانی مشخص نسبت به بررسی هزینه‌های پروژه و میزان و علت انحراف آن از برآوردهای اولیه گزارشات لازم را به مدیریت پروژه ارائه کرد.

معمولا پروژه‌های بزرگ توسط شرکت‌های پروژه محور انجام می‌شود، این شرکت‌ها بنا به نوع پروژه دارای تشکیلات بزرگ و وسیعی جهت زمان بندی و مدیریت پروژه‌های مختلف هستند. حجم مالی بعضی از این پروژه‌ها مثل پروژه‌های نفتی، میلیاردها دلار می‌شود که باید فعالیت ده‌ها هزار نفر و صدها شرکت مختلف را در سراسر جهان کنترل و هماهنگ کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وطن جاب

مجموعه وطن جاب به منظور رفع نیاز متخصصین گرامی در نبود منبع آگهی استخدامی مناسب در سطح کشور راه اندازی شده است. هدف از مجموعه وطن جاب، انتشار کلیه آگهی استخدام جراید در سطح کشور بوده است به گونه ای که متخصصین گرامی در فرایند کاریابی خود، با عضویت در سایت، بدون نیاز به هیچ منبع دیگری به تمامی آگهی های استخدامی در سطح کشور در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت دسترسی داشته باشند.

اطلاعات تماس
  • 026362*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

کار و استخدام