اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139711013421610704

میکا نسوز چیست؟

کد: 139711013421610704

https://goo.gl/iA3Djg

، تهران , (اخبار رسمی): برای اینکه میکا جهت استفاده تجاری آماده شود آن را به صورت ورق در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف برش می‌دهند که آن را ورق میکا (Mica Sheet) گویند. از ورق میکا برای ساخت واشرهای عایق الکتریکی نیز استفاده می‌شود.

میکا نسوز
انوع میکا عبارت است از : رول میکا ، نوار میکا ، ورق میکا ، صفحه میکا

از میکا در عایق‌بندی کابل‌ها به شکل نوار میکا استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای مهم میکا رولی در داخل کوره القایی برای صنایع ذوب فلزات و ریخته‌گری است

میکا یک عنصر معدنی طبیعی که دارای سطح شیشه‌ای مانند مسطح، شفاف و قابل ارتجاع (خاصیت کشسانی) است. عمده ترکیبات آن سیلیکات، آلومینیوم، پتاسیم، منگنز، آب و آهن است.

میکا دارای بیشترین سطح از سیلیس در بین مواد معدنی است از این رو بیشترین استفاده رو از صنایع مختلف گرفته تا کاربردهای شخصی دارد.

میکا از کجا می‌آید؟

میکا دارای مشخصات فیزیکی استثنایی است. به طور طبیعی می‌توان آن را در سراسر جهان پیدا کرد، به ویژه در حضور سنگ‌های پالئوزوئیک (کهن زیست) و رسوبات قابل. میکا به طور عمده در هند، ماداگاسکار، کانادا و ایالات متحده و روسیه استخراج می‌شود.

استخراج سنگ سخت میکا نیاز به حفاری و انفجار دارد، پس از انفجار سنگ‌های معدن میکا به اندازه‌های قابل حمل بریده می‌شود و تسط کامیون‌ها به کارخانه فرآوری برده می‌شود جایی که در آن میکا، کوارتز و فلدسپات استخراج می‌شود.

چند نوع میکا وجود دارد؟

از هفت‌گونه مشترک میکا، تنها مسکوویت (که در آن عنصر پتاسیم زیاد است) و فلوگوپیت (که در آن عنصر منیزیم زیاد است) از اهمیت بسیاری برای صنعت برخوردار هستند.

میکا موسکوویت و میکا فلوگوپیت چیست؟

میکا موسکوویت که به نام‌های میکا سفید یا میکا هندی هم نامیده می‌شود، دارای استقامت ولتاژ بهتری نسبت به میکا فلوگوپیت است. از همین رو میکا موسکوویت برای کاربردهای نظیر موتورهای برق و ژنراتورها ترجیح داده می‌شود.

از فلوگوپیت در صنایع تهیه لوازم عایق الکتریکی، تهیه طلق، کاغذ و سنگ‌های نسوز، لاستیک سازی، سرامیک‌سازی و … استفاده می‌کند.

چرا میکا برای عایق برق استفاده می‌شود؟

دارای قدرت دی الکتریک بسیار بالا، اتلاف الکتریکی کم، مقاومت ویژه بالای سطح و حجم، پایداری حرارتی عالی و قدرت قوی برشی و کششی است.

برخی از خواص میکا چیست؟

 • میکا به طور کامل نسبت به عمل مولکولی آب، اسید، قلیایی‌ها، روغن‌ها و حلال‌ها بی اثر است.
 • غیر قابل اشتعال
 • تحمل دمایی تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد
 • مقاوم در برابر اکسید کننده تخلیه الکتریکی
 • مقاومت دی الکتریک بزرگتر از ۲۵ کیلو ولت، میلیمتر است. میکا مقاومت زیادی در برابر خوردگی و فرسایش الکتریکی دارد.

انوع میکا عبارت است از: رول میکا، نوار میکا، ورق میکا، صفحه میکا.

نوار نسوز میکا چیست؟

نوار نسوز میکا ترکیبی از پارچه فیبرشیشه‌ای، کاغذ میکا و فیلم پلی اتیلن ترفتالات آغشته شده با اپوکسی پلی استر است.

نوار میکا  برای کابل‌های کنترل، کابل‌های ابزار دقیق و کابل‌های ثبت سیگنال که امنیت زیادی در صنایع و تجهیزات استراتژیک (مانند بیمارستان‌ها ، سکوهای نفتی، تونل‌های راه آهن و تاسیسات صنعتی و نظامی) در شرایط آتش سوزی یا در محیط‌های با درجه حرارت بالا (تا ۹۵۰ درجه سانتی گراد میکا نوار طبیعی و ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد برای نوار میکا مصنوعی) دارند، به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به انعطاف پذیری قابل توجه و استحکام کششی بالا نوار نسوز میکا، می‌توان آن را به راحتی در تجهیزاتی که با نوار کار می‌کنند در سرعت بالا (تا ۳۰۰۰ دور در دقیقه) استفاده کرد.

نوار میکا فاقد هرگونه آزبست، هالوژن و گازهای سمی است.

ویژگی‌های نوار میکا:

– مقاوم در برابر انتشار شعله و عملکرد در شرایط سخت آتش (حتی تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد)

– ضد آب و مقاوم در برابر شوک و لرزش

ورق میکا چیست؟

برای اینکه میکا جهت استفاده تجاری آماده شود آن را به صورت ورق در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف برش می‌دهند که آن را ورق میکا (Mica Sheet) گویند. از ورق میکا برای ساخت واشرهای عایق الکتریکی نیز استفاده می‌شود. ورق میکا در پشتیبانی مکانیکی و عایق الکتریکی در کابین‌های ولتاژ بالا نیز استفاده زیادی دارد همچنین از ورق میکا به عنوان جایگزینی مناسب برای پانل‌های آزبست در دستگاه‌های پرس فورج (پرس فورج سرد و گرم) و پرس هیدرولیک.

ویژگی‌های ورق میکا:

– ثابت دی الکتریک بالا

– حرارت عالی مقاومت

– انعطاف پذیری عالی

– می‌توان آن را به قطعات فوق العاده نازک تقسیم کرد.

کاربردهای ورق میکا:

 • تراشه‌های بخاری برقی
 • شاخص سطح آب
 • عایق بندی
 • خازن‌ها
 • در صنایع هوایی و هوافضا

میکا رولی:

همانطور که همه می دانیم میکا رولی از ورق عایق ساخته شده توسط میکا تولید می‌شود یا از ترکیب با لایه‌های تقویت شده (مسلح شده) مانند پارچه نسوز فایبر گلاس، پارچه نسوز سرامیکی یا حتی برخی از لایه‌های تقویت شده خاص، برای اهداف مختلف از جمله عایق الکتریکی و یا عایق حرارتی ساخته می‌شود.

از میکا مواقعی که بخواهیم در عایق بندی کابل‌ها و … استفاده شود آن را برش داده و به شکل نوار میکا استفاده می‌شود.

یکی از کاربردهای مهم میکا رولی در داخل کوره القایی برای صنایع ذوب فلزات و ریخته گری است، میکا رولی که بعضی اوقات آن را میکای لغزنده نیز نام می‌برند.

این نوع رول میکا در درجه اول  برای عایق الکتریکی میان کویل و مواد مذاب همچنین جداسازی کویل از جداره نسوز در کوره‌های  القایی بدون هسته طراحی شده است با این عمل عمر بوته‌های ذوب فلزات زیاد شده و در نتیجه باعث کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن می‌شود. همچنین با چسباندن میکا رولی به دیواره کوره از اتلاف گرما جلوگیری می‌شود.

نوار میکا، میکا نواری

نوار میکا، میکا نواری یا (Mica Tape) گزینه خوبی برای عایق سیم‌ها و کابل‌های برق است زیرا به طور استاندارد می‌تواند از ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد حرارت و گرما را تحمل کند و خاصیت خود را از دست ندهد.

حفاظت از کارگران و ماشین آلات، بهینه سازی فرآیندهای تولید و صرفه جویی در انرژی همواره از اصلی‌ترین اولویت‌های کاری شرکت VonRoll بوده است. این شرکت با تولید نوار میکا نسوز با استانداردهای جهانی و عرضه آن به دیگر کشورها گام بلندی در تحقق این اولویت کاری برداشته است.

نوار میکا تولیدی این شرکت از مرغوب‌ترین و بهترین نوع در دنیا است و به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر حرارت، فشار و جریان برق از خود نشان می‌دهد در بسیاری از صنایع بزرگ دنیا کاربر دارد.

 • کشتی سازی
 • ساخت و تعمیر انواع هواپیما
 • کابل های فشار قوی
 • کوره و دیگ های بخار 

این نوار می‌تواند به صورت ثابت و مداوم از ۲۰۰ تا ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد و بسته به شرایط محیطی و فشاری تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد دما را تحمل کند.

صفحه میکا

صفحه میکا (Mica Plate) جهت ساخت قطعات، با کاربردهای الکترومکانیکی و ترمو مکانیکی در تجهیزات و ادوات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از ویژگی‌های صفحه میکا می‌توان به:

 • مقاومت عالی در برابر حرارت ( تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد )
 • عایق الکتریکی بسیار قوی
 • مقاومت در برابر نفوذ مواد شیمیایی به ویژه روغن و گریس
 • هدایت حرارتی ناچیز
 • استحکام مکانیکی بالا
 • سازگاری با محیط زیست و عاری از آزبست و غیر سمی بودن اشاره کرد

برخی از موارد استفاده صفحه میکا نسوز عبارتند از :

 • در اتصالات ایستگاه‌های گاز به دلیل استحکام مکانیکی بالا در برابر فشار و مقاومت در برابر نشت گاز
 • در ساختمان کوره‌های القایی به دلیل برخورداری از خواص عایق الکتریکی خوب و قابلیت نفوذپذیری در امواج فرکانس بالا
 • در فرایند قالب گیری صنایع شیشه سازی به دلیل ویژگی‌های حرارتی مناسب و مقاومت در برابر سایش
 • عایق مکانیکی در شرایط کار با ولتاژهای بالا

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

فروشگاه نسوز آوران آترا

نسوز آوران آترا از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را در زمینه تامین و تجهیز نیازمندیهای صنعت نفت ، گاز ، پتروشیمی و نیروگاهی آغاز کرد. این فروشگاه با توجه به توانمندی های خاص خود در بالا بردن کیفیت و پایین آوردن قیمت تمام شده محصول ، کسب رضایت مشتریان را جزو الگوهای اصلی خود قرار داده است. فروش انواع فرآورده های نسوز ، سیلیکون ، میکا ، فایبرگلاس ، نخ ، پارچه ،تفلون ، ورق ، واشر ، پتو و ...

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید