اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139711293486811026

چه خوراکی‌هایی دارای فیبر غذایی هستند؟

فیبر غذایی در چه گروه غذایی یافت می‌شود و فواید آن برای بدن

کد: 139711293486811026

https://goo.gl/oYMV9t

، تهران , (اخبار رسمی): فیبر غذایی یا خوراکی جزیی از مواد تشکیل‌دهنده گیاهان است و مصرف آن خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت، سرطان کولون و اختلالات قلب را کاهش می‌دهد و عدم مصرف این ماده مغذی خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر فشارخون بیماری‌های قلبی و عروقی، یبوست، اسهال و سرطان روده یا همان سرطان کولون را افزایش می‌دهد.

فیبر غذایی در چه گروه غذایی یافت می شود و فواید آن برای بدن
فیبر غذایی در چه گروه غذایی یافت می‌شود و فواید آن برای بدن

فیبر غذایی اثرات مثبت بسیاری بر روی بدن دارد و دو نوع محلول و غیرمحلول دارد، فیبر محلول در آب به شکل ژل است و هضم را تسریع می‌بخشد ولی فیبر نامحلول قابلیت این را دارد که تا ۲۰ برابر خود آب جذب کند

فیبر غذایی یا خوراکی جزیی از مواد تشکیل دهنده ی گیاهان است که مصرف آن در حفظ سلامت بدن به خصوص دستگاه گوارش تاثیرگذار است و حتی در برخی موارد می تواند اثرات درمانی نیز داشته باشد. این ماده غذایی توسط دستگاه گوارش انسان قابل هضم نیست ولی به تسهیل فرآیند گوارش کمک می‌کند. مصرف فیبر، خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت، سرطان کولون و اختلالات قلب را کاهش می‌دهد و عدم مصرف این ماده مغذی خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر فشارخون بیماری های قلبی و عروقی، یبوست، اسهال و سرطان روده یا همان سرطان کولون را افزایش می‌دهد.

فیبر غذایی چیست و در کدام گروه غذایی یافت می‌شود؟

فیبر غذایی یک نوع ماده غذایی یا پایه گیاهی است، که اثرات مثبت بسیاری بر روی بدن دارد، این ماده در دو نوع محلول و غیرمحلول یافت می‌شود، فیبر محلول در آب به شکل ژل وجود دارد و هضم را تسریع می‌بخشد ولی فیبر نامحلول قابلیت این را دارد که تا ۲۰ برابر خود آب جذب کند، فیبر باعث حرکات روده شده و انبساط دیواره درونی روده بزرگ را به همراه دارد. در واقع می‌توان گفت عملکرد فیبر به گونه‌ای است که آب موجود در روده را به خود جذب کرده و حجم مدفوع را افزایش می‌دهد در نتیجه در بهبود عملکرد دستگاه گوارش موثر است. خوراکی‌های دارای فیبر به این شرح است:

میوه‌هایی همچون آووکادو، گلابی، توت فرنگی، تمشک، بلوبری، نارگیل، انجیر و …

سبزیجاتی مثل کنگر فرنگی، نخود فرنگی،بامیه، کدو،کلم بروکسل، شلغم و …

حبوباتی مثل لوبیای سیاه، نخود، لوبیاچیتی، لپه، عدس

دانه‌های خوراکی مثل آجیل، تخم کتان، دانه‌های چیا، کینوا

فواید فیبر غذایی

مهمترین فواید ذکر شده برای فیبر به این شرح است:

سلامت قلب

تنظیم قند خون

حساسیت‌ها ی خوراکی و آسم

افزایش طول عمر

بهبود عملکرد دستگاه گوارش

پیشگیری از سرطان

استحکام استخوان‌ها

سم زدایی بدن

درمان یبوست

کاهش وزن

تعریف فیبرهای غذایی نامحلول

فیبر نامحلول در آب حل نمی‌شود، ولی قابلیت جذب آب به میزان زیاد را دارد به گونه‌ای که قادر است در حدود ۲۰ برابر وزن خود، آب جذب کند، از همین رو این فیبر در روده تجمع کرده و علاوه بر تنظیم سطح PH روده، در افزایش حرکات آن نیز موثر است. فیبر نامحلول مواد سمی موجود در روده را از بدن دفع کرده و در پیشگیری از بیماری‌هایی نظیر دیورتیکل و بواسیر (هموروئید) موثر است، زیرا که این نوع فیبر به عنوان منبع غذایی برای باکتری‌های روده به شمار نمی‌رود و در نتیجه باکتری‌ها نمی‌توانند رشد کرده و تکثیر شوند و تولید گاز روده‌ای یا نفخ کنند. آجیل، دانه‌های خوراکی، سیب‌زمینی، میوه‌ی با پوست و میوه‌های سبز از منابع این نوع فیبر به شمار می‌روند.

فیبر غذایی سلولز و انواع آن

سلولز مولکولی بزرگ است که از هزاران رشته تشکیل شده است، این مولکول یکی از انواع فیبرهای نامحلول است که ساختار اولیه دیواره سلولی گیاهان را تشکیل می‌دهد،فیبر سلولز توسط روده بزرگ انسان قابل هضم نیست و روده آن را بدون تغییر دفع می‌کند، این نوع ماده فاقد هر گونه کالری است و غذا به حساب نمی‌آید. انواع فرم های سلولز به این شرح است:

α – سلولز: این فرم از سلولز در محلول ۱۷٫۵ درصد از هیدروکسید سدیم در ۲۰ درجه سانتیگراد حل نمی‌شود.

β – سلولز: β – سلولز در این محلول حل شده اما به محض اسیدی کردن محلول ته‌نشین می‌شود.

γ – سلولز: در محلول ۱۷٫۵ درصد هیدروکسید سدیم حل می‌شود اما با اسیدی شدن محلول ته‌نشین نمی‌شود.

همی سلولز: این نوع سلولز در دیواره سلول های گیاهی یافت می‌شود.

علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت دکتر عابدیان مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیژن عابدیان

کلییک دکتر بیژن عابدیان ارائه کننده بهترین خدمات درمانی در زمینه بیماری های نشیمنگاهی( بواسیر یا هموروئید، شقاق، فیستول، کیست مویی) به روش روز دنیا توسط بهترین دستگاه ها و کادری مجرب

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان