اطلاعات تماس
  • 021884*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139806254047112820

روز خانواده چه روزی است و چگونه می‌توان یک روز خانوادگی عالی را سپری کرد!

کد: 139806254047112820

http://bit.ly/2OcoJlu

، تهران , (اخبار رسمی): در کشورهای مختلفی معمولا یک روز از سال را به عنوان روز خانواده جشن می‌گیرند. اما در ایران چنین روزی وجود ندارد. با این حال می‌توان گفت که روز خانواده می‌تواند هر فرصتی برای گردهم آمدن اعضای خانواده دور هم و داشتن روزی دلپذیر باشد. جمعه‌ها در ایران می‌توانند روز خانواده باشند.

روز خانواده چه روزی است و چگونه می توان یک روز خانوادگی عالی را سپری کرد!
روز خانواده چه روزی است و چگونه می‌توان یک روز خانوادگی عالی را سپری کرد!

در این روز پدر و مادر و کودکان می‌توانند یک روز خانوادگی داشته باشند. این به این معنی نیست که در سایر اوقات اعضای خانواده گرد هم نمی‌آیند، بلکه در این روز افراد با ذهنی باز و بدون درگیری و دغدغه‌های کاری و تحصیلی به خانواده آغوش می‌گشاید.

تعطیلات در واقع نقاط روشن یک سال برای افراد است و بردن کودکان با خود تجربه‌ای است که با شخص باقی خواهد ماند و تا سال‌ها در ذهن آنها و او خواهد ماند. هر چند مسافرت و گذران اوقات فراغت با کودکان ساده نیست، با این حال ارزش آن را دارد.

اما برای این که افراد یک خانواده یک روز شاد و خوشایند در کنار هم داشته باشند، توصیه‌هایی در ادامه آورده شده است. این توصیه‌ها می‌توانند برای روزهای جمعه و تمام تعطیلاتی که فرصتی برای با هم بودن فراهم می‌کنند صدق کنند:

برنامه‌ریزی داشته باشید

مهم‌ترین گام و اولین گام در داشتن یک روز رویایی و هیجان‌انگیز داشتن برنامه‌ریزی است. باید از همه اعضای خانواده خواست نظرات خود را برای نحوه گذران روز خانواده ارائه دهند و بهترین فکرها و ایده‌ها را که همگی موافق هستند بنویسند. سپس برای داشتن یک زمان با کیفیت برای تقدم و تاخر انجام آنها برنامه‌ریزی داشته باشند.

باید اجازه داد که کودکان هم نظرات خود را بگویند و گاهی هم بر اساس نظر آنها برنامه‌ریزی را تغییر داد.

بر اساس برنامه‌ریزی چیزهایی که لازم است از قبل برای روز خانوادگی خود تهیه کرد. ممکن است افراد بخواهند این روز را در خانه بمانند اما نیاز است تا چیزهایی را مثلا فیلمی که قرار است ببینید یا مواد اولیه‌ای که برای پختن غذای مورد نظر لازم است را تهیه کنند. در واقع چک لیستی داشته باشند تا چیزی از قلم نیافتد.

زمان سفر خود را محدود کنید

اگر قرار شد افراد برای این یک روز خود به یک سفر کوتاه بروند، مقصدی را انتخاب کنند که رسیدن به آن آسان باشد. می‌توانند به سایت‌های گردشگری سر بزنند و نقاط طبیعی و یا گردشگری واقع در اطراف شهر را بررسی کنند.

حتی اگر چنین مقصدهایی در مجاورت وجود ندارد، می‌توان پارک‌ها و فضاهای باز مختلفی که تاکنون به آنها نرفته‌اند را امتحان کنند. هر مقصد تازه‌ای می‌تواند برای خانواده و کودکان جالب باشد.

این سفر یک روزه حتی می‌تواند درون شهر باشد اما باید توجه داشت که به مانند یک سفر باید به آن فضا رفت و ساعاتی را در آن سپری کرد. هر چه زمان رانندگی برای رسیدن به مقصد کوتاه‌تر باشد، به احتمال زیاد در زمان رسیدن اکثر افراد خلق خوبی خواهند داشت.

چرا که ساعت‌ها رانندگی برای رسیدن به مقصد و صرف زمان کم در مقصد و دوباره ساعت‌ها رانندگی برای برگشت به خانه برای کسی جالب و خوشایند نیست.

راه‌های افزایش صمیمیت بین افراد خانواده

قبل از هر برنامه‌ای باید آمادگی ذهنی در کودکان ایجاد کرد.

قبل از این که رفتن بهتر است به افراد خانواده گفت چه چیزی در انتظارشان است و قرار است چه چیزی را ببینند و چه کاری انجام دهند.

به کمک کتاب‌ها و سایت‌ها و یا منابعی از این دست می‌توان اطلاعات مختصری از فرهنگ، فضاها و نکات جالب از مکانی که قرار است دید، داشت. فرقی ندارد راجع به شهر یا مکان بازدید باشد. این باعث می‌شود نه تنها راجع به مکان علاقمندتر شوند بلکه همچنین آمادگی‌شان برای یادگیری چیزهای جدید افزایش پیدا می‌کند.

باید مطمئن شد که کودکان چیزهای جدید را امتحان می‌کنند.

اگر کودکان در مورد غذا کمی سخت‌گیر و مودی هستند، شاید به نظر سخت برسد که از آنها خواست چیزهای جدید را در سفر امتحان کنند.

باید به کودکان یاد داد که چیزهای جدید را امتحان کنند و افق دیدشان را نسبت به طعم‌ها و مزه‌های جدید گسترش دهند و غذاهای محلی را امتحان کنند. با این کار یک علاقه و عشق دائمی به سفر در آنها ایجاد خواهد شد. این مورد فقط منحصر به غذاها نمی‌شود بلکه این موارد جدید می‌توانند صنایع دستی، کارهای هنری و یا اشیاء مرتبط به این سفرها باشد.

خود را نباید محدود به یک خانواده کرد.

اگر چیزی وجود داشته باشد تا بتوانند در پیش بردن آرام و خوشایند کارها کمک کند، این قطعا کمک دستانی اضافه در اطراف است که می‌توانند در برخورد و تعامل با کودکان بسیار ذوق زده، بداخلاق و یا خسته کمک کنند.

فقط نباید برای خانواده خود برنامه‌ریزی کرد. اگر خانواده، دوستانی دارد که کودکانی به سن و سال کودک دارند، می‌توان هزینه‌ها را با آنها تقسیم کرد و مراقبت از کوچک‌ترها را به نوبت به عهده گرفت و به این صورت کودکان نیز از داشتن دوستان جدید خوشحال خواهند شد.

گاهی گذراندن اوقات خانواده به همراه خانواده‌های مشابه خستگی و مسئولیت را تقسیم می‌کند و زمان با کیفیت‌تری برای همه به ارمغان می‌آورد. حتی می‌توان از والدین خود خواست به خانواده ملحق شوند.

علاقه‌مندان به دریافت مشاوره می‌توانند به سایت مشاورانه مراجعه کنند و مشاوره تلفنی و مشاروه حضوری دریافت کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مرکز مشاوره روانشناسی مشاورانه

اولین سامانه هوشمند پاسخگویی در زمینه های مشاوره و روانشناسی به صورت رایگان با همکاری متخصصی و روانشناسان برجسته و پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، روانشناسی کودک و جوانان ، درمان اختلال افسردگی، اضطراب، وسواس، فوبیا و غیره، مهارت های زندگی، ترک اعتیادبه مواد مخدر ، مشاوره تلفنی، روان درمانی تخصصی و..سایر خدمات روانشناسی می باشد.

اطلاعات تماس
  • 021884*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

روانشناسی و موفقیت