اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140001105071715430

راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا

کد: 140001105071715430

https://bit.ly/2PjdLxt

، تهران , (اخبار رسمی): آیا برای زمینه دندانپزشکی علاقه و میل باطنی دارید؟ اگر دارید، چگونه می توانید دندانپزشک شوید؟ کدام یک از کشورها برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا، مناسب است؟

راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا
راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا

گام اول: شرایط تحصیل دندانپزشکی در اروپا

به عنوان اولین گام، شرایط تحصیل دندانپزشکی در اروپا، معمولاً متقاضی به موارد زیر احتیاج دارد

 1. مدارکی مستند بر اتمام دبیرستان و پیش دانشگاهی (مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی) که نشان دهد متقاضی سطح متوسطه را به پایان رسانده است. در بیشتر موارد در دانشگاه های اروپا، شرط معدل وجود ندارد. اما اینکه متقاضی تحصیلات متوسطه را با نمرات قوی شیمی و زیست شناسی به پایان رسانده باشد، نکته ای تعیین کننده است.
 2. شرایط سنی متقاضی که از بین 18 الی 25 سال در قوانین دانشگاه ها برای پذیرش دندانپزشکی اروپا در بیشتر کشورها لحاظ شده است. اما استثنائاتی نیز وجود دارد. برای مثال در ایتالیا و ترکیه، محدودیت سنی موضوعی بی اهمیت است، چرا که تا 38 سال سن، مانعی برای تحصیل و دریافت پذیرش دندانپزشکی در اروپا وجود ندارد.
 3. داشتن مهارت در زبان انگلیسی و حتی در بعضی کشور ها، داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی جز شرایط پذیرش دندانپزشکی در اروپا است. از محبوب ترین و معتبرترین مدارک پزشکی در اروپا، مدرک تافل (TOEFL) و آیلتس (IELTS) است که مورد توجه بسیاری از دانشگاه های معتبر در سراسر دنیا است. برای مثال، مدرک معتبر زبان در ایتالیا،  آیلتس (IELTS) با نمره 5/5 الی 5/6 است.
 4. سلامت جسمانی و روانی متقاضی که از لحاظ جسم و عقل بتواند به تحصیل دندانپزشکی در اروپا بپردازد.
 5. دریافت یک گواهی از یک شخصیت معتبر علمی که نشان می دهد تحصیل دندانپزشکی در اروپا برای متقاضی مناسب است. نوشتن بیانیه شخصی برای عنوان انگیزه و هدف از تحصیل دندانپزشکی در اروپا از شرایط حائز اهمیت است. در این باره در گام های بعد توضیحات بیشتری ارائه خواهیم کرد.
 6. اخذ ویزای تحصیلی برای اقامت تحصیلی در کشور میهمان نیز برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا مهم است. اتحادیه اروپا برای ارائه اقامت تحصیلی، به مهاجران ویزای شینگن می دهد. وقتی متقاضی، ویزای شینگن دریافت کرد می تواند از مزایای زیاد آن نیز بهره ببرد. یکی از این مزایا، تردد در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است که به عضویت شینگن در آمده اند. یعنی متقاضی در صورت اخذ ویزای یک کشور اروپایی میتواند در دیگر کشورهای عضو شینگن نیز رفت و آمد کند.
 7. برخورداری از شرایط مالی مطلوب، در صورتی که متقاضی شامل بورسیه های تحصیلی اروپا نشود. شرایط مالی مطلوب نیز شرایطی است که دانشجوی دندانپزشکی توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی تا حداقل یک سال و همچنین سایر هزینه های پذیرش اولیه را داشته باشد. در صورتی که متقاضی شامل بورسیه های تحصیلی شود، دانشگاه های دندانپزشکی اروپا موظف است به عنوان دانشجوی ممتاز، تمام هزینه های تحصیل دانشجو به علاوه کمک هزینه ای که تقریبا تمام هزینه های زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد، بپردازد. در این صورت قبل از اقدام های اولیه، پیگیری های لازم را برای این مسئله را انجام دهد تا متوجه شود که آیا شامل بورسیه تحصیلی می شود یا خیر؟ از بین بورسیه های تحصیلی، بورسیه تحصیلی ایتالیا یکی از محبوب ترین بورسیه های تحصیلی است.
 8. قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های دندانپزشکی اروپا جز آخرین شرایط تحصیل دندانپزشکی در اروپا است. برای مثال، آزمون های ورودی دانشگاه های دندانپزشکی، آزمون SAT است که آزمون مورد نظر ترکیه و چند کشور اروپایی دیگر برای ادامه تحصیل دندانپزشکی در اروپا است. یا مورد بعدی شامل آزمون IMAT که در ایتالیا شناخته شده است، می شود. جدای از متفاوت بودن انواع آزمون ورودی دانشگاه دندانپزشکی در اروپا، منابع درسی این آزمون ها تفاوت چندانی با هم ندارد.

گام دوم: شرکت در دوره های پیش پزشکی یا پری مدیکال

شرکت در دوره های پیش پزشکی یا پری مدیکال که پیش نیاز پذیرش دندانپزشکی در اروپا هستند لازمه گام های بعدی تحصیل دندانپزشکی در اروپا است.

1- شرکت در دوره پیش پزشکی در کالج و موسسه واقع در کشور های اروپایی که یکی از اصلی ترین راهکار ها است. این دوره ها اکثرا در ماه ژانویه یا سپتامبر میلادی شروع شده و به شرکت و قبولی در آزمون های پیش پزشکی کمک می کند.

 • دوره MFP: کالج های بین المللی واقع در اروپا، از جمله کالج بین المللی اویسینا، دوره آمادگی آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا در رشته دندانپزشکی را در مجارستان برگزار می کند. دورهIMAT: کالج اویسینا در مجارستان این دوره را نیز به زبان انگلیسی برگزار می کند و 9 الی 12 ماه، مدت اتمام این دوره است.

2- گذراندن همان دوره های پیش پزشکی یا پری مدیکال در ایران که با کسب استاندارد از کالج های معتبر بین المللی اروپایی در کشور ایران و شهر تهران برگزار می شود، دیگر راهکار مقرون به صرفه و بسیار به صرفه و ارزان است.

 • دوره آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT): در مدت زمان بیش از 500 ساعت و طی 6 ماه، دوره آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT) برگزار می شود. زبان این دوره، زبان انگلیسی است و آذر ماه زمان شروع این دوره است.  دوره پری مدیکال (MFP) یا فاندیشن: MFP طی 6 ماه (به صورت فشرده) و 9 ماه ( به صوت کامل و جامع) انجام می شود. زبان انگلیسی زبان این دوره بوده و در محل جهاد دانشگاهی برگزار می شود.

3- استفاده از پکیج آموزشی یونی مد (UniMed Package): پکیج آموزشی یونی مد، با ارائه دوره ای کامل و جامع با تمام جزئیات، پیشنهاد ویژه آریا ویزا است. کتب پکیج یونی مد شامل کتاب های زیست شناسی سلولی و مولکولی، آناتومی، فیزیولوژی، شیمی، ایمنی شناسی و میکروبیولوژی، ژنتیک، بیوشیمی، شیمی آلی، مدیکال ترمینولوژی و ... و مجموعه ای از سوالات آزمون های ورودی دانشگاه ها است. برای اطلاع از جزئیات این کتب، سایت آریا ویزا  اطلاعات کاملی در دسترس متقاضیان گرامی قرار داده است.

گام سوم: انتخاب کشور و دانشگاه دندانپزشکی مناسب

اقامت در کشور مورد نظر و داشتن زندگی در کشوری اروپایی تجربه ای روشنگرانه و عالی است. آشنایی با افراد جدید، مشاهده و اطلاع از فرهنگ های مختلف و همچنین آشنایی با هم رشته ای های همفکر می تواند تجربه ای بسیار موثر برای کل عمر هر دانشجوی بین المللی باشد. تحصیل دندانپزشکی در اروپا، همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان دندانپزشکی در سراسر دنیا بوده است.

کشورهای و دانشگاه های منتخب جهت تحصیل دندانپزشکی در اروپا

ردیف

کشور

توضیحات

1

مجارستان

 • دانشگاه سملویس در بوداپست
 • دانشگاه سگد در سگد

2

اسلواکی

 • دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا
 • دانشگاه پاول ژوزف سافاریک در کوزیس

3

جمهوری چک

 • دانشگاه ماساریک در برنو
 • دانشگاه پالاکی در اولوموک
 • دانشگاه اول چارلز در پراگ
 • دانشگاه چارلز در کرالو   

4

کرواسی

 • دانشگاه زاگرب

5

لهستان

 • دانشگاه علوم پزشکی ورشو        
 • دانشگاه یاگیلونیا
 • دانشگاه علوم پزشکی لودز

6

صربستان

 • دانشکده پزشکی دانشگاه بلگراد نووی ساد 

7

لتونی

 • دانشگاه ریگا استرادینز در ریگا
 • دانشگاه لتونی در ریگا

8

ترکیه

 • دانشگاه حاجت تپه در آنکارا

9

روسیه

 • اولین دانشگاه پزشکی مسکو

10

ایتالیا

 • دانشگاه سیه نا در سیه نا

گام چهارم: اطلاع از هزینه تحصیل دندانپزشکی در اروپا

تحصیل دندانپزشکی علاوه بر پر هزینه بودن می تواند ظرفیت پذیرش محدود و کم داشته باشد. در بعضی موارد، حتی اگر متقاضی شرایط ورود به دوره را داشته باشد، هیچ تضمینی برای پذیرفته شدن ندارد. هزینه تحصیل دندانپزشکی در اروپا در دانشگاه و کشورهای مختلف به شرح زیر است.

شهریه تحصیل دندانپزشکی در اروپا

ردیفکشورنام دانشگاههزینه های تحصیل برای هر سال
1مجارستاندانشگاه سملویس در بوداپست17000 یورو
2مجارستاندانشگاه سگد در سگد14000 یورو
3اسلواکیدانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا11000یورو
4اسلواکیدانشگاه پاول ژوزف سافاریک در کوزیس11000 یورو
5جمهوری چک  دانشگاه ماساریک در برنو10700یورو
6جمهوری چکدانشگاه پالاکی در اولوموک11800 یورو
7جمهوری چکدانشگاه اول چارلز در پراگ13500 یورو
8جمهوری چکدانشگاه چارلز در کرالو11500 الی 12500 یورو
9کرواسیدانشگاه زاگرب 10000 یورو
10لهستاندانشگاه علوم پزشکی ورشو11700یورو
11لهستاندانشگاه یاگیلونیا11000 یورو
12لهستاندانشگاه علوم پزشکی لودز 13000 یورو
13صربستاندانشکده پزشکی دانشگاه بلگراد نووی ساد9000 یورو
14لتونیدانشگاه ریگا استرادینز در ریگا13500 یورو
15لتونیدانشگاه لتونی در ریگا14000 یورو
16ترکیهدانشگاه حاجت تپه در آنکارا3000 دلار
17روسیهاولین دانشگاه پزشکی مسکو4000 الی 10000 دلار
18ایتالیادانشگاه سیه نا در سیه نا500 الی 3000 یورو

گام پنجم: شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های دندانپزشکی اروپا

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی اروپا براساس دانشگاهی که به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب می کنند، باید براساس زمانبندی دانشگاهی اقدام به ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دانشگاه کنند. هر دانشگاه آزمون مخصوص به خود را دارد. همچنین در برخی از کشورها و دانشگاه ها یک بار در سال آزمون برگزاری می شود و در برخی دیگر چند بار در سال است. همچنین محل برگزاری آزمون در برخی فقط در محل خود دانشگاه و در برخی در چند کشور و در مراکز آموزشی مختلف برگزار می شود.

گام ششم: اطلاع از  هزینه های زندگی در کشورهای اروپایی

در مسیر تحصیل دندانپزشکی در اروپا، گزینه ای وجود دارد که بسیاری از دانشجویان به دنبال آن می روند و آن گزینه، تحصیل دندانپزشکی در اروپا به زبان انگلیسی است. هزینه های معمول یک زندگی دانشجویی در کشورهای مختلف اروپا جهت تحصیل دندانپزشکی اروپا به طور معمول 600 تا 800 یورو ماهیانه است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آریا ویزا

وب سایت "گروه آریا ویزا" به نشانی www.aryavisa.com با قرار دادن اطلاعات کامل بیش از 80 دانشگاه معتبر از 20 کشور جهان و معرفی شرایط پذیرش و تحصیل در هر یک بویژه در شاخه علوم پزشکی از جمله رشته های " پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی" به عنوان یک مرجع مطمئن نقش مهمی در تصمیم گیری صحیح علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی ایفا می کند. این مجموعه با همکاری "جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران" برگزار کننده دوره های آمادگی آزمون ورودی پزشکی اروپا (پریمدیکال یا فاندیشن)، آمادگی آزمون IMAT ایتالیا، ارائه دهنده کتاب های آموزشی یونی مد / UniMed جهت موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه ها همراه با خدمات مشاوره تخصصی است. تحصیل در انگلستان، نیوزیلند، کانادا و استرالیا براساس سیستم NCUK در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، پذیرش دوره های زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی در اروپا، پذیرش دوره های دیپلم های بین المللی IB و A-LEVEL و پذیرش دوره های آمادگی آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا در رشته های علوم پزشکی و فنی مهندسی از دیگر خدمات گروه آریا ویزا به شمار می آید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]