کد: 13950621121065713

همه دانستنیها برای ویزای توریستی چک

کد: 13950621121065713

http://goo.gl/XSIUmC

، تهران , (اخبار رسمی): ویزای توریستی شنگن عموماً برای سه ماه صادر می‌شود و شخص متقاضی اجازه‌ی کار یا اقامت بیش از مدت اعتبار ویزا را در هیچ‌کدام از کشورهای گروه شنگن ندارد.

همه دانستنیها برای ویزای توریستی چک

به گزارش اخبار رسمی به نقل از باشگاه گردشگری ایرانیان ، باید بدانید که برای تقاضای روادید جمهوری چک (روادید کشورهای شنگن) حضور متقاضی الزامی است و مصاحبه انجام می‌گیرد. اولین مرحله برای تقاضای روادید هر کشوری، تکمیل فرم تقاضای روادید و الصاق عکس به آن است. دریافت فرم تقاضای روادید، از طریق وب‌سایت سفارت جمهوری چک در تهران و همین‌طور مراجعه‌‌ی حضوری به سفارت امکان‌پذیر است ولی وقت مصاحبه به صورت تلفنی به متقاضیان داده نخواهد شد.اگر خانوادگی سفر می‌کنید برای هر کدام از اعضاء باید فرم جداگانه‌ پر کنید. فرم تقاضای روادید باید در دو نسخه تکمیل شود.

به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان، در ماه‌های تابستان ( از می تا اکتبر) و همچنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت ملاقات با بخش ویزای سفارت چند هفته طول بکشد. علاوه بر این بررسی مدارک و پاسخ‌گویی دو هفته زمان می‌برد؛ لازم است برای تعیین تاریخ سفرتان، به این زمان‌ها توجه داشته باشید.

.مدارک موردنیازمدارکی که علاوه بر فرم باید در وقت ملاقات و انجام مصاحبه همراه داشته باشید، شامل موارد زیر است:

از همه‌ی مدارک باید یک کپی هم موجود باشد؛ اصل مدارک بعد از مطابقت به شما برگردانده می‌شود و کپی آن‌ها در پرونده‌ی شما در سفارت چک می‌ماند.کلیه‌ی مدارک فارسی باید ترجمه‌ی رسمی انگلیسی شده باشند.

- شناسنامه ایرانی

- گذرنامه؛

اعتبار گذرنامه باید حتماً شش ماه بیشتر از تاریخ خاتمه‌ی اعتبار ویزای درخواستی باشد.کپی را باید از صفحات یک تا پنج گذرنامه و همین‌طور صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده، تهیه کنید.

- سه قطعه عکس رنگی؛چنانچه اسامی همراهان در گذرنامه‌ی درخواست‌کننده‌ی روادید ذکر شده باشد، باید دو قطعه عکس رنگی از هر کدام از همراهان نیز در مدارک موجود باشد.ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، در ابعاد 4*6 که کمتر از سه‌ماه پیش گرفته شده و کاملاً با ظاهر فعلی صاحب عکس همخوانی داشته باشد.طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.

- دعوت‌نامه؛ خانواده یا دوست مقیم جمهوری چک شما باید اصل فرم دعوت‌نامه را برای شما ارسال کند.

اگر دعوت‌نامه ندارید، برگه‌ی رزرو هتل برای تمام مدت اقامت در چک یا مدارکی مانند سند مالکیت، قبض مالیات ملکی یا قبض عوارض سکونت که نشان دهد شما صاحب مسکن در چک هستید.

- اجازه‌ی کتبی و رسمی پدر یا مادر یا قیم قانونی ، برای کودکانی که تنها یا به همراه شخص ثالثی سفر می‌کنند.

- اسناد رسمی شغلی و منابع مالی؛.

توجه: مدت و قصد سفر باید با سطح امکانات مالی متناسب باشد. این میزان بر اساس حداقل حقوق روزانه ضرب در تعداد روزهای اقامت در چک تعیین  می شود- برای صاحبان صنوف، تجار، صاحبان صنایع ؛ سند قانونی ثبت مؤسسه، صورت‌حساب بانکی (مشروح عملیات بانکی ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب(ارائه گواهی بانکی ساده به‌تنهایی کافی نیست.)- برای حقوق‌بگیران :،گواهی اشتغال به کار (تاریخ دقیق شروع به کار و مدت مرخصی)‌، فیش حقوق ماه قبل و صورت‌حساب بانکی (مشروح عملیات بانکی ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب(ارائه گواهی بانکی ساده به‌ تنهایی کافی نیست)،برای کارکنان مستقل و مشاغل آزاد هم کارت صنفی، ‌صورت‌حساب بانکی (مشروح عملیات ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب(ارائه گواهی بانکی ساده به‌ تنهایی کافی نیست.) برای اشخاص تحت تکفل ( زنان خانه‌دار یا فرزندان)هم  گواهی کار، صورت‌حساب بانکی (مشروح عملیات بانکی ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس‌انداز متکفل (شوهر، پدر) با تاریخ گشایش حساب(ارائه گواهی بانکی ساده به‌تنهایی کافی نیست.)

نکته مهم این که پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی و مهرشده به سفارت ارائه شود.

گواهی اشتغال به تحصیل ، برای دانش‌آموزان دبستانی و دبیرستانی و دانشجویان.

بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد چک.

در صورت لزوم، فاکتور پرداخت‌شده‌ی هتل برای کل مدت اقامت .

بیمه مسافرتی ،متقاضیان روادید باید بیمه‌ی مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند. این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شنگن معتبر باشد. حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ سی‌هزار یورو می‌باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور چک داشته باشد؛ در ضمن شخص دعوت‌کننده در چک نیز می‌تواند بیمه‌ی مسافری را با یک شرکت بیمه در چک انجام دهد.

بررسی اولیه‌ی مدارک به منظور صدور روادید دو هفته به طول می‌انجامد؛ ممکن است تا صدور قطعی و تکمیل مدارک چند هفته‌ای بیشتر نیز زمان احتیاج باشد ولی عموماً تا شش هفته بعد از تحویل مدارک به بخش کنسولی، مشخص شده است که شما واجد دریافت روادید هستید یا خیر.

آدرس سفارت جمهوری چک در تهران:

فرمانیه، بالاتر از دیباجی شمالی، شماره 199.

تلفن: 22288149ـ021

22288153ـ021

آدرس اینترنتی: http://www.mzv.cz/tehran

ساعت کاری: یکشنبه تا پنج‌شنبه 12-9

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

باشگاه گردشگری ایرانیان

باشگاه گردشگری ایرانیان بعنوان اولین مرکز خرید سفر و گردشگری و خدمات مرتبط در کشور فصل نوینی از فعالیت خودرا آغاز نموده است. انواع خدمات مورد نیاز در حوزه سفر و گردشگری، اقامتی و پذیرائی ، ورزش و سرگرمی، سلامت، آموزش ، امور بیمه ای، خرید و سایر خدمات مرتبط با همکاری مراکز پذیرنده طرف قرارداد در اختیار اعضای محترم باشگاه قرار دارد. دسترسی به شبکه ای از فروشندگان معتبر و صاحب نام ، خدمات مشاوره سفر ، تخفیف در خرید ، اعطای وام سفر و جمع آوری امتیاز بابت خرید های انجام شده تنها برخی از مزایا و امتیازات ارزشمند عضویت در باشگاه گردشگری ایرانیان است.

منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی