کد: 140101085785515122

اهمیت دستگاه اکسس کنترل در مراکز امنیتی

کد: 140101085785515122

https://bit.ly/3IKDdSe

، تهران , (اخبار رسمی): اهمیت دستگاه اکسس کنترل در مراکز امنیتی

دستگاه اکسس کنترل به عنوان یک سیستم تصمیم گیرنده هوشمند عمل می‌کند، که به شکل فیزیکی مانع از دسترسی بعضی از افراد به یک مکان خاص می‌شود. در واقع این دستگاه‌ها جایگزینی برای قفل‌ها و کلید‌ها به شمار می‌روند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، شاهد پیشرفته‌تر شدن دستگاه‌های کنترل دسترسی هستیم، که در مدل‌های متنوعی با قابلیت‌های مختلفی تولید شده‌اند. به طور کلی هدف از کنترل دسترسی به حداقل رساندن خطر امنیتی ناشی از دسترسی‌های غیرمجاز می‌باشد، که ضریب امنیت مجوعه‌ها را به شکل قابل توجهی بالا می‌برد.

دستگاه‌های اکسس کنترل در چه مکان‌هایی کاربرد دارند؟

امروزه کاربرد دستگاه‌های کنترل تردد در اماکن مختلف، زیاد شده است و به جرات می‌توان گفت جزو یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است، که برای ایجاد امنیت لازم و ضروری است. دستگاه‌های اکسس کنترل از طریق خروجی رله به تمامی قفل‌ها، مانند قفل‌های مقابل برقی، مگنت و… متصل می‌شوند و امکان نظارت بر ترددها و ورود و خروج را برای ما فراهم می‌آورند. در ادامه به اهمیت این دستگاه‌ها در برخی از این اماکن می‌پردازیم.

بانک‌ها

در بانک‌ها، دسترسی به قسمت‌هایی از بانک مثل خزانه برای همه پرسنل مجاز نمی‌باشد. از این رو می‌بایست سطح دسترسی افراد به این اماکن را محدود کرد. با نصب اکسس کنترل در ورودی این بخش‌ها به راحتی می‌توانید ورود و خروج افراد را کنترل کنید و از دسترسی‌های غیر مجاز جلوگیری نمایید.

موزه‌ها

جهت نگه داری اشیا گران‌بها بالا بردن سطح امنیت موزه‌ها یکی از پر چالش‌ترین مسائل این روز‌ها است، چرا که در موزه‌ها از اشیای گران ‌قیمت و مهمی نگه‌داری می‌شود، که هم از نظر مادی و معنوی با اهمیت هستند. دوربین‌های مداربسته و دستگاه‌های کنترل دسترسی دو جز بسیار مهم، در برقراری امنیت موزه‌ها به شمار می‌روند.

اتاق‌های دیتا سنتر و سرورها

اتاق‌های دیتا سنتر و سرورها، اتاق‌هایی هستند، که محل نگه داری داده‌ها و اطلاعات مهمی به شمار می‌روند. این اتاق‌ها از لحاظ امنیتی برای ما بسیار حائز اهمیت هستند. دستگاه‌های کنترل دسترسی در مواجه با دسترسی غیر مجاز افراد به این مکان‌ها، با هشدار صوتی سریعا نگهبانان را مطلع می‌کنند، تا آن‌ها با اقدام سریع خود، از به وجود آمدن مشکلات جلوگیری نمایند.

زندان‌ها

یکی دیگر از مکان‌های امنیتی زندان‌ها هستند. ورود و خروج افراد در زندان‌ها با حساسیت بسیار بالایی کنترل می‌شود. این سیستم‌‎ها قادر هستند تا دسترسی‌های غیر مجاز را ثبت کنند و به کنترل دقیق‌تر و نظارت بیشتر ماموران امنیتی کمک زیادی می‌کنند.

نحوه اعتبار سنجی در دستگاه های اکسس کنترل

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سیستم این است، که در کنار ثبت وضعیت عبور و مرور، تنها به افرادی اجازه تردد می‌دهد، که برای آن‌ها اثر انگشت، چهره و یا پسورد (رمز عبور) تعریف شده باشد. روش‌های مختلف احراز هویت به کاربر این امکان را می‌دهد، تا براساس نیاز و کاربردشان مناسب‌ترین دستگاه اکسس کنترل را انتخاب نمایند. بسیاری از این سیستم‌ها دو یا چند روش تشخیص هویت دارند و بعضی از آن‌ها فقط یکی از این روش‌ها را ساپورت می‌کنند.

استفاده از کد رمز

یکی از ساده‌ترین روش‌های احراز هویت استفاده از کد و یا رمز می‌باشد. در این روش یک رمز و یا پسورد به هر فرد اختصاص داده می‌شود، که افراد با وارد کردن این کد، اجازه دسترسی به آن محدوده را خواهند داشت.

کارت

کارت‌ها یکی از متدوال‌ترین و قدیمی‌ترین راه‌های احراز هویت است. با وجود اینکه این کارت‌ها بدون تماس و استفاده از آن‌ها بسیار راحت می‌باشد، اما امکان گم شدن و یا به سرقت رفتن این کارت‌ها نیز وجود دارد.

تشخیص چهره

اکسس کنترل تشخیص چهره یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های کنترل دسترسی می‌باشد. این سیستم‌ها دارای تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای است، که برای شناسایی افراد از پارامترهای منحصر به فردی استفاده می‌کند. در واقع این دستگاه‌ها از طریق اسکن و اسکلت بندی صورت کاربران، یک تصویر سه بعدی از چهره افراد در دستگاه ذخیره می‌کند. این روش امن‌ترین و راحت‌ترین شیوه بیومتریک است، که هیچ تماس فیزیکی بین کاربر و دستگاه وجود ندارد، در نتیجه انتقال میکروب و یا بیماری به هیچ عنوان ممکن نخواهد بود.

اثر انگشت

اکسس کنترل اثر انگشتی یکی از مطمعن‌ترین روش‌هایی است، که برای شناسایی و ثبت افراد استفاده می‌شود. در این دستگاه‌ها از یک حسگر قوی و قدرتمند استفاده شده، که باعث افزایش ضریب اطمینان در این دستگاه‌ها می‌شود. در این دستگاه‌ها از یک نوع سنسور اثر انگشت نوری و ضد خش استفاده شده، که امکان جعل و تقلب را به صفر می‌رساند.

ادامه مطلب در لینک زیر 

https://www.tigerteco.com/blog/access-control/access-control-in-security/
 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف