کد: 13950628129876033

از سد امیرکبیر عملیاتی می شود

باکیفیت ترین آب شرب جهان درمنطقه 22

کد: 13950628129876033

https://goo.gl/OBcGjD

، تهران ، (اخبار رسمی): مجری طرح آبرسانی به تهران از سد امیرکبیر گفت: اجرای طرح آبرسانی به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر یکی از مهمترین و در عین حال حساس ترین طرح های آبرسانی کشور است که در منطقه 22 اجرا می شود و بعد از اجرای این طرح یکی از باکیفیت ترین آب شرب های کشور و حتی جهان را در این منطقه خواهیم داشت.

باکیفیت ترین آب شرب جهان را خواهیم داشت

به گزارش اخبار رسمی  به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه22, عادل ساعدی مجری طرح آبرسانی به تهران در جمع شورایاران محلات دوازده گانه منطقه ضمن تشریح اجرای طرح آبرسانی به منطقه 22 در سخنانی اظهار کرد: طرح آبرسانی به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر علی رغم مخالفت های شدیدی نمایندگان و اعضای شورای اسلامی شهرستان کرج و مشکلات بسیار زیادی که در این راه وجود داشت آغاز شد.

وی یادآور شد:با توجه به اینکه در حال حاضر آب شهر تهران از دو منبع آبهای سطحی و زیرزمینی در سامانه شرقی و غربی شهر تهران که همان سد لتمان و سد طالقان است،تهیه می شود اما در این رابطه چندین مشکل عمده وجود دارد. این سامانه با عمری بالغ بر 53 سال دارای مخاطرات جدی و مشکلات فنی بسیار زیادی است. به همین منظور کار مطالعاتی و کارشناسی این طرح با دقت انجام شده تا به واسطه اجرای این طرح آب سد امیرکبیر به راحتی به تهران منتقل شود.

ساعدی با بیان اینکه این طرح شامل 30 کیلومتر تونل و تصفیه خانه ششم شهر تهران است،خاطرنشان کرد: تصفیه خانه ششم تهران بزرگترین تصفیه خانه آب شرب خاورمیانه است که با ظرفیت 15 مترمکعب در ثانیه کار آبرسانی را انجام می دهد که در حال حاضر 5/7 مترمکعب آن در حال بهر ه برداری است. این تونل که در پایین دست سد تنظیمی امیرکبیر واقع شده به صورت کامل آبگیری و تکمیل شده و آماده آب اندازی است و وزارت نیرو در حال حاضر نیز با توجه به امکانات موجود می تواند آب تصفیه شده را به منطقه 22 منتقل نماید. اما مشکل اصلی تکمیل شدن تصفیه خانه و رینگ آن است.جایگزین نمودن سیستم های نو به جای سیستم های قبلی و بازسازی و اصلاح سیستم های قبلی از جمله اهداف اصلی اجرای این طرح بود و می توان از آن به عنوان سیستم پشتیبان سامانه استفاده کرد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح آبرسانی به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر یکی از مهمترین بحث های آبرسانی به منطقه 22 و گسترش آن در پهنه شمال غربی پایتخت است،عنوان کرد: در حال حاضر با وجود آلاینده های بسیار زیادی که در مسیر رودخانه کرج شاهد هستیم، کار انتقال آب به تصفیه خانه به زحمت صورت می گیرد،اما با اجرای این طرح امکان آبرسانی به مناطق 22 و مناطق همجوار آن به راحتی صورت می گیردو به دنبال آن هم کیفیت و ظرفیت آب شرب تهران با ظرفیتی بالغ بر 15 مترمکعب در ثانیه بر آب اضافه می شود.با این سامانه از پایین دست سد تنظیمی آب مستقیما آبگیری و از طریق تونلی که کاملا آب بندی شده و کوچکترین آلاینده ای در طول مسیر آبی نه به آن اضافه می شود و نه آبی از آن برداشته می شود آب منتقل می شود و مهمترین حسن این تونل این است که کیفیت و ضریب ایمنی انتقال آب و مدیریت منابع آبی را به شدت بالا برده و فشار روی آب های زیرزمینی کم و کاهش فرونشست آنها را به دنبال خواهد داشت و آب بیشتری به شهر تهران منتقل می شود.

گفتنی است اجرای این طرح از نظر مباحث پدافند غیرعامل این طرح بسیار خوب و منحصر به فرد است و با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا آب سد امیرکبیر با کیفیت و سرعت بالا به شهر تهران منتقل می شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهرداری تهران

در سال‌ 73 و در راستای‌ تحقق‌ بیشتر اهداف‌ بازرگانی‌ و برآوردن‌ نیازهای‌ انفورماتیکی‌ شهرداری‌ با تغییر مدیریت‌ سازمان‌ تحولات‌ اساسی‌ در نحوه‌ اداره‌ سازمان‌ و نگرش‌ مدیریت‌ به‌ مسائل‌ انفورماتیکی‌ شهرداری‌ پدید آمد.

منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.