اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139712143536711026

آیا وجود خون در مدفوع خطرناک است؟

علت وجود خون در مدفوع نوزادان و بزرگسالان چیست؟

کد: 139712143536711026

https://goo.gl/3kRkHk

، تهران , (اخبار رسمی): یکی از مواردی که از طریق مدفوع می‌توان به وجود بیماری یا مشکلی در بدن پی برد وجود خون در مدفوع است. پدیده‌ای که عادی نیست و نیاز به رسیدگی‌های پزشکی دارد تا علت دقیق آن مشخص شود و بلافاصله هم باید اقدامات درمانی لازم را آغاز کرد.

علت وجود خون در مدفوع نوزادان و بزرگسالان چیست؟
علت وجود خون در مدفوع نوزادان و بزرگسالان چیست؟

از مهم‌ترین علل وجود خون در مدفوع بواسیر، شقاق، بیماری التهابی روده، سرطان روده و ... است و برای تشخیص بهتر باید بیمار آندوسکوپی، کولونوسکوپی و تست‌های آزمایشگاهی انجام دهد

مدفوع عاملی است که می‌تواند بیانگر خوبی از وضعیت سلامتی بدن باشد. یکی از مواردی که از طریق مدفوع می‌توان به وجود بیماری یا مشکلی در بدن پی برد وجود خون در مدفوع است. پدیده‌ای که عادی نیست و نیاز به رسیدگی‌های پزشکی دارد تا علت دقیق آن مشخص شود و بلافاصله هم باید اقدامات درمانی لازم را آغاز کرد. متاسفانه به علت خجالت یا ناآگاهی برخی افراد نسبت به خطرات و عوارض این موضوع بسیاری از افراد هنگامی که با پدیده وجود خون در مدفوع روبرو می‌شوند آن را پنهان می‌کنند و خیلی دیر به پزشک معالج مراجعه می‌کنند. در این مقاله علائم و روش‌های درمان وجود خون در مدفوع بیشتر توضیح داده خواهد شد.

علل وجود خون در مدفوع

هم بزرگسالان و هم نوزادان ممکن است با وجود خون در مدفوع روبرو شوند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد شکل ظاهری مدفوع است. وجود خون در مدفوع می‌تواند به شکل‌های مختلفی دیده شود. گاهی خون به صورت واضحی همراه با مدفوع یا قبل و بعد از اجابت مزاج از بدن خارج می‌شود گاهی هم به صورت رگه‌ها و لخته‌های خون وجود دارد. در برخی موارد هم از روی رنگ مدفوع می‌توان به وجود خون در مدفوع پی برد. گاهی رنگ مدفوع تیره است که نشان می‌دهد خون مدت‌ها است در دستگاه گوارش باقی مانده است و گاهی هم رنگ مدفوع کاملا روشن و خونی است. چنین مواردی برای وجود خون در مدفوع نوزاد هم مصداق دارد.

از  مهم‌ترین علل وجود خون در مدفوع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هموروئید یا بواسیر

هموروئید یا بواسیر یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقعدی است که از مهم‌ترین علائم آن می‌توان به خونریزی و درد اشاره کرد. خونریزی که ناشی از هموروئید باشد معمولا به صورت وجود خون در مدفوع مشاهده می‌شود. بیماری هموروئید در اثر کشیدگی و پارگی عروق خونی ناحیه مقعد ایجاد می‌شود و از آنجایی که یک بیماری پیش‌رونده است نیاز به رسیدگی و درمان پزشکی دارد. عامل اصلی بسیاری از موارد ابتلا به هموروئید،  یبوست است و با مدیریت فیبر غذایی مصرفی می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد.

شقاق

شقاق هم یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری‌های مقعدی است که در اثر ایجاد ترک و شکاف در پوست ناحیه اطراف مقعد ایجاد می‌شود. از مهم‌ترین علائم شقاق می‌توان به درد و خونریزی اشاره کرد که غالبا با وجود خون در مدفوع همراه است. بسیاری از موارد شقاق به علت ابتلا به یبوست ایجاد می‌شود. فیبر غذایی عامل موثری در جلوگیری از بروز شقاق است.

دیورتیکولیت

بیماری دیورتیکولیت یکی از بیماری‌های گوارشی است که در روده‌ها رخ می‌دهد. علت اصلی این بیماری به وجود آمدن کیسه‌های کوچک در دیواره روده بزرگ است که در اثر التهاب می‌تواند خونریزی کند. این بیماری می‌تواند با درد و تب همراه باشد و به وجود خون در مدفوع منجر شود.

گاستروانتریت

گاستروانتریت یا عفونت روده  می‌تواند یکی از دلایل وجود خون در مدفوع باشد. این عفونت می‌تواند ناشی از ویروس‌ها یا باکتری‌ها باشد و حتی از یک مسمومیت غذایی ساده ایجاد شود. اسهال، استفراغ، کم خونی، وجود خون در مدفوع، سردرد و درد مفاصل از مهم‌ترین علائم این بیماری است.

بیماری التهابی روده (IBD)

کرون و کولیت اولسراتیو دو نوع اصلی از بیماری‌های التهابی روده هستند. در هر دو این بیماری‌ها بخشی از روده دچار التهاب می‌شود و با علائمی مانند اسهال، درد، خستگی و کاهش وزن همراه است و می‌تواند به وجود خون در مدفوع منجر شود.

سرطان

یکی از نادرترین علل وجود خون در مدفوع می‌تواند سرطان روده شناخته شود. با اینکه احتمال چنین موضوعی بسیار کم است اما نباید آن را نادیده گرفت. سرطان روده در برخی موارد بدون هیچ علامت خاصی است اما در بیشتر موارد با علائمی مانند وجود خون در مدفوع، خستگی و درد همراه است.

زخم معده

زخم معده می‌تواند در هر قسمتی از معده و همچنین در قسمت دوازدهه که ابتدایی‌ترین قسمت روده کوچک است ایجاد شود و به علت اینکه با خونریزی همراه است این خون می‌تواند به مرور زمان در دستگاه گوارش و روده‌ها به همراه غذا حرکت کند و در نهایت به وجود خون در مدفوع بیانجامد.

نحوه تشخیص علت خون در مدفوع

برای تشخیص علت خون در مدفوع روش‌های زیادی وجود دارد ولی قبل از هر چیز شکل ظاهری مدفوع بسیار مهم و تعیین کننده است. گاهی خونریزی در قسمت‌های فوقانی دستگاه گوارش شروع می‌شود و خون مدت زمان زیادی در دستگاه گوارش همراه با غذا می‌ماند به همین دلیل رنگ مدفوع به شدت تیره می‌شود.

گاهی وجود خون روشن و تازه به راحتی در مدفوع قابل مشاهده است و می‌توان رگه‌های لخته‌ای تازه خون را بر روی آن مشاهده کرد. چنین موضوعی نشان می‌دهد که منشا خونریزی در قسمت‌های پایین‌تر دستگاه گوارش است. اما به طور کلی پزشک برای تشخیص علت خون در مدفوع از روش‌های زیر کمک می‌گیرد:

آندوسکوپی معده

کولونوسکوپی

تست‌های آزمایشگاهی

آنژیوگرافی

رادیوگرافی مری

علائم مدفوع خونی

ظاهر مدفوع می‌تواند از اصلی‌ترین علائم مدفوع خونی به حساب بیاید. مدفوع تیره، مدفوع روشن و قرمز، وجود لخته و رگه‌های خون در مدفوع و خونریزی مشخص و واضح به دنبال دفع مدفوع، همه و همه از علائم وجود خون در مدفوع است. با این حال در برخی موارد نمی‌توان از روی ظاهر مدفوع چیزی را تشخیص داد. در چنین مواردی باید به دنبال سایر علائم و نشانه‌های وجود خون در مدفوع بود:

درد شکمی

تنگی نفس

استفراغ

ضعف و بیحالی

اسهال

تپش قلب

کاهش وزن

غش کردن

درمان خون در مدفوع در نوزادان و بزرگسالان

اولین نکته‌ای که در رابطه با آغاز درمان خون در مدفوع باید به آن توجه کرد دلیل و علت اصلی بروز این عارضه است. گاهی علت بروز این وضعیت بیماری‌هایی نظیر شقاق یا هموروئید است که یبوست عامل اصلی ایجاد آنها به شمار می‌رود. چنین بیماری‌هایی اگر در مراحل ابتدایی آن شناسایی شوند درمانی بسیار ساده و راحت دارند و حتی با روش‌های درمان گیاهی و خانگی هم قابل درمان هستند. اما گاهی علت وجود خون در مدفوع نوزادن و یا بزرگسالان بیماری‌های مربوط به روده و دستگاه گوارش است. در چنین وضعیتی پزشک با توجه به شرایط بیمار و وضعیت بیماری او درمان مناسب را برای او آغاز می‌کند و در برخی موارد که داروها پاسخ مناسبی ندهند ممکن است به سراغ عمل جراحی برود.

درمان‌های این اختلال عبارتند از:

درمان‌های دارویی

این درمان شامل مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای درمان درمان هلیکوباکتر پیلوری، داروهای خنثی کننده برای اسید معده و داروهای ضد التهاب برای درمان بیماری‌های نظیر التهاب روده بزرگ است.

عمل جراحی

این روش درمانی در صورت آسیب دیدن روده به کار می‌رود که شامل خارج کردن پولیپ از  قسمت آسیب دیده روده است. این درمان برای بیماری‌هایی نظیر سرطان، دیورتیکولیت یا بیماری التهابی روده کاربرد دارد.

علاقه‌مندان برای اطلاع بیشتر در خصوص  علت وجود خون در مدفوع می‌توانند به سایت دکتر بیژن عابدیان مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیژن عابدیان

کلییک دکتر بیژن عابدیان ارائه کننده بهترین خدمات درمانی در زمینه بیماری های نشیمنگاهی( بواسیر یا هموروئید، شقاق، فیستول، کیست مویی) به روش روز دنیا توسط بهترین دستگاه ها و کادری مجرب

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان