کد: 139802023620510057

تغذیه مناسب برای افراد مبتلا به بواسیر یا هموروئید

کد: 139802023620510057

http://bit.ly/2ISxSgj

، تهران , (اخبار رسمی): بواسیر یا همان هموروئید به التهاب بافت‌های هموروئیدی (واریسی شدن عروق) یا عروق خونی مقعد اطلاق می‌شود. این تورم در اثر وارد آمدن بیش از اندازه فشار به این ناحیه ایجاد شده و یکی از مهمترین علل آن وارد شدن فشار به مقعد در اثر دفع مدفوع سفت است و به عبارتی دیگر اسهال و یبوست‌های مکرر است.

تغذیه مناسب برای افراد مبتلا به بواسیر یا هموروئید
تغذیه مناسب بواسیر

بواسیر را می‌توان با رعایت نکات تغذیه‌ای صحیح تا حد زیادی کنترل و حتی در مراحل اولیه بیماری درمان کرد

تغذیه تاثیر مهمی بر روند بیماری بواسیر دارد. بواسیر را می‌توان با رعایت نکات تغذیه‌ای صحیح تا حد زیادی کنترل و حتی در مراحل اولیه بیماری درمان کرد.

خوراکی‌های مضر برای بواسیر

مصرف برخی از خوراکی‌ها در دوران نقاهت بیماری بواسیر می‌تواند به افزایش علائم بیماری منجر شود و بیماری را تشدید کند. مصرف خوراکی‌های فاقد فیبر و نفخ آور می‌تواند در تشدید بیماری موثر باشد. برای درمان بواسیر باید از مصرف خوراکی‌های زیر پرهیز شود:

فلفل قرمز: بهتر است برای درمان این بیماری مدتی مصرف فلفل قرمز را به تعویق انداخت. زیرا کاپسایسین موجود در فلفل در کنار مزیت‌های مختلف، معایبی نیز دارد و موجب تحریک بیماری می‌شود به علاوه این ماده با تاثیر بر روی نورون‌ها در سیستم اعصاب موجب انتقال احساس درد در بیمار می‌شود.

مصرف گوشت قرمز و چربی‌های اشباع: مصرف این خوراکی‌ها در دوران ابتلا به بیماری بواسیر توصیه نمی‌شود و بهتر است مصرف آنها را به حداقل کاهش داد. علت این است که مصرف گوشت و و چربی‌های اشباع در بروز یبوست و تشدید علائم بواسیر تاثیرگذار است. به جای استفاده از روغن‌های نباتی و کلزا می‌توان روغن‌های زیتون و کتان را جایگزین کرد.

الکل: الکل از خوراکی‌هایی است که در ایجاد این بیماری نقش دارد، پس برای درمان از مصرف الکل باید پرهیز  شود. علت این است که الکل با انبساط عروق موجب گشاد شدن آنها می‌شود و این امر التهاب عروق و تشدید بواسیر را به دنبال دارد. همچنین مصرف سیگار نیز در تشدید علائم بواسیر نقش بسیاری دارد، زیرا استعمال سیگار گردش خون در بدن را کاهش داده و مانع از تکمیل فرآیند درمان می‌شود.

مصرف ملین‌ها: مصرف ملین‌های خوراکی باید تحت نظر پزشک صورت گیرد زیرا مصرف زیاد ملین نه تنها به درمان کمک نمی‌کند بلکه با ایجاد اسهال مانع از درمان می‌شود.

خوراکی‌هایی با فیبر بالا: مصرف خوراکی‌هایی با فیبر بالا می‌تواند حجم مدفوع را افزایش دهد زیرا فیبر در بدن هضم نمی‌شود و مقدار زیادی آب به خود جذب می‌کند. افزایش حجم توده مدفوع، درد هموروئید را تشدید می‌کند.

خوراکی‌های شور: خوراکی‌های شور در حالت عادی نیز برای بدن مفید نیست. اما مصرف آن در صورتی که فرد مبتلا به بواسیر است علائم را تشدید می‌کند، زیرا سدیم موجب کم آبی بدن شده و یبوست را در پی دارد. به علاوه سدیم موجب نفخ شده و علائم بیماری را تشدید می‌کند.

محصولات لبنی: محصولات لبنی درد بیمار مبتلا به بواسیر را تشدید می‌کند. به علاوه این دسته از خوراکی‌ها، تولید گاز را افزایش داده و باعث ناراحتی می‌شود. محصولات لبنی در افزایش حجم مدفوع نقش دارند و موجب تقویت علائم بیماری می‌شوند.

قهوه: مصرف قهوه به علت دارا بودن مقادیر زیادی کافئین باعث کم آبی بدن می‌شود و با ایجاد یبوست در تشدید علائم بیماری تاثیر می‌گذارد.

تغذیه مناسب برای بهبود بواسیر

بیماری هموروئید در اغلب موارد در اثر مصرف خوراکی‌های نامناسب و نشستن‌های زیاد و فشار وارده به مقعد ایجاد می‌شود. در واقع می‌توان گفت مصرف خوراکی‌های نامناسب علت بروز یبوست است و این بیماری می‌تواند موجب افزایش فشار وارده به مقعد شود و در ایجاد بواسیر نقش دارد. مصرف خوراکی‌های حاوی فیبر می‌تواند در پیشگیری از یبوست موثر باشد، اگر بیمار، دسترسی به خوراکی‌های حاوی فیبر ندارد و یا نمی‌خواهد از آنها استفاده کند می‌تواند ملین‌های طبیعی را جایگزین آن کند. رژیم غذایی مناسب افراد مبتلا به بواسیر به این شرح است:

آب: مصرف زیاد آب برای افراد مبتلا به بواسیر و سایر افراد توصیه می‌شود. آب می‌تواند از دو طریق به درمان یبوست کمک کند. اولاً با مصرف آب مدفوع نرم شده و یبوست ایجاد نمی‌شود، دوماً برای اینکه فیبر بتواند عملکرد خود را به درستی انجام دهد نیاز به آب کافی در بدن دارد. بیمار می‌تواند برای درمان یبوست آب و نمک اپسون را مخلوط کرده و هر روز چند دقیقه در آب بنشیند. نمک اپسون باعث خروج آب از عروق خونی شده و التهاب ناشی از بواسیر را کاهش می‌دهد.

ویتامین K: نقش این ویتامین در بدن کمک به انعقاد خون است و می‌تواند در درمان بواسیر نیز مفید باشد. از منابع ویتامین K می‌توان به سبزیجات دارای برگ سبز، اسفناج، کلم پیچ، کاهو، مارچوبه اشاره کرد. 

ویتامین C: مصرف ویتامین C در کاهش التهابات ناشی از بواسیر مفید است و به احیای بافت‌های آسیب دیده ناشی از بواسیر کمک می‌کند. برای مصرف این ویتامین از دوز کم این دارو باید استفاده کرد و به تدریج به میزان آن افزود تا از اسهال نیز پیشگیری شود.

ملین‌های گیاهی: برای درمان بواسیر مصرف پسلیوم یا اسفرزه در صورتی که از فیبر گیاهی استفاده نمی‌شود توصیه می‌شود. برای این منظور می‌توان روزانه یک الی سه قاشق غذاخوری اسفرزه را در آب حل و میل کرد.

منیزیم: مصرف منیزیم از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند در حفظ آب روده موثر باشد و با دارا بودن خاصیت ملین موجب نرم شدن مدفوع شود. مصرف روزانه این ملین بین 300 تا 600 گرم است.

میوه‌های ریز: مصرف میوه‌هایی مانند شاه توت، تمشک، بلوبری، توت فرنگی، گیلاس و …به سبب دارا بودن مقادیر زیادی از فیبر می‌تواند در درمان بواسیر یا هموروئید موثر باشد. ترکیبات موجود در این میوه‌ها به درمان التهاب و تقویت جداره‌های عروق خونی کمک ویژه‌ای می‌کند. فلاونوئیدها موجود در این میوه‌ها در کاهش درد و خونریزی نیز مفید خواهد بود. به علاوه این ماده در کاهش خارش‌های موضعی و پیشگیری از عود بیماری نیز موثر است.هر چه میزان رنگ توت تیره‌تر باشد میزان آنتی اکسیدان یا فلاونوئیدها بیشتر است.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت کلینیک پایتخت مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک پایتخت

مرکز درمان بیماریهای نشیمنگاه (بواسیر، هموروئید، شقاق، فیستول، کیست مویی و زگیل تناسلی) با استفاده از تجهیزات مدرن و روز دنیا و با کادری مجرب و حرفه ای

منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان