کد: 13950705138426033

شناسایی 210 گونه پرنده در شهر تهران

کد: 13950705138426033

https://goo.gl/6O250o

، تهران , (اخبار رسمی): 210گونه پرنده در تهران تاکنون مشاهده شده است، که 4 گونه آن در تابستان سال جاری به ثبت رسیده است.

شناسایی 210 گونه پرنده در شهر تهران

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، علیرضا هاشمی مدیر گروه پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان در رابطه با جمعیت پرندگان بومی و مهاجر تهران گفت: ایران دارای 2 الی 3 کریدور مهاجرت پرندگان است که جاده لشکرک و جاده چالوس در تهران دو کریدور اصلی مهاجرت آن ها محسوب می شوند.

وی به پرندگان بومی تهران از جمله گنجشک، کبوتر چاهی، بلبل خرما، قمری، کلاغ و ... اشاره نمود و افزود: پرندگانی مانند سسک بزرگ نیزار، دم جنبانک زرد و عقاب ماهیگیر در دریاچه شهدای خلیج فارس و کرکس مصری در اتوبان صدر- مدرس دیده شده اند.

ایشان اظهار کرد: 210 گونه پرنده در تهران شناسایی و به ثبت رسیده است که به دلایلی همچون عدم قطعیت در اعلام شمار پرندگان مهاجر شهر تهران و عدم شناسایی الگوهای مهاجرت پرندگان در ایران و تهران نمی توان به صورت دقیق تعداد گونه های بومی و مهاجر را به صورت جداگانه مشخص نمود.

هاشمی با بیان اینکه ممکن است الگوی مهاجرتی یک پرنده در مناطق مختلف متفاوت باشد، خاطرنشان ساخت: در تهران سه نوع مهاجرت عبوری، تابستانه و زمستانه اتفاق می افتد که در مهاجرت تابستانه پرندگانی مانند بادخورک، چلچله، زنبورخوارها، سبزقبا و ... از گرمای آفریقا و در مهاجرت زمستانه پرندگانی همچون سهره جنگلی، سهره سبز، اردک ها، کاکایی ها و ... از سرمای مناطقی مانند روسیه و سیبری فرار کرده و راهی مناطق معتدلتر از جمله تهران می شوند که بیشترین شمار مهاجرت به تهران از نوع مهاجرت زمستانه است.

ایشان افزود: در صورت اطلاع از مسیر مهاجرت می توان در خصوص احتمال آلودگی و بیماری جمعیت های مهاجر کشور از جمله پرندگان ورودی به تهران پیش بینی هایی نمود.

هاشمی در خصوص بیماری مشترک انسان و حیوان مانند آنفولانزای مرغی یادآور شد: انتقال آلودگی و بیماری از پرندگان به حیوانات اهلی مانند مرغ با سرعت بالاتری نسبت به انتقال مستقیم به انسان صورت می گیرد و در نهایت بیماری از حیوانات اهلی به راحتی به انسان منتقل خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت پایش های مستمر در فصول مهاجرت گفت: دیدگاه پرنده شناسی در کنار رویکرد پرنده نگری از اهمیت بالایی برخوردار است.

هاشمی در پایان با اشاره به افزایش آلودگی هایی همچون آلودگی هوا و تغییر درجه حرارت زمین گفت: با افزایش درجه هوا تعداد حشرات زیاد و تعداد پرندگان کم می شود و نه تنها این آلودگی و آلاینده ها به صورت مستقیم و لحظه ای روی پرندگان تاثیر می گذارند بلکه در طولانی مدت نیز اثرات خود را مانند تاثیر روی نسبت جنسیتی پرنده و زادآوری آن ها نشان می دهند.

لازم به ذکر است تاکنون دو سایت پرنده نگری در منطقه 12 بوستان شهر و منطقه 22 دریاچه شهدای خلیج فارس جهت آشنایی شهروندان با گونه های مختلف پرندگان راه اندازی شده است. همچنین شهروندان علاقمند به آشنایی با پرندگان تهران می توانند به سایت www.Birdwatching.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهرداری تهران

در سال‌ 73 و در راستای‌ تحقق‌ بیشتر اهداف‌ بازرگانی‌ و برآوردن‌ نیازهای‌ انفورماتیکی‌ شهرداری‌ با تغییر مدیریت‌ سازمان‌ تحولات‌ اساسی‌ در نحوه‌ اداره‌ سازمان‌ و نگرش‌ مدیریت‌ به‌ مسائل‌ انفورماتیکی‌ شهرداری‌ پدید آمد.

منتشر شده در سرویس های:

شهر و جامعه | محیط زیست

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.