اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13991118490374817

عمده فروشی آنلاین چیست؟

مروری بر تاریخچه عمده فروشی محصولات و عمده فروشی آنلاین

کد: 13991118490374817

https://bit.ly/3tXkLQ0

، تهران , (اخبار رسمی): ایده تجارت عمده اولین بار توسط افرادی که مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز بازرگانان محلی را از سرزمین های دور که دسترسی به آنها آسان نبود تامین می کردند آغاز شد. در این میان، تجارت عمده فروشی به یک حلقه مهم در گردش کالا تبدیل شد که از طریق این کانال محصولات تولیدکنندگان به خرده فروشان منتقل می‌شود.‌

مروری بر تاریخچه عمده فروشی محصولات و عمده فروشی آنلاین
عمده فروشی آنلاین چیست؟

تاریخ تجارت از دوران باستان و دقیقا از زمانی آغاز می‌شود که مردم به خرید و فروش حیوانات یا محصولات خود می‌پرداختند. بعدا برای سهولت در این تجارت مردم پول را که نقش واسطه ای در این مبادله‌ها داشت را اختراع کردند و تجارت کالا در ازای دریافت مبلغی بسته به نحوه ارزش گذاری آنها آغاز شد. این عمل به طور سنتی تا به امروز به همان شیوه حفظ شده است.

عمده فروشی چیست؟

عمده فروشی به طور کلی به دو مدل تجاری اشاره دارد. اولین مدل اینست که یک شرکت تجاری کالاها را در مقادیر زیاد از تولیدکنندگان خریده و انبار کند و در آینده آن را به فروش برساند. مدل دوم اینست که یک شرکت تولید کننده محصول خود را به خرده فروشان در مناطق مختلف بفروشد و آنها نیز محصول را به مصرف کننده نهایی می‌فروشند که به این حالت فروش شاهرگی نیز می‌گویند.

تاریخچه عمده فروشی

عمده فروشی نقش مهمی‌در توسعه تجارت کالا در ایالت متحده داشت. در سالهای اولیه شروع تجارت عمده فروشی، عمده فروشان با تشکیل بازارهای هفتگی و افتتاح فروشگاه‌های ویژه کوچک به توزیع و مبادله کالا می‌پرداختند. در قرن هجدهم به دلیل رشد صنعت و گسترش سیستم حمل و نقل جاده ای، روند عمده فروشی شتاب گرفت و این امر خود منجر به ظهور وسایل حمل و نقل جدید شد و در نهایت باعث تولید محصولات متنوع بیشتر و ایجاد امکانات خرده فروشی بزرگتر شد.

مرکز تجارت کالاهای آمریکایی شیکاگو بود جایی که اولین فروشگاه عمده فروشی در آن افتتاح شد. تا سال 1900، بیش از 3300 عمده فروشی در این شهر کار می‌کردند که سالانه بالغ بر یک میلیارد دلار گردش مالی در فروش انواع مختلف کالاهای ایجاد می‌کردند. اکثر عمده فروشان توسط جان جی شدد و مارشال فیلد (John G. Shedd and Marshall Field) اداره می‌شدند. در سال 1887، آقای شدد یک فروشگاه عمده فروشی با انواع کالاها و با 1800 کارمند افتتاح کرد. در حالی که فیلد اولین فروشگاه خرده فروشی منسوجات و پوشاک را باز کرد که درآمد سالیانه آن بالغ بر 4 میلیون دلار بود.

در سال 1954، سل پرایس (Sol Price) یک کارآفرین آمریکایی، فد مارت (FedMart) را تاسیس کرد که یک فروشگاه تخفیف دار بود که محصولات با نام تجاری خود را با قیمت پایین تری می‌فروخت. بعدا در سال 197، کاستکو (Costco) اولین باشگاه عمدخ فروشی را در ایالات متحده تاسیس کرد و به مردم اجازه میداد تا طیف گسترده ای از کالاها را با مقدار زیاد و قیمت ارزان تر خریداری کنند. تا سال 2010، حداقل 3 باشگاه عمده فروشی بزرگ وجود داشت که هر کدام بیش از 500 تا انبار داشتند که علاوه بر ایالات متحده حتی در خارج از آن هم مشغول به فعالیت بودند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه اندازی، فروش و بازاریابی در کسب و کار عمده فروشی و عمده فروشی آنلاین به بلاگ ایکسب مراجعه کنید. بلاگ ایکسب در واقع بلاگ تخصصی یا مجله تخصصی عمده فروشی و فروش B2B است که می‌تواند در فرایند راه اندازی، افزایش فروش، روش‌های نوین و آنلاین بازاریابی و همچنین مدیریت کسب و کار عمده فروشی به شما کمک کند.

عمده ترین مزیت‌های عمده فروشی آنلاین محصولات برای خریداران و خود عمده فروشی‌ها:

  • خرید ارزان و سیو کردن پول بیشتر
  • ایجاد شبکه ای از تامین کننده‌ها
  • متخصص شدن در صنایع مختلف
  • گسترش و توسعه آسان فعالیت

عمده فروشی آنلاین بر بستر تجارت الکترونیک

با گسترش تکنولوژی و توسعه تجارت الکترونیک، نوع جدیدی از عمده فروشی بوجود آمد که در آن کارآفرینان حوزه تجارت الکترونیک با ایجاد بستر آنلاین مبادلات عمده فروشی سنتی را متحول و آسان تر کردند.

وقتی صحبت از تجارت الکترونیک می‌شود. کلمه ای که اولین بار به ذهن خطور می‌کند رشد است. تحقیقات مختلف در زمینه تجارت الکترونیک نشان می‌دهد که فقط در 14 سال گذشته تجارت الکترونیکی در کل جهان سر به فلک کشیده است. در حقیقت پیش بینی‌های رشد تجارت الکترونیکی تخمین می‌زنند که تا سال 2022، درامد تجارت الکترونیکی فقط در ایالات متحده بالغ بر 638 میلیارد دلار و حتی فراتر رود. در سطح جهانی نیز رشد تجارت الکترونیک در یک مسیر صعودی پیش بینی می‌شود. به طور کلی طبق آخرین بررسی‌ها افراد بالای 30 درصد از بودجه خود را به صورت آنلاین یا در بستر تجارت الکترونیک خرج می‌کنند و نکته ی دیگری که وجود دارد فرصت رشد زیاد این بستر است که همچنان با اشباع شدن بازار فاصله زیادی دارد و همچنان در مرحله رشد چرخه عمر خود قرار دارد.

تجارت الکترونیک چیست؟

اساسا تجارت الکترونیک به خرید و فروش کالا در بستر اینترنت اطلاق می‌شود که از خرید از طریق موبایل گرفته تا رمزگذاری پرداخت و غیره را شامل می‌شود. تجارت الکترونیک طیف گسترده ای از داده‌ها، ابزارها و سیستم‌ها را برای فروشندگان آنلاین فراهم می‌کند. بیشتر شرکت‌هایی که در بستر تجارت الکترونیک فعالیت می‌کنند از فروشگاه‌های اینترنتی و مارکت پلیس‌ها برای انجام هر دو فعالیت بازاریابی و فروش و همچنین نظارت بر تدارکات و پشتیبانی و تحقیق و توسعه استفاده می‌کنند.

به طور کلی شش مدل تجارت الکترونیکی (B2C, B2B, C2C, C2B, B2A, C2A) وجود دارد که B2B یکی از شناخته ترین آنهاست. تجارت الکترونیک B2B مربوط به فروش‌های انجام شده بین کسب و کارهایی مانند تولید کننده‌ها، عمده فروشان و خرده فروشان است این نوع تجارت الکترونیک معمولا با مشتری نهایی در ارتباط نیست و فقط بین نهادهای تجاری اتفاق می‌افتد. و در بیشتر مواقع مبادلات زنجیره تامین شامل مواد اولیه و تجهیزات و همچنین زنجیره فروش به صورت عمده فروشی یا شاهرگی از این کانال انجام می‌شود.

تاریخچه تجارت الکترونیک

تاریخچه تجارت الکترونیک به بیش از آنچه تصور می‌کنید بر می‌گردد در ابتدا حدود 40 سال پیش اولین شکل خود را معرفی کرد و بعد از آن با گسترش اینترنت و فناوری‌های جدید توسعه یافت. در سال شرکت 1969، شرکت CompuServe به عنوان اولین شرکت تجارت الکترونیک تاسیس شد و در سال 1979، Michael Aldrich اولین مدل خرید اینترنتی را اختراع کرد. و این زنجیره هر ساله پیشرفت و پیشرفته تر شد تا ما به مدل کنونی آن در ارتباط هستیم و شاید دیگر بدون این بستر کار تجارت در عصر کنونی به مشکلات بزرگی مواجه شود و کلا تجارت بدون بستر تجارت الکترونیکی دیگر قابل تصور نیست و شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت نمی‌کنند احتمالا توسط شرکت‌های جدید از بازار خارج خواهند شد.

