اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951005207425617

خانه فرهنگی لافت قشم موزه مردم شناسی می شود

کد: 13951005207425617

https://goo.gl/LwjLTv

، تهران , (اخبار رسمی): مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به پایان نخستین مرحله مرمت خانه فرهنگی بندرتاریخی لافت در جزیره قشم از تبدیل این خانه به موزه مردم شناسی خبر داد.

خانه فرهنگی لافت قشم موزه مردم شناسی می شود

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد قشم، عبدالجواد کمالی با اعلام این مطلب، گفت: با ایجاد موزه مردم شناسی در این محوطه تاریخی می توان گردشگران جزیره قشم را با بخشی از فرهنگ بومی و همچنین معماری ارزشمند این منطقه آشنا کرد.

وی افزود: بخش نخست مرمت این بنای تاریخی – فرهنگی با آواربرداری، ایجاد کانال دفع رطوبت در بخش های درونی ساختمان، استحکام بخشی و روکش دیواره ها، مقاوم‌سازی پایه‌های بنا، مهار نیروهای رانشی و در نهایت بازگرداندن اصالت این بنا با یک میلیارد ریال اعتبار توسط متخصصان مرمت کار و با نظارت معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم و این اداره کل به پایان رسیده است.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، ایجاد کف سازی، بازسازی دیوارهای داخلی، سقف، ایجاد تاسیسات و نورپردازی هم از مراحل بعدی مرمت این بنای تاریخی است که در فاز دوم اجرا می شود.
وی ایجاد کانال کشی در این بنای تاریخی را به دلیل نزدیکی ساختمان با دریا و رطوبت این منطقه بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: اقدامات مرمتی این بنای تاریخی مربوط به دوران اواخر قاجار که با استفاده از مصالح بومی انجام شده، موجب افزایش عمر آن می شود.
کمالی با اعلام اینکه پس از اتمام مرحله دوم مرمت در ساختمان فرهنگی لافت، این بنای تاریخی با انتقال صنایع دستی هنرمندان این جزیره به یک موزه تبدیل می شود، گفت: گردشگران با ورود به این محوطه به صورت تجربی با بخشی از فرهنگ، معماری و هنر مردم این منطقه آشنا خواهند شد.
وی بیان کرد: گردشگران همچنین با ورود به اتاق بادگیر این موزه، با فناوری معماری بادگیرها به عنوان یکی از شاخصه های معماری ایرانیان در خلیج فارس هم آشنا می شوند.
بنا به این گزارش، مرمت ساختمان قدیمی فرهنگی بندرتاریخی لافت به مساحت 500 متر مربع  به دستور حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با هدف تبدیل به یک موزه مردم شناسی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته و با گذشت سه ماه عملیات اجرایی، مرحله نخست مرمت این اثر تاریخی به پایان رسیده و براساس اعلام مدیر کل میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم تلاش می شود این مجموعه برای پایان امسال و یا اوایل سال آینده به بهره برداری برسد‌.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان منطقه آزاد قشم

جزیره قشم، واقع در تنگه هرمز، از وضعیت خاص بین خلیج فارس و اقیانوس هند بهره می برد. مرز آبراهی تمامی کشورهای حاشیه ( ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان) تقریبا از سواحل جنوبی آن عبور می کند و تمام ترافیک هوائی شرق و غرب از فراز آسمان قشم می گذرد. جزیره با تمام خصوصیاتش، دریچه ای است به خلیج فارس. بنابراین قشم بر بلندای کانالی ایستاده است که حجم وسیعی از نفت و گاز جهان همیشه و برای 100 سال آینده، از آنجا منتقل می شود. همین موقعیت خاص است که قشم را از سایر جزیره های خلیج فارس متمایز می کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی