اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139711173461210401

واژه نامه استارتاپی

کد: 139711173461210401

https://goo.gl/uP2bG3

، مشهد , (اخبار رسمی): در این مقاله راجع به واژه نامه استارتاپی صحبت می‌شود و اصطلاحات رایج در حوزه استارتاپ بررسی می‌شود.

واژه نامه استارتاپی
واژه نامه استارتاپی

Angel Investors: فرشتگان کسب و کار، اشخاصی هستند که با ورود خود به یک استارتاپ، به غیر از امید، تجربه، شبکه افراد و سرمایه می‌آورند. تفاوت آن‌ها با سرمایه‌گذاران معمولی در ریسک‌پذیری بالا، نوع مشارکت آن‌ها و میزان زمانی است که بروی استارتاپ می‌گذارند.

Anti Dilution Right: حق جلوگیری از رقیق شدن سهام، شخصی که دارای این حق باشد، می‌تواند به مدت معینی از رقیق شدن سهام خود که به واسطه جذب سرمایه اتفاق می‌افتد جلوگیری کند. درصد سهم کلیه سهامداران یک شرکت با جذب سرمایه جدید از طریق شخص ثالث، کاهش می‌یابد (رقیق می‌شود) بخشی از سهام که دارای حق جلوگیری از رقیق شدن باشد، مشمول این کاهش نمی‌شود.

Bootstrapping: به فرایند راه‌اندازی یک کسب و کار می‌گویند که از ابتدای آن خودکفا است. به این معنی که بدون نیاز به کمک و منابع مالی خارجی ادامه می‌یابد. در دنیای استارتاپ، صاحبان یک کسب و کار می‌توانند با استفاده از سود فعالیت‌شان و سرمایه گذاری آن در همان استارتاپ، کنترل شرکت را حفظ می‌کنند

Burn Rate: به میزان هزینه‌کرد یک استارتاپ در زمان مشخص می‌گویند. مبلغی است که یک استارتاپ در حال حاضر به طور ماهانه خرج می‌کند تا جوابگوی مخارج خود قبل از سوددهی اولیه باشد.

Elevator Pitch: اگر در یک آسانسور با یک سرمایه گذار همراه شوید و فقط ۶۰ ثانیه وقت داشته باشید که تا ایده خود و دلیل اینکه ارزش سرمایه گذاری دارید را به او بگویید، چه خواهید گفت؟ اگر نتوانید ایده خود را در ۶۰ ثانیه طوری بیان کنید که همه متوجه شوند، احتمالا یک جای کار ایراد دارد. به طور کلی ارائه آسانسوری شامل معرفی مشکل، راه حل، مشتریان و معرفی تیم کارآفرین یا صاحبان ایده است.

NDA یا Non-Disclosure Agreement: قرارداد محرمانگی اطلاعات، توافقی است که بر اساس آن یک یا هر دو طرف موظف به حفظ اسراری هستند که بین یکدیگر مبادله می‌کند. ممکن است شما در صورت زیر پا گذاشتن آن دچار دردسر می‌شوید، پس حتما با دقت این قرارداد را بخوانید.

Pivot: زمانی که یک شرکت به دلیل اینکه بازدهی ندارد تغییر جهت و مواضع می‌دهد. برای مثال، تغییر در قسمتی از محصول یا تمرکز بروی یک ویژگی خاص یا بررسی مجدد مشتریان و تمرکز کردن بر دسته‌ای خاص از مشتریان خود.

ROI: بازده سرمایه گذاری یا بازگشت سرمایه، نسبت پول به دست آمده از سرمایه گذاری به سرمایه اولیه است.این عدد معمولا به صورت درصد بیان می‌شود. با این شاخص می‌توان فهمید که یک شرکت تا چه حد از سرمایه‌اش برای سودآوری بیشتر استفاده بهینه کرده است. لذا هرچه این شاخص بالاتر باشد فرصت سرمایه گذاری جذاب‌تر است.

Seed Funding: سرمایه بذری، یک گیاه  از یک بذر شروع به رشد می‌کند. بیشتر استارتاپ‌ها نیز برای رشد خود به میزان معینی از جذب سرمایه نیاز دارد تا رشد کنند، به این سرمایه که در مراحل اولیه در اختیار استارتاپ قرار می‌گیرد، سرمایه بذری گفته می‌شود.

Venture Capital: سرمایه کارآفرینانه (خطر پذیر سابق!)، شرکت سرمایه گذاری است که منابع مالی و خدمات مدیریتی را در اختیار شرکت‌های در حال رشد قرار می‌دهد. استارتاپ‌ها نیز از این امکانات به منظور توسعه محصول، جذب مشتری و افزایش نفوذ بازار استفاده می‌کنند. شرکت سرمایه‌گذار را VC فیرم (VC Firm) و به سرمایه‌ای که به شرکت در حال رشد داده می‌شود سرمایه کارآفرینانه (مخاطره پذیر) (Venture Capital) گفته می‌شود.

Vesting: در واقع به نوع تخصیص سهامی می‌گویند که بنیانگذاران را در برابر یکدیگر محافظت می‌‌کند. به طور مثال اگر ۲ بنیانگذار هر کدام ۵۰ درصد شرکت را داشته باشند و قرار باشد سهام خود را طی ۵ سال (به صورت وستینگ) دریافت کنند، در صورتی که یکی از آنها پس از ۲ سال از شرکت خارج شود (مثلا توسط گوگل استخدام شود!) تنها ۲۰ درصد از سهام شرکت را خواهد داشت و در واقع ۳۰ درصد باقیمانده به سهامدار دیگر برمی‌گردد. وستینگ سهام، بنیانگذاران را از هم محافظت می‌کند، ریسک را کاهش می‌دهد و اجازه می‌دهد که تنها نگرانی پیشرفت استارتاپ باشد.

 پردیس ثبت با دانش و تجربه کارشناسان خود بالاترین سرعت و کیفیت امور ثبتی را تضمین می‌کند.

علاقه‌مندان برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصان حوزه حقوق می‌توانند با شماره 28427623 تماس حاصل کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پردیس ثبت

موسسه حقوقی ثبت پردیس متخصص در انجام امور ثبت شرکت ها و ثبت برند تجاری و مجوز های اینترنتی

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

حقوقی و قانون