ظهور مارکت پلیس‌های تجارت الکترونیکی

مارکت پلیس‌های تجارت الکترونیکی از اواسط دهه 1990 با راه اندازی غول‌هایی مانند آمازون و علی بابا آغاز به کار کردن و در سراسر دنیا خودشون را توسعه دادند که امروزه همه این مارکت پلیس‌ها را به خوبی می‌شناسند و به بستری امن برای مقایسه و خرید و فروش‌های آنلاین تبدیل شده است که سالیانه حجم عظیمی‌مبادلات در این بسترها انجام می‌گیرد که معروف ترین آنها در ایران سایت ایکسب است.

ایده تجارت عمده اولین بار توسط افرادی که مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز بازرگانان محلی را از سرزمین‌های دور که دسترسی به آنها آسان نبود تامین می‌کردند آغاز شد. در این میان، تجارت عمده فروشی به یک حلقه مهم در گردش کالا تبدیل شد که از طریق این کانال محصولات تولید کنندگان صنعتی و یا کشاورزی به خرده فروشان منتقل می‌گردد.

 اما این سیستم نیز همچنان نیازهای این صنعت را برآورده نمی‌کند و باگ‌های مختلفی مثل عدم دسترسی به تامین کنندگان یا خرده فروشان مختلف و غیره دارد به عنوان مثال شما اگر بخواهید بین تامین کننده‌های مختلف یکی را انتخاب کنید باید دائما یه بانک اطلاعاتی آپدیت از تامین کننده‌ها، محصولات، قیمت و غیره آنها داشته باشید تا بتوانید در صورت نیاز با آنها مذاکره کرده و یکی را برای ادامه همکاری انتخاب کنید. به طور کلی مشکل اصلی این است که عمده فروشی یک ساختار یا سیستم صنعتی منسجم نیست و در بیشتر مواقع عمده فروشی مجموعه ای از تامین کنندگان و تولیدکنندگان تصادفی هستند که در سراسر کشور یا جهان پراکنده شده اند و باهم به مبادلات تجاری می‌پردازند.

به طور کلی عمده فروشی آنلاین رویکردی سیستماتیک و استراتژیک برای راه اندازی یک عمده فروشی از طریق نرم افزار تحت وب یا ابری است که به آن تجارت الکترونیک عمده فروشی نیز می‌گویند.

فروشگاه اینترنتی B2B: آخرین راه حل تجارت الکترونیک عمده فروشی

اما اتفاق خوبی که در این زمینه به وجود آمده است بوجود آمدن راه حل‌های تجارت الکترونیکی است که باعث ایجاد بستر منسجم و بانک اطلاعاتی کاملی از تامین کنندگان، تولید کنندگان و خرده فروشان شده است. این بستر همان مارکت پلیس‌های B2B هستند که یکی از بزرگترین‌های آنها سایت علی بابا (AliBaba) یا علی اکسپرس (AliExpress) است. که به صورت کمیسیون بیس فعالیت می‌کنند. در این سیستم زنجیره تامین و فروش به راحتی می‌توانند لیستی از تامین کنندگان و فروشندگان پیدا کرده و در قالب پلتفرم به توافق رسیده و قراردادهای همکاری منعقد کنند. در ایران نیز اولین و بزرگترین پلتفرم دو زبانه که به صورت مارکت پلیس B2B فعالیت می‌کند فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس ایکسب است. ای کسب اولین پلتفرم مارکت پلیس B2B ایران با بیش از 20 هزار مشتری در سال 2008 تاسیس و راه اندازی شد.

به طور کلی هدف شما در تجارت B2B دسترسی و همکاری آسان با تامین کنندگان و فروشندگان معتبری است که به موقع پاسخگو باشند و محصولات و خدمات با کیفیت بالا ارائه دهند و محصولات را به موقع ارسال کنند و قیمت مناسب یا ارزانی نیز داشته باشند که پلتفرم ایکسب این خدمات را به راحتی برای شما فراهم کرده است و کافی است ثبت نام کرده و پروفایل یا فروشگاه اینترنتی خود را در آن فعال کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایکسب - ecasb

ایکسب-ecasb وبسایت B2B (عمده فروشی) است که تولید کنندگان، صادر کنندگان، واردکنندگان و بنکداران در آن کالاهای خود را به صورت عمده معامله می کنند. هدف ایکسب ایجاد بستری برای خرید و فروش آنلاین به صورت عمده فروشی است و تجار و شرکت های تولیدی می توانند ،کالا و خدمات خود را در این بستر ارائه کنند، برای آنها مشتری بیابند و نیازهای خود را از طریق سایرعرضه کنندگان کالا و خدمات تامین کنند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]