اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13990327437088679

آیا استارت‌آپ‌ها هم مشمول قانون کار هستند؟

کد: 13990327437088679

https://bit.ly/3dkM9hi

، (اخبار رسمی): یکی از دغدغه‌های این روزهای استارت‌آپ‌ها بحث مقررات قانون کار و تکالیفی است که قانون بر کارفرمایان بار می‌کند. مسئله‌ای که دارای اهمیت زیادی است و باید بدان پرداخت آن است که آیا استارتاپ‌ها مشمول قانون کار هستند و یا این که از این قانون مستثنی هستند؟

آیا استارت‌آپ‌ها هم مشمول قانون کار هستند؟
آیا استارت‌آپ‌ها هم مشمول قانون کار هستند؟

اگر شما هم جزو آن دسته از استارت‌آپ ‌هایی هستید که چنین سوالاتی برایتان پیش آمده حتما به موارد زیر دقت کنید:

1. با توجه به تعاریف قانون کار از کارگر، هر کس به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق ، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار انجام می‌دهد، کارگر محسوب و مشمول مقررات این قانون است.

2. قانون کار یک قانون امری است، توافق خلاف آن به نفع کارفرما و به ضرر کارگر صحیح نیست. مفهوم این جمله آن است که به طور مثال در ماده 51 قانون آمده ساعات کار کارگر نباید بیش از 8 ساعت در شبانه‌روز باشد. در نتیجه طرفین نمی توانند با توافق خود این مدت را به بیش از 8 ساعت تغییر دهند. اما می توان به کمتر از آن توافق نمود و این معنای امری بودن قانون کار و بی‌اثر بودن قرارداد در این خصوص است.

3. مقررات و قوانین حوزه کسب‌و‌کار های نوپا و استارت‌آپ‌ها هنوز به طور گسترده و فراگیر در حیطه قانون‌گذاری کشور وارد نشده است. اقدامات انجام شده خوب است اما همچنان خلاها و ابهامات بسیاری وجود دارد که کمیسون‌های مختلف مجلس در حال بررسی و تدوین قوانین مربوط هستند.

4. تا قبل از تصویب مقررات خاص در حوزه استارت‌آپ‌ها باید گفت که در صورتی که استارت‌آپی اقدام به جذب نیروی کار وفق شرایط قانون کار نماید، موظف است تکالیف قانونی خود را نسبت به نیروی کارخود از جمله بیمه انجام دهد.

5. برخی پلتفرم‌ها یا استارت‌آپ‌ها هستند که به جهاتی مشمول قانون کار نمی‌شوند. مثلا پلتفرم‌های واسطه که صرفا فراهم‌کننده بستر ارتباط بین ارائه‌دهنده خدمات، فروشنده، اجاره دهنده و گیرنده خدمات، خریدار، اجاره‌گیرنده هستند، به سختی عنوان کارفرما بر ایشان صدق می‌کند.

مثلا پلتفرمی که به ارائه‌دهندگان خدمات و درخواست‌کنندگان این اجازه را می‌دهد که درخواست خود را ثبت نمایند و از سرویس خدمات‌دهنده بهره ببرند بدون آن که سرویس‌دهنده تحت نظارت و با وسایل صاحب پلتفرم ارائه خدمات را انجام دهد، نمی‌توان به راحتی گفت که کارفرمای سرویس‌دهنده محسوب می‌شود تا اجباری نسبت به رعایت مفاد قانون کار برای ایشان ایجاد نماید. همچنان که پلتفرم‌ های بسیاری با این ویژگی وجود دارند که مشمول مقررات کار نیز نشده‌اند.

نتیجه:

1. به طور خلاصه باید گفت که اصل آن است که هر شخص حقیقی یا حقوقی که اقدام به جذب نیرو می‌نماید، موظف است نیروی جذب شده را با رعایت مقررات مربوط به قانون کار، تحت پوشش قراردهد.

2. تا قبل از این که قانونی خاص استارت‌آپ‌ها را از قانون کار مستثنی نماید، این کسب‌و‌کار‌ها مشمول مقررات قانون کار هستند.

3. بنا به موضوع فعالیت برخی کسب‌و‌کار‌ها و استارت‌آپ‌ها، اساسا مشمول قانون کار نمی‌شوند که این مورد باید مورد بررسی قرار گرفته و از عدم شمول قانون کار اطمینان حاصل نمود چرا که ممکن است مدل درامدی و جذب افراد به نحوی باشد که نیازی به رعایت مواد قانون کار نباشد.

چنانچه تمایل به ثبت برند استارتاپ دارید، با ما تماس حاصل نمایید.
کارشناسان ما در  ثبت آی تی با چندین دهه سابقه ی درخشان، مستعدند شما را در تحقق اهدافتان  یاری رسانند

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ثبت آی تی | SabtIT

ثبت برند تجاری تخصص ماست

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]