اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139803163738312015

بررسی تاریخ تفکر سلفی گری

کد: 139803163738312015

http://bit.ly/2MxZ5Z3

، قم , (اخبار رسمی): کتاب تاریخ تفکر سلفی گری که یک جلد از مجموعه ۱۴ جلدی جریان­ شناسی سلفی گری معاصر است به بررسی تاریخ پیدایش و افکار جریان‌های سلفی در کشورهای اسلامی پرداخته است.

تاریخ تفکر سلفی گری
بررسی تاریخ تفکر سلفی گری

اما آنچه امروز به عنوان تفکرات سلفیه مطرح می شود، همان تفاسیر و برداشت های اشتباه ابن تیمیه از مفاهیمی همچون «توحید»، «سنت» و «بدعت» است که متأسفانه به اسم سلف مطرح می شود.

این مجموعه در اندازه پالتویی منتشر شده و مناسب جهت مطالعه در اوقات فراغت برای آشنایی با تاریخ تفکر سلفی گری است.

براساس آنچه در مقدمه این اثر آمده است این کتاب با هدف پرکردن بخشی از نیاز علمی موسسات و مراکز علمی در شناخت تاریخ و افکار جریان‌های سلفی و وضعیت کنونی نوشته شده است.

در این کتاب، عناوینی همچون مراحل چهارگانه تاریخ تفکر اصحاب حدیث و سلفی گری، ظهور اصحاب حدیث، ظهور اشاعره و افول اصحاب حدیث، ظهور ابن تیمیه و تأسیس مکتب سلفیه، مفهوم سلفی گری و تأسیس مکتب سلفیه به چشم می‌خورد.

نویسنده، در مقدمه کتاب می‌نویسد:

با مراجعه به کتب ملل و نحل و فرق و مذاهب می‌توان به این نتیجه رسید که تا ظهور ابن تیمیه (متوفی ۷۲۸ق.) مکتبی به نام سلفیه در تاریخ وجود نداشته و ایشان مؤسس مکتب سلفیه است.

اما از آن جهت که برداشت‌ها و تفاسیر جدید خود را به نام سلف مطرح کرد، برای بسیاری ار اهل سنت و برخی نویسندگان شیعه، مسئله مشتبه شد و نویسندگان متعددی، ایجاد مکتب سلفیه را، همان طور که ابن تیمیه می‌پسندید، تا دوران صحابه پیش بردند و عملاً به گسترش اندیشه‌های ابن تیمیه و سلفیه کمک کردند.

اما آنچه امروز به عنوان تفکرات سلفیه مطرح می‌شود، همان تفاسیر و برداشت‌های اشتباه ابن تیمیه از مفاهیمی همچون «توحید»، «سنت» و «بدعت» است که متأسفانه به اسم سلف مطرح می‌شود.

وی در بخش دیگری از مقدمه کتاب با اشاره به دلیل نامگذاری مکتب ابن تیمیه به مکتب سلفیه می‌نویسد: «باید مکتب سلفیه را مکتب ابن تیمیه نامید.»

زیرا آنچه امروزه به عنوان افکار سلف و مذاهب سلفیه در منابع و رسانه‌ها مطرح می‌شود، همان افکار ابن تیمیه است که به اسم سلف به ملت‌ها تزریق می‌شود.

اما از آن جهت که ابن تیمیه پیرو اعتقادات اصحاب حدیث است، تمامی عقاید اصحاب حدیث را می‌پذیرد. به پیروی از ابن تیمیه، بیشترِ سلفیان، به ویژه وهابیت، حدیث گرا بودند و همه عقاید اصحاب حدیث را پذیرفته‌اند.

بنابراین، در این نوشته باید از اصحاب حدیث و عقاید آنها به عنوان پیشینه تاریخی مکتب سلفیه بحث کرد. ناشر این کتاب موسسه دارالاعلام لمدرسه اهل البیت (ع) است. 

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر و خرید این کتاب می‌توانند به سایت لوشه مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

لوشه

لوشه مکانی است برای تهیه غذا! غذای روح البته ! اگه اهل مطالعه هستید به سایت ما سر بزنید ، حتما خوشحال می شید. losheh.com

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب