اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395042365114750

دستور احقاق حقوق شهروندی‌ صادر شد

جزئیات گودبرداری زمین یک هکتاری‌ در پایتخت

کد: 1395042365114750

http://goo.gl/NzymhM

، تهران , (اخبار رسمی): جزییات یک گودبرداری خلاف در منطقه یک تهران با نامه شهروندان این منطقه به معاونان معماری و شهرسازی و مسکن و با دستور وزیر راه و شهرسازی برای رسیدگی و پاسخگویی به مطالبات شهروندی تشریح شد.

جزئیات گودبرداری زمین یک هکتاری‌ در پایتخت

به گزارش اخبار رسمی به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با ارایه نامه جمعی از اهالی منطقه یک شهرداری تهران در خیابان میرزاپور (سهیل) رسیدگی به پرونده گودبرداری از زمینی به مساحت بالغ بر یک هکتار از سه منظر حقوق شهروندی، شهرسازی و مسائل فنی و مهندسی در وزارت راه و شهرسازی قوت گرفت.

این نامه که به جزئیات تخلفات می‌پرداخت با ارسال به معاونت‌های معماری و شهرسازی و مسکن و امور ساختمان وزارت راه و شهرسازی به استحضار وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم رسید که طی آن دستوری به دو معاونت فوق‌الذکر داده شد تا ضمن بررسی موضوع از دو منظر شهرسازی و مسایل فنی و ایمنی ساختمان‌ها، موضوع را در دستور کار جدی خود قرار دهند و در نهایت در راستای تحقق حقوق شهروندی و مطالبات مردم در این زمینه که همواره از تاکیدهای وزارت راه و شهرسازی بوده، نتیجه به اطلاع عموم شهروندان برسد.

در بخشی از نامه جمعی از شهروندان منطقه یک آمده است: «گروهی از اهالی منطقه قیطریه (خیابان سهیل) نسبت به احداث پروژه‌ای با مقیاس بسیار بزرگ و غیرمتعارف در بافت مسکونی که در شرایط فعلی به جهت وجود کاربری پرتراکم آموزشی دچار معزل ترافیک محلی است مراتب شکایت خود را نسبت به صدور مجوز جهت احداث چنین بنایی اعلام می‌داریم. از آنجاکه آن وزارت‌خانه عالی‌ترین مرجع صدور مجوز ساخت بناهایی با این مقیاس در سطح شهر بوده و امکان ندارد چنین پروژه‌هایی بدون مجوزه کمیسیون ماده 5 بتواند در این سطح به دخل و تصرف بافت شهری مبادرت ورزد، خواهشمند است نسبت به بازنگری این مجوز و جلوگیری از احداث این مجموعه تجاری مبادرت ورزید. مقیاس احداث چنین پروژه عظیمی بصورت یکپارچه در میان بافت مسکونی شهری با هیچ معیاری تطابق نداشته و جای سوال و تعجب دارد. »

به نظر می‌رسد ارگان‌های مسئول در امر ساخت و ساز شهری مثل شهرداری، اعضای کمیسیون ماده 5، سازمان نظام مهندسی و سازمان ترافیک بتوانند توضیح قابل‌قبولی به مردم محله و منطقه در خصوص فرایند صدور مجوز احداث این پروژه بدهند.

در بازدید میدانی مشاهده شد گودبرداری در بافت مسکونی فشرده در شمال شهر تهران و در قطعه زمینی به مساحت 12 هزار و 700 متر با کاربری فرهنگی- تجاری داده شده و گودبرداری این منطقه نیز 35 متر عمق دارد. گفته می‌شود پروژه قرار است در 13 طبقه که 4 طبقه آن روی زمین و 9 طبقه آن زیر زمین است احداث شود.

فرزانه صادق مالواجرد مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجدارزش وزارت راه و شهرسازی در توضیح بخش شهرسازی این گودبرداری و پیشینه آن به خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: ساخت و سازی که در خیابان میرزاپور در تپه‌های قیطریه در حال انجام است نتیجه اجرای مصوبه کمیسیون ماده 5 سال 90 است. این اراضی در طرح جامع  و تفصیلی در پهنه مسکونی متوسط  واقع شده و طبق ضوابط این پهنه حداکثر تراکم 4 طبقه و سطح اشغال 60 درصد است که طبق مصوبه مذکور تغییر کاربری به تجاری-فرهنگی با سطح اشغال همکف نزدیک به 80 درصد و بالغ بر 50 واحد تجاری در طبقات انجام گرفته است.

گفته می‌شود کاربری تجاری- فرهنگی مختلط کاربری مورد پذیرش نیست و این ابداعی جدید است که در کمیسیون ماده 5 سال 90 به آن رسیده‌اند که از سوی شورای‌عالی شهرسازی و معماری این موضوع در حال پیگیری است.

ایجاد حقوق مکتسبه فردی و نادیده گرفتن حقوق عمومی

به گفته صادق مالواجرد؛ اتفاقی که در خیابان سهیل افتاده برخلاف طرح فرادست است اما مانند انبوهی از تغییرات که در بازه زمانی سال‌های 90 تا 92در کمیسیون ماده پنج شهر تهران انجام شده به ظاهر شکل قانونی گرفته و صدور پروانه هم انجام شده است. آنچه در این‌باره قابل‌توجه است، به وجود آمدن حق مکتسبه فردی بواسطه تصمیمات کمیسیون‌های ماده پنج در برابر نادیده انگاشتن حقوق شهروندی و مطالبات حق عمومی است.

گفته می‌شود، در این پروژه به رغم توصیه‌های کارشناسی کمیته فنی مبنی بر معضلات ترافیکی و دسترسی‌های محدوده و عدم نیاز به کاربری‌های تجاری تصمیم‌گیری به تعیین کاربری سوال برانگیز تجاری-فرهنگی می‌شود و نتیجه حتی در مرحله گودبرداری و قبل از بارگذاری مشکلات پیش آمده را منجر می‌شود. همچنین، به جهت اهمیت اجرای طرح‌های فرادست و پاسخگویی به حق محیط زیست بهتر برای مردم، شورای عالی شهرسازی و معماری در سه سال گذشته ورود جدی به طرح جامع و تفصیلی تهران داشته است.

مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش در این رابطه نیز گفته است: تغییرات اساسی در پهنه‌های شهری، تخریب باغات و فضای سبز، بلندمرتبه‌سازی‌های بسیار و تغییرات انبوه  در کاربری‌ها از جمله مواردی است که بواسطه تصمیمات کمیسیون ماده پنج و بعضا شورایعالی در سنوات قبل یعنی پیش از شروع به کار دولت یازدهم اتفاق افتاده و توسط دبیرخانه شورایعالی  مستندا احصا شد. و آنچه در کلیه مناطق تهران خصوصا مناطق 1 تا 6 کاملا مشهود است بارگذاری و باز هم بارگذاری بدون توجه به جمعیت پذیری، ملاحظات اجتماعی، ترافیکی، تامین پارکینگ و فضاهای خدماتی، عمومی و البته زیست محیطی بوده است.

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه