اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139803273774311858

سرطان پروستات در مردان و مشکلات آن

کد: 139803273774311858

http://bit.ly/2KoiVEf

، تهران , (اخبار رسمی): علت اصلی پیدایش سرطان غده پروستات مشخص نیست. عوامل مختلفی مانند سن، ارث، شغل، تغذیه و مصرف داروهای مختلف در ایجاد این بیماری مؤثر هستند.

سرطان پروستات در مردان و مشکلات آن
سرطان پروستات

سرطان پروستات، شایع‌ترین سرطان بعد از سرطان پوست در مردان است و در ۸۰ درصد مردان بالای ۶۵ سال دیده می‌شود. از هر هفت نفر، یک نفر در تمام مدت عمر خود ممکن است مبتلا به سرطان پروستات شود

هنگامی که مردان سالمند می‌شوند، ممکن است دچار مشکلات و بیماری‌های غده پروستات (Prostate Gland) شوند، بنابراین لازم است که از غده پروستات و مشکلات آن آگاهی یابند.

غده پروستات (محل و عمل آن)

غده پروستات در جلوی انتهای روده (رکتوم) و زیر مثانه (محل تجمع ادرار) و لوله‌ای که ادرار از آن خارج می‌شود قرار گرفته است. غده پروستات مایع سفید رنگی ترشح می‌کند که اسپرم‌ها (نطفه مرد) در آن فرار دارند و از آن تغذیه می‌کنند.

در دوران جوانی، پروستات به اندازه یک گردوی کوچک است، هر چه سن مردان بالاتر رود، این غده بزرگتر می‌شود و ممکن است مشکل ادراری به وجود یا حتی دچار سرطان شود. مشکلات غده پروستات متعدد است و تنها پزشک متخصص ادراری می‌تواند این بیماری‌ها را تشخیص دهد.

این مشکلات عبارتند از:

 1. تورم غده پروستات (Prostatis)
  غده پروستات ممکن است دچار عفونت میکروبی شود که باعث تورم میکروبی می‌شود که در این حالت، بیمار دچار تب و لرز در ناحیه پایین، پشت و بین پاها می‌شود و یا در هنگام دفع ادرار، درد به وجود می‌آید. اگر چنین علایمی وجود داشته باشد، باید بلافاصله بیمار به وسیله پزشک معاینه شود. تورم غده پروستات ممکن است به صورت آهسته پیشرفت کند و مزمن شود و بارها برگشت کند.
 2. بزرگی خوش خیم غده پروستات (Enlarged Prostate Gland)
  بزرگی خوش خیم غده پروستات در مردان سالمند بسیار شایع است. غده پروستات به تدریج بزرگ می‌شود و چون اطراف مجاری ادرار قرار گرفته است، بزرگی آن موجب اختلال در دفع ادرار می‌شود و فرد مبتلا نمی‌تواند به راحتی ادرار کند و یا تکه تکه و با به دفعات مخصوصا در شب ادرار می‌کند.

پزشک اندازه بزرگی پروستات را با معاینه پروستات از راه مقعد تشخیص می‌دهد به این صورت که انگشت خود را داخل مقعد بیمار می‌کند تا میزان بزرگ بودن پروستات را لمس کند. پزشک برای بررسی بیشتر از مجرای ادرار (حالب‌ها) و پروستات و مثانه، عکسبرداری با اسکن انجام می‌دهد.

سرطان پروستات، شایع‌ترین سرطان بعد از سرطان پوست در مردان است و در ۸۰ درصد مردان بالای ۶۵ سال دیده می‌شود. از هر ۷ نفر، یک نفر در تمام مدت عمر خود ممکن است مبتلا به سرطان پروستات شود. سرطان غده پروستات قبل از ۵۰ سالگی نادر است.

این سرطان، دومین علت مرگ ناشی از سرطان بعد از سرطان ریه است. سرطان پروستات معمولا بسیار آهسته رشد می‌کند و بیشتر مواقع محدود به محل خود است، به طوری که مختصر تغییری در شکل و اندازه غده پروستات به وجود می‌آید.

بعضی از انواع این سرطان به سرعت رشد می‌کند و به قسمت‌های دیگر غده پروستات و یا به استخوان‌ها، غدد النفاوی و ریه منتشر می‌شود که بسیار خطرناک است. اگر سرطان پروستات در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان آن با موفقیت انجام خواهد شد.

علایم سرطان پروستات در مراحل اولیه

بیمار ممکن است هیچ‌گونه علایمی نداشته باشد و زمانی علایم پیدا شود که سرطان پیشرفت کرده است. در برخی از مواقع ممکن است بیماری در معاینه سالیانه با آزمایش خون تشخیص داده شود. در مواردی نیز ممکن است علائم زیر در فرد مبتلا وجود داشته باشد.

 • مشکل در ادرار کردن (بیمار ممکن است زود به زود ادرار کند و یا دفع ادرار او قطع شود و دوباره جریان پیدا کند
 • درد در هنگام ادرار کردن، ادرار به راحتی و با فشار دفع نمی‌شود.
 • موقعی که شخص ادرار می‌کند، نمی‌تواند تمام آن را دفع کند.
 • دفع خون در مایع منی،
 • درد و ناراحتی ناحیه لگن و انتهای فوقانی استخوان ران،
 • اختلال در نعوظ،
 • از دست دادن وزن
 • و احساس خستگی و بی حالی

اگر مردی دچار یک یا چند علامت از علایم بالا شود، باید بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کند تا معاینات و بررسی‌های لازم از او صورت گیرد و مشخص شود که آیا دچار بزرگی غده پروستات است یا مراحل اولیه سرطان پروستات را می‌گذراند.

علل ابتلا به سرطان پروستات

علت اصلی پیدایش سرطان غده پروستات مشخص نیست. عوامل مختلفی مانند سن، ارث، شغل، تغذیه و مصرف داروهای مختلف در ایجاد این بیماری مؤثر است.

سن: سرطان پروستات در مردان سالمند، بیشتر دیده می‌شود و هر چه سن بالاتر رود، خطر ابتلا به این نوع سرطان افزایش می‌یابد.

ارث و ژنتیک: مطالعات نشان داده است که وجود سرطان پروستات در خانواده، موجب می‌شود که افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان قرار گیرند. اگر پدر یا برادر فردی دچار سرطان پروستات باشد، امکان بروز سرطان در او وجود دارد و خطر پیدایش این بیماری دو برابر است.

مطالعات نشان داده است در افرادی که دارای ژن BRCA2 هستند، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در آنها وجود دارد.

رژیم غذایی: مطالعات نشان داده است رژیم غذایی سالم، خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد. رژیم غذایی سالم (سبزیجات و میوه‌جات زیاد و گوشت کم)، ورزش، یوگا و فعالیت‌های اجتماعی، می‌تواند اثر ژن مساعدکننده برای ابتلا به سرطان پروستات را کم و حتی بی‌اثر کند. مردانی که گوشت بسیار چرب و یا گوشتی که با حرارت زیاد پخته شده مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان پروستات در آنها بیشتر می‌شود.

در کشورهایی که بیشتر غذای آنها از برنج و سویا است، ابتلا به سرطان پروستات کمتر است.

چون در پیدایش سرطان پروستات، هورمون‌ها مخصوصا هورمون تستوسترون اثر دارد، مصرف گوشت چرب موجب افزایش ترشح هورمون تستوسترون و در نتیجه باعث پیدایش و رشد سلول‌های سرطانی در پروستات می‌شود. بعضی از سبزیجات مخصوصا گوجه فرنگی، بروکلی، گل کلم و کلم، خطر ابتلا به سرطان پروستات را کم می‌کند.

شغل: افرادی که با باتری و ساختن آن و لاستیک و کادمیوم سرو کار دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.

داروها: بعضی از داروها مانند داروهای ضد التهاب (مثل آسپیرین) و داروهای پایین آورنده کلسترول و تری گلیسیرید، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند.

چاقی: بر اساس مطالعات انجام شده، چاقی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد.

سابقه ابتلا به بیماری‌های مقاربتی: مطالعه‌ای نشان داده است سابقه ابتلا به سوزاک، خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد.

سابقه ابتلا به تورم غده پروستات: در افرادی که دچار تورم مزمن غده پروستات بوده‌اند، خطر ابتلا به سرطان پروستات دو برابر است.

کمبود ویتامین D: تحقیقات اخیر نشان داده است کمبود ویتامین D (کمتر از ng / mol 30) در مردان، خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد، بنابراین هر سالمندی باید میزان ویتامین D خون خود را تنظیم کند و در صورت کمبود، با قرار گرفتن در معرض آفتاب و یا به صورت مکمل دارویی جبران کند.

سرطان پروستات توسط دکتر سیمین وحیدی متخصص اورولوژی (متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری و تناسلی ) عضو سامانه کلینیک مجازی قابل درمان است. نوبت دهی آنلاین دکتر سیمین وحیدی از طریق لینک زیر قابل انجام است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سامانه کلینیک مجازی (ویکلینیک)

کلینیک_مجازی پلتفرم تسهیل خدمات سلامت و پزشکی، مطب مجازی، فالوآپ بیماران، نوبت دهی اینترنتی دکتر و ارتباط سیستماتیک بیمار با پزشک خود

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان