اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139803223755512015

معرفی کتابی در مورد غناء

کد: 139803223755512015

http://bit.ly/2MHJJ4i

، قم , (اخبار رسمی): کتاب غناء متن درس خارج فقه رهبر معظّم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای( مدظله‌العالی) در موضوع غناء و موسیقی است.

معرفی کتابی در مورد غناء
معرفی کتابی در مورد غناء

امروزه موضوع غناء و موسیقی، فراگیر و جزو مبتلابه‌ترین مسائل جامعه‌ی اسلامی است. مسلّماً بخشی از آنچه در جامعه‌ی اسلامی رواج دارد، از نوع حلالِ غناء و موسیقی نیست و بسیاری از مردم به لحاظ عدم اطّلاع از مرز دقیق غناء و موسیقی حلال و حرام، به غناء حرام مبتلا می‌شوند و به‌رغم فتوای رهبر معظّم انقلاب(مدّظلّه‌العالی) «یادگیری و تدریس موسیقی و ترویج آن و تشکیل کنسرت موسیقی با گروه خاصّ موسیقی، هرچند موسیقی حلال باشد، با اهداف عالیه‌ی نظام مقدّس اسلامی سازگار نیست.»

با این‌ همه و به‌رغم اهمیت و محل ابتلاء بودن مسئله، چندان کار علمی محققانه و همه‌جانبه، پس از پیروزی انقلاب درباره‌ی آن، صورت نپذیرفته و مردم متدیین پاسخ روشنی درباره‌ی بسیاری از مصادیق غناء و موسیقی از حوزه‌ها دریافت نمی‌کنند و کلّی‌گویی و اکتفا به سخنان و تحقیقات محقّقان نیز گرهی باز نمی‌کند.

کتاب حاضر مفهوم غناء و موسیقی حرام را تبیین می‌کند و زوایای آن را می‌کاود و از این‌ پس حوزه‌های علوم دینی باید با تطبیق دقیق مفهوم غناء و موسیقی حرام بر مصادیق آن، تکلیف متدینان و مراکز مسئول در این زمینه را روشن کنند.

درس‌نامه‌ی غناء، متن تنظیم‌شده و ویراسته‌ی ۷۵ جلسه‌ی تدریس درس خارج فقه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، رهبر معظّم انقلاب(مدّظلّه‌العالی)،  از جلسه‌ی ۲۵۰ در تاریخ ۴ آذر ۱۳۸۷ تا جلسه‌ی ۳۲۵ مورّخ ۶ بهمن ۱۳۸۸ است.

گفتنی است که این سلسله دروس که در کتاب حاضر تدوین و منتشر شده ویژگی‌هایی دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) از طولانی‌ترین دروس حوزه‌ها در موضوع خاصّی مانند غناء است که ۷۵ جلسه‌ی درسی را به خود اختصاص داده است. در حالی‌که معمولاً این بحث در حوزه‌ها با چند جلسه در یکی دو هفته سرانجام می‌‌شود.

ب) تمام احادیث غناء و متعلّقات آن، سندا و متنا به تفصیل بررسی شده و اساسا شروع بحث با بررسی احادیث مسئله است. درحالی‌که در هیچ‌یک از آثار استنباطی غناء و هیچ‌یک از دروس خارج، همه‌ی احادیث با این دقت بررسی نشده است.

ج) علاوه بر احادیث، حضرت استاد(دام‌ظلّه) به همه‌ی رساله‌های غناء و منابع، مراجعه کرده و حتی از استفتائات فقهای بزرگ معاصر، مانند امام خمینی و آیت‌الله خوئی و آیت‌الله اراکی (قدّس‌الله‌أسرارهم) هم غفلت نکرده‌اند. درحالی‌که رسم رایج آن است که معمولاً به کتاب «مکاسب» شیخ انصاری(قدّس‌سرّه) و حواشی و متعلّقات آن بسنده می‌شود.

د ) متعرض مباحث متناسب با غناء مانند رقص نیز شده‌اند.

هـ) مهم‌تر از همه‌ی نکات بالا، نداشتن مانع نفسانی در نام بردن و مراجعه کردن به آثار معاصران بلکه طلاب است. درباره‌ی امام خمینی (قدّس‌سرّه) گفته‌اند: «از اینکه از کار علمی دیگران حتی معاصران و طلاب تعریف و تمجید کند و نام ببرد هیچ مانع نفسانی نداشت.» و این امر در درس حضرت استاد و کتاب حاضر بخوبی مشهود است که از کار طلاب معاصر، هم نام می‌برند و هم به آن مراجعه می‌کنند.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کتاب غناء  می‌توانند به سایت لوشه مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

لوشه

لوشه مکانی است برای تهیه غذا! غذای روح البته ! اگه اهل مطالعه هستید به سایت ما سر بزنید ، حتما خوشحال می شید. losheh.com

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب