اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139710273410810095

بهترین و موثرترین روش‌های درمان بواسیر چیست؟

کد: 139710273410810095

https://goo.gl/xs485s

، تهران , (اخبار رسمی): درمان بواسیر یا هموروئید بسیار آسان و بی دردسر است اما تصوراتی که مردم از بیماری بواسیر یا هموروئید دارند همیشه باعث شده است تا این بیماری در لفافه باقی بماند و کمتر کسی حاضر به حرف زدن درباره آن باشد.

بهترین و موثرترین روش های درمان بواسیر یا (هموروئید) چیست؟
بهترین و موثرترین روش‌های درمان بواسیر چیست؟

بواسیر یا هموروئید در اثر کشیدگی و پارگی مویرگ‌ها و رگ‌های ناحیه‌ی مقعد به وجود می‌آید. گاهی در اثر برخی عوامل مانند یبوست و بارداری فشار بیش از اندازه‌ای به رگ‌های ناحیه‌ی مقعد وارد می‌شود. این فشار و کشش بیش از اندازه می‌تواند باعث کشیدگی، پارگی، تورم و از هم گسیختگی رگ‌های ناحیه مقعد شود و با توجه به میزان صدمات وارده به رگ‌ها درجات مختلفی از بیماری بواسیر را به وجود بیاورد که عبارتند از:

درجه 1 : بواسیر دارای علائم بیرون‌زدگی نیست و همراه با اجابت مزاج خون روشن دفع می‌‌شود.

درجه 2 : بواسیر دارای علائم بیرون‌زدگی است ولی به صورت خود به خود به داخل باز می‌شود.

درجه 3 : بواسیر دارای علائم بیرون‌زدگی است ولی فقط با کمک دست به داخل باز می‌شود.

درجه 4 : بواسیر دارای علائم بیرون‌زدگی است و به داخل باز می‌شود.

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

بواسیر رابطه مستقیمی با تغذیه و سبک زندگی افراد دارد از همین رو می‌توان با استفاده از درمان خانگی و با کمک روش‌های موثر و ساده‌ای که در این روش وجود دارد تا حد زیادی علائم و نشانه‌های بواسیر را کنترل کرد و کاهش داد. قبل از معرفی روش‌هایی برای درمان خانگی بواسیر 2 نکته زیر را باید در نظر گرفت.

درمان خانگی بواسیر از دیدگاه پزشکی به عنوان خط درمان به حساب نمی‌آید بلکه روشی تکمیلی برای کنترل و کاهش علائم و نشانه‌های بواسیر است که می‌توان در کنار سایر روش‌های درمانی از آن استفاده کرد.

قبل از آغاز درمان خانگی با پزشک متخصص خود درباره وضعیت علائم و درجه‌ی بواسیر مشاوره داشت. درمان خانگی بواسیر زمانی اثربخشی لازم را دارد که بواسیر در درجات بسیار خفیف خود قرار دارد و علائم و نشانه‌های آن پیشرفت نکرده است.

چند روش موثر برای درمان خانگی بواسیر:

نوشیدن 8 الی 9 لیوان آب در طول روز

مصرف منابع غنی فیبر مثل میوه‌ها و سبزیجات تازه

پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی

استفاده از کیسه یخ برای تسکین و درمان درد بواسیر و التهابات ناشی از بواسیر

نشستن در وان آب گرم به مدت 20 دقیقه در روز برای درمان خونریزی بواسیر و درد آن

پرهیز از زور زدن و نشستن طولانی مدت در توالت

کنترل استرس

تحرک کافی روزانه

درمان بواسیر با لیزر یا هموروئید

وقتی صحبت از راه درمان بواسیر می‌شود یعنی مداخلات پزشکی مطرح است. اما این لزوما به معنی استفاده از تیغ و چاقوی جراحی نیست. پیشرفت علم باعث شده تا تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای در حوزه پزشکی و درمان بیماری‌ها به وجود بیاید که مراحل درمان بیماری‌ها را به مراتب راحت‌تر و نتایج آن را موفقیت آمیزتر کند. جدیدترین و آخرین متدی که برای درمان انواع بواسیر در حال حاضر وجود دارد درمان بواسیر با لیزر است روشی نوین و کاملا بدون درد و خونریزی که با بالاترین درجه موفقیت و بدون امکان بازگشت مجدد بیماری می‌توان برای همیشه به درد و خونریزی بواسیر پایان داد و بدون نیاز به بستری و بیهوشی دوباره زندگی عادی را از سر گرفت.

درمان سنتی بواسیر یا (هموروئید)

اطبای طب سنتی نسخه‌های و داروهای طبیعی زیادی را برای درمان بواسیر معرفی کرده‌اند. البته با وجود روش‌های پزشکی و نوین امروزی، روش‌های سنتی قطعا به عنوان راه درمان بواسیر و درمان قطعی شناخته نمی‌شوند ولی با این حال برخی از روش‌های درمان گیاهی بواسیر که بر پایه طب سنتی قرار دارند اثربخشی خوبی برای کاهش و کنترل علائم و نشانه‌های بواسیر از خود نشان داده‌اند که می‌توانند به عنوان درمان تکمیلی و برای بواسیرهایی که دارای درجات خفیفی هستند مورد استفاده قرار گیرند.

چند روش موثر برای درمان سنتی بواسیر در طب سنتی:

استفاده از پنبه آغشته به سرکه سیب به صورت مستقیم بر روی ناحیه مقعد

استفاده از ژل آلوئه ورا برای درمان خونریزی بواسیر، تسکین درد و التیام زخم و التهابات بواسیر

استفاده از روغن درخت چای برای تسکین درد و ضدعفونی کردن محل بواسیر

استفاده از روغن کرچک برای محل آسیب دیده به صورت مستقیم برای کاهش عفونت و التهاب

استفاده از روغن نارگیل طبیعی و استعمال آن به صورت مستقیم برای کاستن التهابات بواسیر

مصرف انواع میوه‌های ملین

استفاده از برش لیمو برای بواسیر به صورت مستقیم برای کاهش درد و عفونت

درمان بواسیر با رابربند یا کش پلاستیکی یا (هموروئید)

روش رابربند یا استفاده از کش لاستیکی یکی از روش‌های نسبتا کم تهاجمی کم خطر برای درمان بواسیر یا هموروئید است که به وسیله قطعه‌ای پلاستیکی و انعطاف‌پذیر زائده‌ی هموروئید را در محل رگ می‌بندند و جریان خون آن را قطع می‌کنند. در نتیجه این قسمت طی 1 الی 2 هفته کوچک شده و به مرور زمان بافت آن از بین می‌رود و خود به خود جدا می‌شود. روش رابربند صرفا برای بواسیرهای نوع داخلی قابل استفاده است و به درمان خونریزی بواسیر کمک زیادی می‌کند ولی برای درمان بواسیرهای خارجی یا انواع پیشرفته‌ی بواسیر که بیرون‌زدگی‌ها و زائده‌های آن متورم شده و در اطراف مقعد کاملا قابل مشاهده هستند اصلا گزینه مناسبی نیست.

مزایا درمان بواسیر با رابربند یا هموروئید

با وجود اینکه روش درمان بواسیر با رابربند بسیار دردناک و سخت است ولی همچنان بسیاری از افراد برای درمان بواسیر داخلی خود این روش درمانی را انتخاب می‌کنند. چون معتقدند هم نتیجه بهتری دارد و هم عوارض و خطرات کمتری ضمن اینکه از نظر هزینه درمان هم به مراتب از هزینه درمان جراحی مناسب‌تر است.

اگر زائده بواسیر مختصر باشد می‌توان در مطب دکتر و به صورت سرپایی با کمک روش رابربند به آن پایان داد ولی اگر تعداد و وسعت بافت‌های آسیب دیده ناشی از بواسیر زیادتر باشد بیمار نیاز به بستری و بیهوشی عمومی دارد و در پایان باید گفته شود که دوره نقاهت این روش هم نهایتا تا 48 ساعت پایان می‌یابد و فرد می‌تواند به شرایط عادی زندگی خود باز گردد.

درمان دارویی بواسیر یا هموروئید

درمان دارویی یکی از اولین خط درمان‌های پزشکی برای درمان بواسیر حساب می‌شود ولی باید گفت که به وسیله داروها نمی‌توان بواسیر را به صورت کامل درمان کرد به عبارت دیگر داروها راه درمان بواسیر به حساب نمی‌آیند بلکه کمک می‌کنند تا بتوان علائم و نشانه‌های آزاردهنده بواسیر را کنترل کرد و تا حد زیادی کاهش داد. در نتیجه اگر بواسیر در مراحل اولیه و ابتدایی تشخیص داده شود و علائم و نشانه‌های آن در حد خفیف باشند می‌توان با کمک برخی داروها و به خصوص پماد آنتی هموروئید تا حد زیادی روند درمانی آن را تسهیل کرد. اما تشخیص نوع دارو و تجویز آن با پزشک معالج است

آنتی بیوتیک‌ها برای کنترل عفونت

مسکن‌های فاقد کدئین برای کنترل درد

ضد التهاب‌ها برای کنترل تورم و التهابات

داروهای استروئیدی موضعی

داروهای بی حس کننده موضعی

داروهای قابض کننده

پماد آنتی هموروئید

درمان بواسیر با اسکلروتراپی یا هموروئید

اسکلروتراپی نوعی روش درمان پزشکی است که در آن پزشک ماده مخصوصی را با نام اسکلروزانت را به طور مستقیم  به رگ‌های خونی آسیب دیده و متورم تزریق می‌کند. در اثر تزریق این ماده رگ‌های خونی تحریک می‌شوند و جریان خون در آنها متوقف می‌شود. این شیوه از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی است که کاربردهای گسترده‌ای برای درمان رگ‌های واریسی پا دارد اما اخیرا تکنیک‌ها و متدهای آن پیشرفته‌تر و تکمیل‌تر شده است و برای درمان بواسیر هم مورد توجه قرار گرفته است.

همان طور که پیشتر اشاره شد بواسیر در اثر کشیدگی و التهاب رگ‌های خونی ناحیه مقعد به وجود می‌آید به همین دلیل برای درمان بواسیر می‌توان از روش اسکلروتراپی کمک گرفت و با کمک آن به التهابات عروق خونی هموروئید پایان داد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توان به سایت کلینیک مهنا مراجعه کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک مهنا

کلینیک مهنا مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی از جمله: فیستول مقعدی، کیست مویی، شقاق، بواسیر (هموروئید) و زگیل تناسلی با به روز ترین متد جراحی (لیزر درمانی)

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان